Криза торкнеться кожного: 8 думок бізнесу щодо продовження карантину
Чи витримає українська економіка пандемію коронавірусу? Відповідають засновники Dragon Capital, UFuture, RedHead Family Corporation та інших компаній.
Цей матеріал доступний російською мовою
24 березня Кабінет міністрів України продовжив карантин ще на 30 днів і ввів режим надзвичайної ситуації в країні. Обмеження можна сприймати по-різному. З одного боку, це спроба стримати поширення коронавірусу. З іншого – це рішення дуже сильно відіб’ється на економіці.
Як бізнес оцінює це рішення і якими можуть бути наслідки? Портал Liga.net задав це питання українським підприємцям і бізнес-асоціаціям.
Василь Хмельницький, засновник групи UFuture
Наслідки кризи для України можуть бути страшнішими за наслідки пандемії. Сотні тисяч українців залишаться без роботи і коштів для існування, в першу чергу це удар по малому і середньому бізнесу. Але ми всі пов’язані.
Коли впаде до межі купівельна спроможність – це торкнеться кожного. Україні пора виходити на роботу. Економіка не може бути на паузі так довго.
Томаш Фіала, генеральний директор Dragon Capital
На карантин економіка реагує погано. Але продовження карантину було очікуваним і виправданим.
Гірше економіка реагує на затримку програми МВФ, яка (затримка) абсолютно не в інтересах 99,99% населення України.
Катерина Глазкова, виконавчий директор СУП
Майже 90% підприємств-членів СУП повідомили про негативні очікування наслідків для їхнього бізнесу в зв’язку впровадженням карантинних заходів через коронавірус COVID-19. Очікується зменшення доходів від 30 до 100% в залежності від сфери діяльності.
Найбільш негативні наслідки продовження карантину ми очікуємо для сфери послуг – кафе, ресторани, туристичний бізнес, розважально-культурні установи. Тут можна очікувати навіть банкрутства, в разі, якщо у компаній є кредити, які потрібно віддавати.
Ми розуміємо, що продовження карантину – дійсно необхідний крок для безпеки громадян. Однак бізнесу в таких умовах потрібна хоча б часткова компенсація збитків від держави. Мова не тільки про скорочення робочих місць, а й про втрату бізнесу, як такого.
Ігор Мазепа, генеральний директор інвестиційної компанії Concorde Capital
Карантин нічого хорошого економіці не обіцяє: при прийнятих обмежувальних заходах, падіння ділової активності та ВВП становить близько 30-35%. Запаси міцності у дрібного бізнесу і переважної більшості населення – не більше ніж на місяць карантину, при тому, що вже два тижні обмежувальних заходів пройшло. Не виключено, що через тиждень-два дрібний бізнес почне працювати на повну силу, тільки нелегально – і це може створити великі проблеми для бюджету на багато місяців вперед.
Держбюджету буде дуже складно в будь-якому випадку – різко падають доходи, а витрати будуть зростати – чим далі, тим більше.
На якийсь період можна мобілізувати гроші від великих прибуткових держкомпаній. Ще якийсь час можна буде обходитися підтримкою західних фінансових партнерів, але до цієї допомоги потрібно ще дійти. Поки у людей широко відкриті очі від страху поширення епідемії, їх можна втримати вдома. Але з часом, цей страх буде проходити – і накопичуватися роздратування від обмежень. Швидше за все, продовження карантинних заходів більш ніж на місяць не зможе витримати ні бізнес, ні населення, ні влада. Будемо сподіватися, що за цей місяць ми зможемо подолати інфекцію, інакше доведеться вводити щось на зразок воєнного стану.
Анна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської бізнес асоціації
Як казав класик, “ще ніколи такого не було, щоб зовсім нічого не було”. Зрозуміло, що економіка переживе час карантину. Питання – наскільки пошарпаним буде її стан.
Звичайно, всі підприємці виступають за здоров’я своїх співробітників, але залишаються питання щодо того, наскільки виправдані настільки жорсткі заходи з боку уряду.
Ігор Гуменний, власник UBC Group
Я думаю, коли зупинили ресторанний бізнес, непродуктовий рітейл, сферу послуг, туризм, без роботи залишилося більше мільйона чоловік. Точних цифр ніхто не знає, – більше половини індустрії була в тіні. Ось вони якось протрималися пару тижнів. Як і за що вони будуть жити ще місяць? За що будуть знімати квартири? У значної частини офіціантів та інших працівників сфери послуг немає свого житла. Чому жорстко не садять на карантин гастарбайтерів? Скільки обійдеться українській економіці таке рішення?
Загалом, вважаю, що продовження карантину – правильне рішення. Життя людей безцінне. Але все таки, скільки це коштує?
Дмитро Деркач, співвласник мережі Планета Кіно
Ми з самого початку розуміли, що карантин буде продовжено до кінця квітня. Ймовірно, його продовжать і до кінця травня. Ситуація дуже погана. Багато бізнесів закриті, доходів немає, але частина витрат все ще залишається. Багато компаній звільняють співробітників або відправляють в неоплачувану відпустку. Цим людям треба за щось жити, платити за квартиру, купувати їжу. Я не уявляю, як люди і бізнес зможуть протриматися ще хоча б місяць.
Але важливо розуміти, що, якби не було карантину, ситуація з поширенням вірусу могла б стати критичною і ми б отримували більше смертей. А це гірше, ніж фінансові проблеми в бізнесі.
Владислав Бурда, співвласник і засновник компанії RedHead Family Corporation
Це передбачувано. Стратегії, як і раніше, немає. Просто все закрили по максимуму. Але поки немає масового тестування, введення карантину не дасть ефекту. Потрібно тестування та ізоляція інфікованих і людей з групи ризику. А так ми закриємося на місяць, угробимо економіку, а виграшу по епідемії не отримаємо, оскільки після зняття карантину через відсутність тестів, піде повторне зараження. А від економіки вже нічого не залишиться.
Джерело: Liga.net
Читайте також –
Вижити за всяку ціну: що робить рітейл і девелопмент в умовах карантину