Юрист Ader Haber: Форс-мажор не звільняє від оплати оренди, кредиту та відсотків

Юрист Ader Haber: Форс-мажор не звільняє від оплати оренди, кредиту та відсотків

19.03.2020 10:47
  1615
rau

Єдиним документом, що підтверджує форс-мажорні обставини є сертифікат Торгово-промислової палати України, проте він не звільняє від виконання договірних зобов’язань.

Цей матеріал доступний російською мовою

Таку думку в коментарі RAU висловив юрист юридичної компанії Аder Haber Дмитро Макіян. За його словами, щодо форс-мажору вкрай важливо дивитися кожен договір (контракт) окремо, так як загальних норм з цього питання в чинному законодавстві вкрай мало. «Зараз загальна договірна практика говорить, що єдиним належним документом підтвердження форс-мажорних обставин є сертифікат Торгово-промислової палати України. Подібна ситуація постійно траплялася щодо АТО, починаючи з 2014 року. Незважаючи на окремий закон в цьому відношенні, судова практика була невблаганною: підтвердження форс-мажорних обставин в договірній практиці – виняткова компетенція ТПП», – говорить Макіян.

При цьому юрист зазначає, що форс-мажор звільняє лише від відповідальності за невиконання зобов’язань (штрафи, пеня). «Ні орендна плата, ні погашення тіла кредиту, ні оплата відсотків за користування кредитними коштами, до відповідальності не відносяться – це загальні договірні зобов’язання. У свою чергу договірні зобов’язання припиняються лише їх виконанням (є й інші умови, однак вони в даній ситуації не застосовуються)», – додає юрист.

Він визнає, що в умовах карантину деякі банки, а також девелопери, йдуть на поступки своїм клієнтам і контрагентам. Тому в кожному окремому випадку радить безпосередньо зв’язуватися з відповідальним менеджером банку або своїм контрагентом для обговорення спірних питань.

Якщо ж виконання договору через форс-мажорні обставини неможливо, а банк чи орендодавець не бажає йти на поступки, звернення в ТПП, на думку юриста, вкрай необхідно.

«Співробітники ТПП дадуть належну оцінку того, від якої частини відповідальності (або, можливо, навіть зобов’язань) звільняється заявник – так як у них буде прямий доступ до договірної бази заявника для повної оцінки кожного окремого випадку. Більш того, без сертифіката ТПП України йти в суд з вимогами, що базуються на форс-мажорі – це авантюрна ідея», – підкреслює Дмитро Макіян.

У той же час, він визнає, що в нинішній ситуації можуть бути корисними положення закону про боротьбу з коронавірусною інфекцією (був недавно прийнятий законопроект №3219). У його перехідних положеннях міститься вимога до Кабінету міністрів України підготувати законопроект про припинення основних кредитних зобов’язань, забезпечених іпотекою, на період часу дій заходів з боротьби з розповсюдженням Covid-19. «Однак поки такий документ не прийнятий – говорити про це рано», – резюмує Макіян.

Нагадаємо, раніше у зв’язку із загрозою поширення коронавірусу уряд України запровадив тритижневий карантин, який триватиме до 3 квітня 2020 року. На період карантину обмежені масові заходи, закривається пасажирське авіасполучення і кордони, торгово-розважальні центри, ресторани і непродуктові магазини, впроваджуються інші обмежувальні заходи.

Читайте також –

Засновник Cherry Berry: Багато рітейлерів потрапили на власні похорони


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Metro Україна доєдналась до масштабного проєкту зі збору використаних батарейок різних типів за ініціативи “Батарейки, здавайтеся!”

Metro Україна доєдналась до масштабного проєкту зі збору використаних батарейок різних типів за ініціативи “Батарейки, здавайтеся!”

 У кожному торговельному центрі незабаром з’являться спеціальні контейнери. Компанії, що є власником бренду...
time icon  
  14
Усі новини ринку