Юрист Ader Haber: Форс-мажор не звільняє від оплати оренди, кредиту та відсотків

Юрист Ader Haber: Форс-мажор не звільняє від оплати оренди, кредиту та відсотків

19.03.2020 10:47
  1572
rau

Єдиним документом, що підтверджує форс-мажорні обставини є сертифікат Торгово-промислової палати України, проте він не звільняє від виконання договірних зобов’язань.

Цей матеріал доступний російською мовою

Таку думку в коментарі RAU висловив юрист юридичної компанії Аder Haber Дмитро Макіян. За його словами, щодо форс-мажору вкрай важливо дивитися кожен договір (контракт) окремо, так як загальних норм з цього питання в чинному законодавстві вкрай мало. «Зараз загальна договірна практика говорить, що єдиним належним документом підтвердження форс-мажорних обставин є сертифікат Торгово-промислової палати України. Подібна ситуація постійно траплялася щодо АТО, починаючи з 2014 року. Незважаючи на окремий закон в цьому відношенні, судова практика була невблаганною: підтвердження форс-мажорних обставин в договірній практиці – виняткова компетенція ТПП», – говорить Макіян.

При цьому юрист зазначає, що форс-мажор звільняє лише від відповідальності за невиконання зобов’язань (штрафи, пеня). «Ні орендна плата, ні погашення тіла кредиту, ні оплата відсотків за користування кредитними коштами, до відповідальності не відносяться – це загальні договірні зобов’язання. У свою чергу договірні зобов’язання припиняються лише їх виконанням (є й інші умови, однак вони в даній ситуації не застосовуються)», – додає юрист.

Він визнає, що в умовах карантину деякі банки, а також девелопери, йдуть на поступки своїм клієнтам і контрагентам. Тому в кожному окремому випадку радить безпосередньо зв’язуватися з відповідальним менеджером банку або своїм контрагентом для обговорення спірних питань.

Якщо ж виконання договору через форс-мажорні обставини неможливо, а банк чи орендодавець не бажає йти на поступки, звернення в ТПП, на думку юриста, вкрай необхідно.

«Співробітники ТПП дадуть належну оцінку того, від якої частини відповідальності (або, можливо, навіть зобов’язань) звільняється заявник – так як у них буде прямий доступ до договірної бази заявника для повної оцінки кожного окремого випадку. Більш того, без сертифіката ТПП України йти в суд з вимогами, що базуються на форс-мажорі – це авантюрна ідея», – підкреслює Дмитро Макіян.

У той же час, він визнає, що в нинішній ситуації можуть бути корисними положення закону про боротьбу з коронавірусною інфекцією (був недавно прийнятий законопроект №3219). У його перехідних положеннях міститься вимога до Кабінету міністрів України підготувати законопроект про припинення основних кредитних зобов’язань, забезпечених іпотекою, на період часу дій заходів з боротьби з розповсюдженням Covid-19. «Однак поки такий документ не прийнятий – говорити про це рано», – резюмує Макіян.

Нагадаємо, раніше у зв’язку із загрозою поширення коронавірусу уряд України запровадив тритижневий карантин, який триватиме до 3 квітня 2020 року. На період карантину обмежені масові заходи, закривається пасажирське авіасполучення і кордони, торгово-розважальні центри, ресторани і непродуктові магазини, впроваджуються інші обмежувальні заходи.

Читайте також –

Засновник Cherry Berry: Багато рітейлерів потрапили на власні похорони


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку