Віктор Ляшко, заступник міністра охорони здоров`я: Локдаун 2.0 небажаний для всіх (головне з RAU webinar)

Віктор Ляшко, заступник міністра охорони здоров`я: Локдаун 2.0 небажаний для всіх (головне з RAU webinar)

28.10.2020 08:15
  1068
Микола Маранчак

Про що говорили під час онлайн-зустрічі заступник міністра охорони здоров`я, головний державний санітарний лікар України та топ-менеджери компаній сфер рітейлу та девелопменту, і на що варто очікувати українським підприємцям: чи буде повторний жорсткий карантин.

Цей текст доступний також російською мовою

21 травня Асоціація рітейлерів України провела онлайн-зустріч, спікерами якої виступили заступник міністра охорони здоров`я, головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко, голова Української ради торгівельних центрів, операційний директор Budhouse Group Максим Гаврюшин, генеральний директор Union Group Леонід Погребняк та фінансовий директор компанії Leroy Merlin Україна Гжегож Ващькув. Публікуємо головне з обговорення.

Чи буде посилення карантинних обмежень

За словами заступника міністра охорони здоров`я, головного державного санітарного лікаря України Віктора Ляшко, наразі медична система країни зможе пройти безболісно навіть 15 000 випадків на добу, система охорони здоров’я до цього готова, тож на повноцінний аналог весняного карантину поки що чекати не слід.

«Локдаун 2.0 не бажаний для всіх: людей, бізнеса, держави. Ми по максимуму підготовили систему охорони здоров’я та шукаємо цей баланс норм для бізнесу, певних сфер економіки, людей і обмежувальних карантинних заходів», – заявив заступник міністра.

Як приклад він навів нещодавній дозвіл кінотеатрам працювати навіть в «червоній» зоні карантину. Проте підкреслив, що якщо будуть фіксуватися постійні порушення, тоді будуть прийняті інші системні рішення на національному рівні.

«Той, хто не дотримується правил, формує негативний імідж на всю сферу діяльності. Коли спілкуєшся з асоціаціями, то всі кажуть, що всі порушення – то поодинокі випадки або саме тих представників бізнесу, які не входять в асоціацію», – зазначив він. І додав, що якщо бізнес буде підтримувати державу і створювати такі умови, щоб люди дотримувались необхідних норм в торгових центрах чи магазинах, то повторного локдауну не буде. «На мою думку це не так важко, як закритися і потім не функціонувати місяць», – сказав він.

Заступник міністра нагадав, що психічне здоров’я людей – це також один із ключових компонентів, через який держава зробить усе можливе, щоб уникнути посилення карантинних обмежень. Проте додав, що «якщо система охорони здоров’я буде на межі колапсу, і не буде куди госпіталізувати хворих, держава буде вимушена повернутися до жорстких обмежень та ініціювати питання розгляду введення надзвичайного стану або в межах конституційних повноважень запроваджувати певні обмеження».

«Запас потужності ще є у країни», – підкреслив заступник міністра охорони здоров`я.

Хто буде закритий найпершим у «червоній зоні»

Операційний директор Budhouse Group Максим Гаврюшин поцікавився, чи закриватимуться торгові центри та як це відбуватиметься. «Зараз ми маємо постанову про адаптивний карантин, прийняту влітку. У ній досить розмито сказано, що таке «червоні зони» та що в них повинно закриватися. Хто буде це вирішувати?» – спитав він.

За словами Віктора Ляшко, впровадження «червоного рівня» епідеміологічної небезпеки зараз відбувається за чітким алгоритмом. «Коли перевищуємо 320 випадків захворювань на 100 000 населення, на адміністративній зоні впроваджується «червоний рівень» епідеміологічної небезпеки з обмеженнями, зазначеними в пункті 15 постанови про адаптивний карантин. Обмеження роботи торгових центрів є в їх переліку», – повідомив він

Розважальну частину закриватимуть 100%, щодо питання відвідування магазинів в ТРЦ – обговорюється на місцевому рівні. В той же час він пред’явив претензію до торгово-розважальних центрів. Якщо на вході в ТРЦ вимірюють температуру і перевіряють маски, то в магазинах, які знаходяться всередині, інколи зустрічається вже зовсім інше відношення до відвідувачів. Ніхто не контролює кількість людей, які перебувають у торгівельній точці, вони можуть ходити без масок, не завжди є антисептики тощо.

«Якщо ми говоримо про торгово-розважальні центри, то говоримо про них не як будівлю, а як про єдиний організм, який повинен враховувати всі аспекти безпеки, що можуть застосовуватися саме всередині цього приміщення», – пояснив він.

Максим Гаврюшин заперечив, що у ставленні до торгових центрів є дискримінація. Вважається що це великі об’єкти, великий бізнес і він менше страждає, відповідно їх можна закривати в першу чергу. У той же час навесні ринки продовжували працювати так само, як й окремо розташовані магазини та будівельні гіпермаркети. Хоча за великим рахунком, на думку експерта, торгові центри краще забезпечені системами захисту, в тому числі системами автоматичного підрахунку відвідувачів, є можливість розподіляти потоки та інше.

Ляшко зазначив, що ТРЦ першими не закриваються, це практикується лише на територіях з «червоним рівнем». «Ми за те, щоб торгові центри дотримувалися встановлених умов. Є один мінус у ТРЦ – це закрита територія. Коли ми говоримо про ринки, то говоримо про відкритий простір на вулиці. Інфікуватися в приміщенні набагато легше, ніж на вулиці», – продовжив дискусію він.

Напроти, на думку пана Гаврюшина, ТРЦ – це приміщення з чотириразовим обміном повітря, санвузлами, безконтактним входом. Експерт зазначив, що хотілося б налаштувати роботу бізнесу і держави  на співпрацю, щоб не було дискримінації і правила були однаковими для всіх.

Час для штрафів за недотримання карантинних норм

Дискусія продовжилася новими фактами від заступника міністра охорони здоров`я в бік ТРЦ. «До 12 години в торгово-розважальних центрах Києва та Броварах – ідеальні умови: міряють температуру, не пускають в інші магазини, все нормально. Після другої-третьої години, коли наплив людей, вже розпочинаються величезні скупчення людей. Якби ми на стадії «помаранчевого рівня» небезпеки та й «зеленого», чітко дотримувались кількості людей на квадратний метр і привчали відвідувачів, що не можна скупчувати, від цього вигравали б і ТРЦ, і лікарі», – заявив він.

Ще одним запитанням до ТРЦ з боку пана Ляшко було те, що зараз, коли розпочинаються холоди, в опалювальні системи ТРЦ додають тепло і зазвичай це тепле повітря не зволожується: «Я назву два торгових центри, де сам особисто замірював вологість повітря. Пересихають слизові оболонки в цих ТЦ, через що ризик інфікування збільшується в рази. В сухому повітрі крапелька слизу, яка вилітає від хворого, продовжує довше перебувати в повітрі перед тим, як осідає на поверхні».

Максим Гаврюшин запропонув сформулювати обмеження для відвідувачів ТРЦ і встановити для них адміністративну відповідальність.

«Ми відстежуємо чисельність відвідувачів торгових центрів. Зараз це приблизно на 20% менше порівняно з нормальною ситуацією. Контроль на вході є, але як тільки людина заходить, вона маску знімає. Ми готові взяти участь у розробці документів, які будуть це регулювати», – заявив він.

Компроміси між бізнесом та владою

До дискусії приєдналися представники рітейлу. Також слово взяв Андрій Жук, голова правління RAU. Він виступив проти вибіркових зачинень і запропонував зачиняти тих, хто не може контролювати стандарти роботи. Також він спитав про прогноз МОЗ: чи буде локдаун в листопаді чи грудні.

«Ми зайшли в сезон збільшення захворюваності грипом та грипоподібними хворобами. Ми не знаємо, як поведе себе коронавірус, моделювати досить важко. Але я впевнено можу сказати, якщо ми сьогодні всі будемо дотримуватись протиепідемічних норм, створювати умови в рітейлі, в транспорті, в школах, в закладах громадського харчування, то локдауну не буде», – сказав Віктор Ляшко.

Слово взяв Леонід Погребняк, генеральний директор Union Group. За його словами, системний роздріб здатний гарантувати безпеку співробітників і клієнтів на своїх торгових площах. «Тому питання свідомості клієнтів і відсутності відповідальності – актуальне. І питання системного контролю з боку держорганів», – підтримав він Максима Гаврюшина.

Як пояснив рітейлер, у багатьох компаній на прибутку грудня побудований весь бізнес, і в цьому році це буде критично для багатьох. Якщо буде локдаун в грудні, його далеко не всі зможуть пережити. «Це наше спільне завдання забезпечити цю безпеку, щоб пройти цей період», – приєднався до попередніх спікерів він.

Гжегож Ващькув, фінансовий директор компанії Leroy Merlin Україна підтримав питання, і наполіг на необхідності таких норм. «Я розумію, що можу відповідати лише за себе і своїх співробітників, але не можу відповідати за поведінку клієнтів. Не хотілося б ходити за клієнтами і по 10 разів на день просити одягнути маску», – сказав він. У той же час зазначив, що контроль є, але це також означає, що потрібно відправляти за кожним відвідувачем окрему людину, щоб вона його контролювала.

Ляшко підтримав рітейлерів і запропонував спільно підготувати з даних питань нормативні рішення.

Прикріплюємо до матеріалу посилання на перелік протиепідеміологічних вимог до рітейлу, який пообіцяв надати міністр.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку