Дослідження ICSC: як перша покупка впливає на подальші витрати клієнтів в різних каналах продажів

Дослідження ICSC: як перша покупка впливає на подальші витрати клієнтів в різних каналах продажів

12.09.2019 08:15
  1506
Костянтин Симоненко

Максимальні суми покупці залишають в магазинах конкретного бренду в перші 15 днів після першої покупки в інтернет-магазині того ж бренду.

Цей матеріал доступний російською мовою

Останнім часом рітейлери все частіше поєднують свої канали продажів: звичайні торгові мережі активно розвивають онлайн-торгівлю, а великі маркетплейси відкривають свої «цегляні» магазини. Багато брендів переконалися на практиці, що наявність тільки одного каналу помітно знижує ефективність бізнесу.

Міжнародна рада торгівельних центрів (International Council of Shopping Centers – ICSC) вирішила
виміряти це явище в зрозумілих категоріях: часі та грошах. У своїй статті для RAU операційний директор Budhouse Group і голова Національного комітету ICSC в Україні Максим Гаврюшин розповів про те, як по-різному поводяться покупці, здійснюючи покупки в інтернеті і звичайних магазинах, а також що потрібно враховувати при побудові ефективної моделі продажів.

Ефект ореолу

У 2018 році ICSC опублікував знакове дослідження, присвячене впливу фізичних магазинів на інтернет-трафік рітейлерів. Виявилося, що присутність фізичних магазинів в рази збільшує частку інтернет-трафіку. І навпаки – закриття магазинів викликає падіння трафіку. Це дослідження в ICSC назвали «ефект ореолу» (halo effect).

Тепер дослідники пішли далі, вивчивши понад 41 млн транзакцій власників платіжних карт на загальну суму понад $31 млрд, витрачених в 2016-18 роках. Аналітики відстежували дії покупців після їх першої покупки в онлайн-магазині або звичайній торговій точці протягом 30 днів, з інтервалом вимірів у п’ять днів. Виявилося, що для частини людей, яких назвали гало-споживачі (тобто тих, хто потрапив під вплив торгової точки), однією покупкою справа не обмежувалася.

Той, хто купив в інтернеті, продовжував скуповуватися в звичайних магазинах цього ж бренду. І навпаки: покупці з фізичних торгових точок починали щось купувати в інтернет-магазині. Загальні витрати в такому разі значно вище, ніж первісна покупка, незалежно від того, чи була вона зроблена онлайн або офлайн.

Ціна покупки

Так, покупка в звичайному магазині на $100 протягом перших 15 днів перетворюється в $267 за рахунок повторних покупок у цього ж бренду в інтернет-магазині. І навпаки – якщо перша покупка здійснена в інтернет-магазині, то загальна сума виростає до $231. Після тридцяти днів суми витрат, що почалися в звичайному магазині і онлайн, складають $263 (падіння пояснюється поверненнями товарів в “цегельні” торгові точки) і $271 відповідно.

Виявилося, що найчастіше покупці повертаються в перші п’ять днів після першої покупки, найбільші суми витрачають протягом перших 15 днів, а потім йде істотний спад активності. Після 30-го дня цей ефект і зовсім сходить нанівець.

Чому покупці спочатку витрачають більше в інтернеті після походу в звичайний магазин, а не навпаки, поки ще належить з’ясувати.

Центр тяжіння – звичайні магазини

Цікаво, що на фізичні магазини, охоплені дослідженням, припадає приблизно 91% загальних витрат покупців. Є також різниця за кількістю покупок. Якщо знайомство з торговою мережею відбулося онлайн, то їх кількість буде більше в “цегельних” магазинах, ніж якщо перша покупка здійснена в традиційній торговій точці. По всіх категоріях покупці здійснюють в середньому 2,1 транзакцію всередині магазину протягом 15-днів після покупки через інтернет. Якщо це дискаунтер, то частота покупок виростає до 2,4 транзакції. Зате в інтернеті покупці залишають більше грошей після відвідування звичайного магазину. І для цього їм треба всього 1,3 транзакції.

Треба сказати, що в різних категоріях магазинів споживачі витрачають гроші по-різному. Так, найвища частка покупок в офлайні у дискаунтерів: на кожні $100, витрачені в інтернеті, вже через п’ять днів припадає $140, витрачених у фізичному магазині дискаунтера. А через 30 днів сума покупок виростає до $319.

У магазинах одягу, на які припадає 13% від загальної кількості транзакцій, середні додаткові витрати на 15-денний позначці становлять $164 у порівнянні з початковою онлайн-покупкою на $100. Виявилося, що 62% покупців одягу воліють отримувати свої інтернет-покупки в магазині. При цьому 26% з них докуповують щось ще прямо на місці.

Ці результати показують, що фізичні магазини залишаються основою покупок. Особливо для речей, в якості яких споживач хоче переконатися спочатку в магазині і лише потім купувати в інтернеті.

