Кожен третій: найбагатші рітейлери і девелопери України за версією журналу Фокус

Кожен третій: найбагатші рітейлери і девелопери України за версією журналу Фокус

15.09.2020 04:15
  1015
Костянтин Симоненко

Власники торгових мереж АТБ, Епіцентр, Сільпо, Eldorado, Comfy, Фокстрот, торгово-розважальних центрів Караван, Lavina Mall, Blockbuster Mall і інші: хто увійшов в топ-100 найбагатших бізнесменів України від журналістів Фокус. У списку є й несподівані особи.

Цей матеріал доступний російською мовою

Журнал Фокус опублікував свій 13-й рейтинг «Топ-100 найбагатших людей України». Сумарний статок всієї сотні за підсумками 2019 року становить $42,1 млрд, збільшившись «всього» на $1,2 млрд. Середній же статок доларового мільйонера з цього списку – $248,6 млн. Варто зазначити, що 2019-й уповільнив зростання статків рітейлерів приблизно вдвічі.

У цьому році при підготовці рейтингу Фокус застосував нову методику оцінки активів. Спочатку журналісти приблизно оцінили статки 150 чоловік, які входили в попередні рейтинги, так і тих, хто в останні два роки активно нарощував капітал. Потім з рейтингу виключили осіб, пов’язаних з санкціями, або перебувають під слідством, вартою або “в бігах”. Також викреслили імена людей з гранично високими репутаційними ризиками (наприклад, за участь у рейдерстві). Не потрапили в список і ті, чиї статки менше $30-35 млн. Як вказується в коментарях до списку, він включає не тільки громадян України, а й експатів, які заробили в нашій країні основний капітал.

Аналіз складеного Фокусом списку ста найбагатших українців, проведений RAU, показує, що як мінімум третина (33 людини) з мультимільйонерів і мільярдерів так чи інакше пов’язані з рітейлом або девелопментом торгової нерухомості. Примітно, що ще рік тому таких людей в списку було всього 25. Далеко не всі рітейлери за минулий рік змогли зміцнити свої позиції, зате багато хто потрапив до рейтингу вперше або після довгої відсутності.

 

 

Як і рік тому, список бізнесменів, які заробили статки на роздрібній торгівлі, очолили Олександр і Галина Гереги (Епіцентр К, Нова Лінія) – найбільші гравці на українському ринку DIY-рітейлу. За рік їх позиції в топ-100 покращилися на чотири пункти, а статки зросли на $270 млн. Можливо, це пов’язано зі змінами в системі підрахунку активів.

За версією Фокуса, другим за розміром багатством серед українських рітейлерів володіє власник Fozzy Group Володимир Костельман – $856 млн, що на $145 млн більше і на три позиції краще в рейтингу, ніж рік тому. Швидше за все, таке солідне зростання пов’язане все з тою ж зміною методології

Що стосується самих заможних девелоперів, то лише Олександр Ярославський (ТРЦ Караван, $686 млн, + $36 млн за рік) зберіг за собою 14-е місце в загальному рейтингу і третє – серед рітейлерів і девелоперів. Вагіф Алієв (ТЦ Mandarin Plaza, Lavina Mall, Ocean Mall, Blockbuster Mall) навпроти, сильно здав свої позиції, «схуднувши» з $570 млн до $359 млн. Його місце зайняв інший девелопер – Вадим Єрмолаєв ($452 млн, ТРК МОСТ-сіті, Cascade Plaza, Наша Правда, Terra та інші), якого називають головним забудовником Дніпра.

За ними йдуть власники найбільшої FMCG-мережі країни АТБ Геннадій Буткевич, Віктор Карачун та Євген Єрмаков зі статком у $433 млн. У новому рейтингу залишилися також власники мереж магазинів техніки та електронікі- Віктор Поліщук (Eldorado), Станіслав Роніс (Comfy), Валерій Маковецький і Геннадій Виходцев (Фокстрот).

Решта сфери рітейлу представлена точково. Наприклад, сегмент drogerie – Валерій Кіптик (Varus і EVA), fashion – Володимир Цой і Сергій Башлаков (MTI), а e-commerce – Владислав Чечоткін (Rozetka.ua). Незважаючи на деяке зниження вартості активів (ймовірно, через нову методику підрахунку) в новому рейтингу, як і раніше представлені основні сегменти роздрібного бізнесу. За винятком ювелірних магазинів, дитячих іграшок і парфумерії.

Частина бізнесменів, включених в наш список, також мають інтереси в роздрібній торгівлі або девелопменті торгової нерухомості. Наприклад, найбагатший українець Рінат Ахметов закрив мережу маркетів Брусничка, але залишився власником ЦУМ Київ. А його партнеру Вадиму Новинському належить мережа торгових центрів Амстор. В орбіту холдингу АВЕК Олександра Фельдмана входить знаменитий харківський ринок Барабашово, Сумський ринок й інші активи в сфері торгово-офісної нерухомості.

Окремо в список RAU також включили співзасновників Нова пошта В’ячеслава Климова і Володимира Поперешнюка. Їх статки, за оцінками Фокус, збільшилися за останній рік на $14 млн і досягли $144 млн. Окремо варто відзначити Юрія Косюка, власника МХП, який активно зайнявся розвитком власного рітейлу в нових форматах: М’ясомаркет, Наша Ряба, Секрети Шефа, ХО перекусити?

А також власників мереж АЗС, у яких частка виручки від продажу супутніх товарів і готових страв в кафе та магазинах в порівнянні з продажами палива весь час зростає. Це Віталій Антонов (ОККО), Сергій Лагур і Степан Івахів (WOG)

Як рахували

При розрахунку статків враховувалися показники всіх ключових компаній, що знаходяться у власності учасників рейтингу, але з акцентом на українські бізнес-активи. При доведеному володінні зарубіжними активами враховувалися і вони. У розрахунок брали й нерухомість, яка належить фігурантам рейтингу, а також кошти на рахунках в банках і дивіденди від бізнесу (при наявності декларації про майновий стан).

Публічні компанії, чиї акції котируються на міжнародних фондових біржах, оцінювали відповідно до вартості акцій на 3 серпня 2020 року.

Якщо сімейним бізнесом управляють кілька співвласників, в деяких випадках проводився аналіз їхніх часток. Вартість активів, оформлених на родичів, включалася в оцінку бізнесу учасників рейтингу, якщо відомо, що їх родичі не беруть активної участі в управлінні компаніями.

Приватні підприємства оцінювалися за кількома формулами на підставі фінансових показників: доходів, чистого прибутку і активів за підсумком 2019 року. Активи, за якими не було фінансової інформації, оцінювалися на основі аналогічних, де такі дані доступні. Оцінка нерухомості проводилася на основі даних про площі та вартість квадратного метра.

Підбором активів і їх оцінкою займалася редакція Фокуса за сприяння інвестиційних компаній. Непублічні компанії журналісти оцінювали за допомогою галузевих мультиплікаторів, наданих Concorde Capital.

Підсумкова оцінка бізнесу проводилася по курсу 27,69 гривень за долар США.

Читайте також –

Топ-5 найбільш впливових рітейлерів і девелоперів України за версією журналу НВ


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку