Дмитро Деревицький, Алло: Що означає для бізнесу поновлення сплати ПДВ та мит при імпорті товарів

Дмитро Деревицький, Алло: Що означає для бізнесу поновлення сплати ПДВ та мит при імпорті товарів

05.05.2022 08:45
  2424
rau

Голова ради директорів групи компаній Алло про різкі законодавчі повороти, які можуть нашкодити бізнесу та економіці країни у воєнний час та під час її відновлення.

Існування українського ринку неможливе без імпорту. І тоді як багато міжнародних компаній закрили офіси в Україні, саме локальний бізнес є локомотивом відновлення країни, прислухавшись до звернення президента щодо продовження роботи. Але чи відчувають українські підприємці підтримку, – в колонці для НВ Бізнес розмірковує голова ради директорів ГК Алло Дмитро Деревицький. RAU вибрала ключове з матеріалу.

Наприкінці березня 2022 року Верховна Рада ухвалила революційне для української фіскальної системи рішення — про скасування ввізного мита та ПДВ для імпорту та зняття оподаткування товарів, що ввозяться платниками єдиного податку. Ці податкові пільги було запроваджено наприкінці березня, а у житті, хоч і зі скрипом, почали діяти з 11 квітня. До чого це призвело? Багато компаній негайно перейшли із загальної системи оподаткування на єдиний податок 2%. Природно, імпортери зробили закупівлі товарів з урахуванням скасованих мит та ПДВ. Це спонукало бізнес знову працювати, активізувало український ринок, нехай і зі зниженим надходженням податків до бюджету.

Не минуло й трьох тижнів, як ми отримали новий законопроект № 7311 — згідно з яким планується поновлення сплати ПДВ та мит при імпорті товарів. Це означає автоматичне подорожчання всіх товарів, що ввозяться в Україну, на 20% і більше. При цьому, імпортери та роздрібні продавці щойно перебудувалися на нові податкові рейки. Це означає для бізнесу та країни такі різкі законодавчі повороти:

  • Марна робота та витрати. Щоб переналаштувати внутрішні процеси (електронні чеки, ERP, роботу з документами та звітністю тощо), компанії витратили чималий фінансовий, часовий та людський ресурс. Наприклад, у групі компаній Алло IT-департамент працював у посиленому режимі, ми зазнали значних витрат у такий складний час, коли могли б витрачати бюджет на інші цілі. А наприклад, один із наших партнерів сказав, що переналаштування ІТ системи їхньої компанії на роботу з єдиним податком 2% займе приблизно 50 днів роботи команд ІТ та фінансової служби — довше, ніж виявився термін ініціативи.
  • Удар по прибутковості бізнесу. Ми зробили закупівлі деяких товарів лише тому, що оцінили їхню прибутковість з урахуванням нульових митних платежів; а тепер, коли буде додано ПДВ, мита тощо, ціна цих товарів стане неринковою. Рівень цін, що сформувався сьогодні на роздрібному ринку України, враховує збільшений курс долара, з одного боку, і платоспроможний попит, що впав, з іншого боку. Зараз, поки не нараховуються митні платежі, ціни на імпортні товари вписуються в рамки, що склалися. Але з раптовим поверненням ПДВ та інших митних платежів зросла вартість товарів стане неможливою для споживачів і, як наслідок, збитковою для компаній.

  • Зростання цін та падіння ВВП. Додайте сюди зміну логістичних ланцюжків — шлях замість одеського порту через західний кордон — кінцева вартість для українського покупця стане такою, що кусається. Ці товари вже їдуть в Україну, і на мій погляд, український споживач не зможе їх собі дозволити, що торкнеться мільйонів людей. Все це призведе до гарантованих збитків підприємств імпортерів та роздрібних продавців. А це означає ще більше скорочення робочих місць, зменшення бюджетних платежів і ще більше падіння ВВП. Замкнуте коло.
  • Скасувати податкові пільги, що діяли менше ніж місяць — це марна витрата вже витрачених ресурсів. Для рітейлу скасування пільг означатиме суттєве навантаження на і без того сильно постраждалий бізнес. Алло втратила майже 30% офлайн-магазинів, обсяг онлайн-бізнесу також суттєво скоротився. Ми всіма силами намагаємося втримати життєздатність компанії, команду, розраховуватись за зобов’язаннями — все це з прицілом відновити втрачене. Чи допоможе нам у цьому держава — поки що питання. Постійна зміна законодавства — найгірше, що може бути для підприємців: виходить, що ми не займаємося бізнесом, а намагаємося відповідати оновленому законодавству. Бізнес — це не пінг-понг; і краще було взагалі не запроваджувати податкові пільги, ніж скасовувати їх за місяць.

Читайте також

Ігор Хижняк, Comfy: У Мелітополі магазин пограбували, але місцеві допомогли повернути частину техніки


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку