Гаряче місце: огляд найбільших регіональних ТРЦ півдня України

Гаряче місце: огляд найбільших регіональних ТРЦ півдня України

27.09.2023 09:00
  1250
Костянтин Симоненко

Коли з’явилися, кому належать та які концепції мають найбільші торгові об’єкти в південних регіонах України, які мережі та розваги в них представлені та які компанії розвивають ці ТРЦ.

Асоціація рітейлерів України продовжує огляд найбільших ТРЦ, які працюють у обласних центрах країни. Цього разу презентуємо огляд торговельно-розважальних центрів південних областей країни, включаючи АРК Крим як невід’ємну частину України. Переглядаючи дані по найбільшим ТРЦ, неважко помітити ряд цікавих особливостей. По-перше, тут великі торгові об’єкти масово почали з’являтися вже після світової фінансової кризи, коли споживання й торгівля знову біли на підйомі. Це вже був час проектів великих девелоперів таких як Arricano Real Estate Plc, Budhouse Group та інших. По-друге, часто такі об’єкти не будувалися з нуля, а ставали результатом реконструкції колишніх промислових підприємств. Серед якірних орендарів продуктового рітейлу виступають переважно магазини Сільпо та Auchan. В назві великих ТРЦ часто фігурує слово «сіті» або прив’язка до місцевих топонімів як це було в Криму. Середній розмір великого регіонального ТРЦ на півдні країни коливається в межах 20 000 – 80 000 кв. м загальної площі.

ТРК City Mall (Запоріжжя)

 • Адреса: Запоріжжя, вул. Запорізька, 1 Б
 • Площа загальна (GBA): 23 400 кв м
 • Площа орендна (GLA): 21 450 кв. м
 • Дата відкриття: 16 квітня 2011 року

Найбільший сучасний торгово-розважальний комплекс Запоріжжя. На території одноповерхового ТРК працюють продуктовий гіпермаркет Аuchan, магазини електроніки (Comfy, Алло, Цитрус, Техно Їжак, Samsung), одягу, взуття, аксесуарів, а також модні бренди: Colin’s, LC Waikiki, NewBalance, ювелірні магазини Pandora, Золотий Вік та багато інших: загалом більше 90 магазинів. Є ігрова зона для дітей та фуд-корт, а також паркінг на 800 машиномісць. Девелопером і оператором ТРК є Arricano Real Estate Plc, яка спеціалізується на будівництві торгово-розважальних центрів, є одним із провідних девелоперів на ринку нерухомості України.

ТРЦ City Center (Миколаїв)

 • Адреса: Миколаїв, пр. Центральний, 98
 • Площа загальна (GBA): 25 000 кв м
 • Площа орендна (GLA): 16 700 кв. м
 • Дата відкриття: 27 травня 2006 року

Це був перший торгово-розважальний центр міста Миколаєва та всього півдня України. Недобудовану споруду Будинку культури суднобудівного заводу ім. 61-го комунара в ТРЦ перетворив новий власник – ПП ІБФ «XXI століття-Миколаїв» місцевого девелопера Олександра Марінова. П’ятирівневий триповерховий ТРЦ Сity Center знаходиться майже в самому центрі міста. Він працює з 2006 року і з тих пір змінився не тільки пул орендарів, а й власники торгового центру. Зараз якірними орендарями є супермаркет Сільпо площею близько 1600 кв. м, магазин турецького бренду одягу, взуття та аксесуарів LC Waikiki (1127 кв. м), магазин іграшок Країна Чудес (400 кв. м) та дитячий супермаркет Baby Бум. Розважальна частина представлена Royal Cyber Arena (більше 500 кв. м) від BFG Game, боулінгом на 9 доріжок City Entertainment (1000 кв. м), чотирьохзальним кінотеатром Multiplex, та дитячим розважальним центром Happy Land.

З 2008 року власником ТРЦ стала австрійська Uniqa Real Estate AG, яка входить до складу страхової групи Uniqa Group. Іноземні інвестори вважали, що зможуть підняти на третину ефективність роботи об’єкта.

ТРЦ Fabrika (Херсон)

 • Адреса: Херсон, вул. Залаегерсег, 18
 • Площа загальна (GBA): 82 000 кв м
 • Площа орендна (GLA): 65 500 кв. м
 • Дата відкриття: 28 березня 2012 року

Основою для будівництва найбільшого ТРЦ у Херсонській області та південному регіоні України стала будівля колишнього бавовняного комбінату, який і дав ідею назві та концепції комплексу Fabrika. Формат регіонального ТРЦ вимагав створення великих площ, але особливості конструкції комбінату не дозволяли робити надбудови. Тому він став на свій час найбільшим одноповерховим ТРЦ в Україні.

Якірним орендарем став теж супермаркет Сільпо (торгова площа 7000 кв. м). Серед 400 магазинів, зокрема, тут відкрився німецький магазин одягу та аксесуарів New Yorker (1300 кв. м), турецький DeFacto (870 кв. м). Розважальний сегмент був представлений кінотеатром Multiplex, ДРЦ Чудо Парк на 5000 кв. м та аквапарком площею 5000 кв. м, до складу якого окрім трьох басейнів з водними атракціонами увійшли SPA центр, ресторан, відкритий концертний майданчик. Наземний паркінг розрахований на 2500 машиномісць.

28 березня 2022 року ТРЦ Fabrika мав би святкувати свій перший ювілей — 10 років. Але 7 березня російські війська завдали удару по ТРЦ Fabrika, внаслідок чого будівля була пошкоджена. Загалом через неодноразові російські обстріли пошкоджено біля 3000 кв. м приміщень торгового центру. Проте власник ТРЦ – девелоперська компанія Budhouse Group Анатолія Шкрібляка вже розроблює проект реконструкції, інвестиції складуть приблизно 20 млн євро.

ТРЦ Riviera (Одеса)

трц riviera ривьера

 • Адреса: Одеса, Одеська обл., Південна дорога, 101 А
 • Площа загальна (GBA): 82 000 кв м
 • Площа орендна (GLA): 66 760 кв. м
 • Дата відкриття: 28 лютого 2009 року

Один з найбільших регіональних ТРЦ в південних областях України Rivera Shopping City вводився в експлуатацію трьома чергами в 2009-10 роках. Першим став окремо розташований гіпермаркет будматеріалів загальною площею 12 500 кв. м. Зараз це Leroy Merlin – єдиний регіональний об’єкт мережі в Україні, його торгова площа 8645 кв. м. В іншій частині ТРЦ відкрилося більше 190 магазинів відомих міжнародних і українських марок, кафе, боулінг на 16 доріжок, розважальний комплекс для дітей і open-air майданчик. Паркінг розрахований на 2000 машиномісць.

Ввечері 9 травня 2022 року в ТРЦ влучили ракети російських окупантів, було знищено частину торговельного центру, сталися значні руйнування від вибухової хвилі. Зараз загальна площа об’єкту становить 81 075 кв. м, орендна площа – 62 146 кв. м.

Якірні орендарі які відновили роботу: гіпермаркет Auchan (12 500 кв. м), міжнародні бренди H&M, Zara, Bershka, Stradivarius, Pull & Bear, Oysho, Tezenis, LC Waikiki, Reserved, New Yorker, De Facto. Також працюють магазин товарів для дому JYSK, Intertop, Athletics, Megasport, Comfy, Алло МАХ, Brocard та інші.

Дозвілля представлене кінотеатром Multiplex, та дитячим розважальним центром Fly Kids, працюють ресторани McDonald`s, KFC, Salateira, KOI, Chin Chin, ITIS Cafe.

Девелопером проекту виступила Argo Real Estate Opportunities Fund (Великобританія), власник ТРЦ – компанія “Нові бізнес-погляди”, кінцевим бенефіціаром якої вказаний Андреас Ріалас (Andreas Rialas), який володіє компанією через ТОВ “Тритон холдинг “(Київ).

ТРК Meganom (Сімферополь)

 • Адреса: Сімферополь, вул. Євпаторійське шосе, 8
 • Площа загальна (GBA): 74 340 кв м
 • Площа орендна (GLA): 48 700 кв. м
 • Дата відкриття: 7 квітня 2012 року

Перший в Криму суперрегіональний ТРК Meganom представляє собою редевелопмент території колишнього заводу «Продмаш» у Сімферополі. Технічне відкриття першої черги загальною площею 20 000 кв. м (орендна 15 000 кв. м) відбулося весною 2012 року, коли розпочав свою роботу основний якірний орендар гіпермаркет Fozzy C&C та оператори прикасової зони. А також паркінг на 400 машиномісць.

Друга черга, яка відкрилася у грудні 2013 року, була більш масштабною: загальна площа виросла на більш ніж 54 000 кв. м, а орендна – майже на 34 000 кв. м. Зокрема, з’явилася торгова галерея на 150 магазинів та велика розважальна складова більше 6000 кв. м, до якої увійшли 5-зальный кінотеатр Multiplex на 2000 кв. м, льодовий каток (1100 кв.м), дитячий розважальний центр Ігроленд (1630 кв. м), боулінг-клуб «Адреналін» (1520 кв. м) на 12 доріжок. Зона фуд-корту включала 18 різних закладів.

Серед ключових орендарів другої черги мали стати шість торгових точок від іспанської групи Inditex (Zara, Pull and Bear, Oysho, Bershka, Stradivarius и Massimo Dutti), загальною площею більше 5000 кв. м. Також були підписані договори на чотири магазини польської LPP (Reserved, Cropp, Mohito, House), загалом більше 2300 кв. м. Проте їхне відкриття, заплановане на перший квартал 2014 року, так і не відбулося через анексію Криму росією.

Наразі ТРЦ управляє Кримська девелоперська компанія (КДК). Мажоритарний пакет – 80% КДК належить кіпрській компанії Mosonco Holdings Limited. До грудня 2018 року Mosonco Holdings Limited ділили між собою компанія UPD, яка належала українським бізнесменам Василю Хмельницькому та його партнеру Андрію Іванову, а також три кіпрські компанії (їх загальна частка 50%). З грудня 2018 року Mosonco Holdings Limited належить п’ятьом іншим компаніям з офшорних юрисдикцій. Міноритарний акціонер ТРЦ та власник девелоперської компанії А Development Олексій Баранов у серпні 2018 року теж знайшов покупця на свою частку.

У травні 2014 року планувалося також завершити будівництво третьої черги комплексу загальною площею 7500 кв. м, але розширення до 81 500 кв. м загальної та 55 120 кв. м орендної площі так і не сталося.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Олександр Черніцький, Mandarin Plaza Group: Чому доречно відкривати Ocean Mall навіть під час повномасштабної війни (+презентація 360)

Олександр Черніцький, Mandarin Plaza Group: Чому доречно відкривати Ocean Mall навіть під час повномасштабної війни (+презентація 360)

Олександр Черніцький, голова правління Mandarin Plaza Group, девелопера та оператора найбільших українських ТРЦ, зокрема,...
time icon  
  44
Усі новини ринку