Для брендів, які вийшли з онлайн в офлайн, поєднання різних форматів знімає недовіру або острах покупки товару неналежної якості товару. Після пробних покупок офлайн людина готова потім більше витрачати онлайн, упевнившись, що все в порядку.

Ставка на омніканальність

Нинішні споживачі у багатьох відношеннях нейтральні до каналу продажів. Вони також вимагають чудового обслуговування незалежно від способу здійснення покупок. Більш того, вони витрачають більше грошей, переходячи з каналу на канал у рамках одного бренду. Особливо якщо він надає їм багатоканальну зручність для шопінгу. Згідно з дослідженням, омніканальні споживачі поки представляють всього 17% від усіх покупців, але забезпечують 34% доходу рітейлерів.

У цьому сенсі дуже важлива підтримка багатоканальної мотивації наймолодшої ​​групи споживачів – покоління Z. Дослідження ICSC показало, що 95% такої молоді хоча б раз в три місяці відвідують торговий центр. Три чверті опитаних сказали, що шопінг у фізичних магазинах дає більше емоцій в порівнянні з покупками в інтернеті, в той час як 59% сказали, що вони відвідують торговий центр, щоб поспілкуватися з друзями і сім’єю. Тобто, їх мета – соціалізація, а не здійснення покупок.

Покоління Z оточене цифровим світом і досвід покупок в реальному світі речей – це щось нове для них.

Пошук балансу

Рітейлерам потрібне глибоке розуміння того, як і коли покупці приймають рішення про покупку. Приклад того, як рітейлери використовують збір даних для поліпшення споживчого досвіду – компанія з пошиття костюмів на замовлення Indochino. Вони починали з продажів через інтернет, а тепер у них 46 магазинів, де клієнти можуть помацати тканину, поговорити з консультантом. А накопичена база розмірів клієнтів дозволяє дистанційно замовляти новий одяг одним натисканням кнопки.

Є магазини, які дозволяють платити тільки за допомогою їх застосування, тим самим залучаючи покупців фізичних магазинів в онлайн-торгівлю.

Все більшого значення набуває тренінг продавців, яких вже починають преміювати не тільки за продажу в самому магазині, але і в онлайн (шляхом відстеження доставок за поштовим індексом в районі покриття конкретної торгової точки). Так продажі в звичайному магазині стимулюють онлайн-торгівлю.

Як свідчить досвід італійської майстерні з пошиття взуття M.Gemi, омніканальні клієнти витрачають на 60% більше, ніж одноканальні покупці. Під час примірки взуття в магазині команда продавців, озброєних мобільними пристроями, вивчають вподобання клієнтів за кольором, розміром і стилем взуття. На основі цих даних компанія може швидко персоналізувати покупки в інтернеті.

Поки, на жаль, нічого подібного від українських рітейлерів не чути. За категорією одяг і взуття наші рітейлери ще не дуже омніканальні. Наприклад, Kasta – це чисто інтернет-магазин, який лише намагається вийти в офлайн. А власники фізичних магазинів обмежуються відкриттям свого сайту.

По суті, без офлайну розвиток торгівлі в інтернеті буде не ефективним. У порівнянні з розвиненими західними країнами, онлайн торгівля в Україні поки не так сильно розвинена.

У нас ще цей сегмент не впливає на роботу фізичних магазинів, як це відбувається, наприклад в США, де рівень насиченості торговельними площами на 1000 жителів у 8 разів вище, ніж в Україні, а частка інтернет продажів в 6-7 разів більше. У підсумку це призводить до закриття слабких магазинів.

В Україні ці процеси теж рано чи пізно почнуться. Все буде залежати від темпів розвитку роздрібного ринку, темпів зростання частки онлайн продажів і темпів будівництва нових торгових центрів.

Роздрібний ринок України поки що малоємкий, особливо в регіонах, де поява нових великих ТРЦ істотно перерозподіляє потоки, аж до закриття інших ТРЦ. У деяких містах це вже сталося, хоча вплив онлайн-продажів на ситуацію дуже незначний. Наприклад, в Херсоні, після відкриття ТЦ Фабрика закрився інший торговий центр. Те ж саме можна бачити в Черкасах або Чернівцях.

Зрозуміло, потреба в фізичних магазинах буде завжди, питання тільки в тому, яких, де і в якій кількості. Бренди потребуватимуть представленості. Якщо для фізичного магазину медіа-платформа – це сайт або сторінка в соцмережі, то для інтернет-бренду – це фізичний магазин. Майбутнє – за зрощенням каналів.

Читайте також –

Хто відвідує ТЦ та які покупці витрачають більше – дослідження ICSC


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Metro Україна доєдналась до масштабного проєкту зі збору використаних батарейок різних типів за ініціативи “Батарейки, здавайтеся!”

Metro Україна доєдналась до масштабного проєкту зі збору використаних батарейок різних типів за ініціативи “Батарейки, здавайтеся!”

 У кожному торговельному центрі незабаром з’являться спеціальні контейнери. Компанії, що є власником бренду...
time icon  
  15
Усі новини ринку