Вийти з карантину: як українські ресторани повертаються до роботи

Вийти з карантину: як українські ресторани повертаються до роботи

12.05.2020 12:00
  213
rau

Як ресторатори готуються до відкриття літніх майданчиків, і чому багато закладів не поспішають відновлювати роботу.

Цей матеріал доступний російською мовою

Кабінет міністрів України в рамках пом’якшення карантинних обмежень з 11 травня 2020 року дозволив роботу літніх майданчиків і терас ресторанів та кафе. Однак закладам потрібно дотримуватися вимог МОЗ по запобіганню поширенню пандемії COVID-19. У перелік вимог входить періодична дезінфекція, засоби індивідуального захисту для працівників і вимірювання температури персоналу. При цьому відстань між столами повинна бути не менше ніж 1,5 метри, а за кожним столиком можуть сидіти не більше двох осіб.

Як пише Delo.ua, українські ресторатори розділилися на два табори: одні не дуже задоволені цими вимогами, а інші, навпаки, раді, що представилася хоч якась можливість почати працювати. Наприклад, власник мережі піцерій Mister Cat Ігор Тищенко вважає, що не тільки літні майданчики, а й ресторани з хорошою витяжкою при дотриманні всіх санітарних норм і масочного режиму цілком можуть забезпечити безпечне обслуговування гостей.

«Хочеться, щоб відкривалися всі заклади повноцінно, так як робота в даному режимі не дасть очікуваного результату. Якщо забезпечити обмеження і масочний режим, то могли б працювати великі ресторани, наприклад, як наші, де присутні нормальні витяжки», – зазначив Тищенко.

За його словами, цільова аудиторія його мережі – це студенти і люди середнього достатку. Тому сильного напливу не очікують через те, що багато хто має фінансові труднощі. Щоб конкурувати на ринку, в мережі мають намір знизити ціни.

Частина рестораторів будуть відновлювати роботу бізнесу поступово. Як розповів співвласник ресторанної мережі Tarantino family Дмитро Федотенков, найближчим часом компанія запустить частину літніх терас і буде виводити персонал в залежності від завантаження закладів. «Поки що складно спрогнозувати попит, так як немає розуміння фінансової стабільності, тому ціни піднімати не плануємо», – уточнив Федотенков.

А ось в сім’ї ресторанів Дмитра Борисова планують запустити всі ресторани мережі, у яких є офіційний дозвіл на роботу літніх майданчиків і які технічно можуть виконати умови щодо безпеки. До відкриття також готуються заклади партнерів-франчайзі. Ресторани будуть відкриватися з короткими меню, які включають в себе найбільш хітові позиції. Роботу розпочнуть з маленьких команд, ставлячи в пріоритет швидке приготування і видачу індивідуально приготованих страв.

Власник компанії Ресторанний консалтинг Ольга Насонова додає, що зараз вигідно буде запускатися тим ресторанам, у яких є великий літній майданчик і чиї клієнти в основному приїжджають на авто. «Тобто це ресторани вище середнього рівня. Заклади, які працюють в середньому і нижньому сегменті, куди клієнти приходять пішки, отримають зовсім невеликий потік. Але з цим невеликим потоком теж можна працювати, якщо вивести на роботу невелику кількість персоналу. Також рестораторам потрібно буде думати, як персоналу добиратися на роботу», – підкреслила Насонова.

На її думку, вплине ще один фактор – багато хто досі боїться вірусу і уникає людних місць. Тому може виникнути ситуація, коли всі ресторани і кафе-кав’ярні відкриються з літніми майданчиками або в форматі “на виніс”, але через тиждень почнуть згортати роботу через нестачу клієнтів.

В коментарі для видання НВ Бізнес Насонова також зазначила, що літні майданчики є у 70% київських закладів, проте в першій хвилі відновлення роботи відкриється не більше половина з них. Адже більшості бізнесменів не вигідно працювати в умовах діючих обмежень, тому вони будуть чекати дозволу на повноцінну роботу.

Зокрема, поки що не збирається відновлювати роботу мережа Pesto Cafe. Її співвласник Дмитро Погребицький каже, що у них немає можливості відкрити літні майданчики «під відкритим небом», а видача страв в спеціальному віконці на пластиковій тарілці не дозволить надати гостям ресторанний сервіс. «Така робота може виявитися економічно невигідною. Тому ми вирішили почекати доти, поки обмеження не скасують повністю», – пояснює Погребицький. За його прогнозами, це може статися до 1 липня.

Сумнівається в доцільності відкриття літніх майданчиків і Максим Храмов – співвласник мережі Піца Челентано Київ, а також ресторанів Pastateca, Givi Rubinstein. «Робота тільки літніх майданчиків принесе приблизно 15-20% від докризового обороту. Ми прораховуємо економічну доцільність такої роботи. Нам доведеться виводити на роботу людей, платити за оренду приміщень», – говорить він.

Ольга Насонова додає, що ослаблення карантину найбільше допоможе заміським ресторанам, у яких є великі території й літні майданчики на природі. В цілому ж, виграють заклади, у яких є можливість поставити максимальну кількість столиків на вулиці.

За матеріалами: Delo.ua, НВ Бизнес

Читайте також –

Савелій Лібкін: Ресторанний ринок в найближчий рік точно не повернеться до колишнього рівня


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку