Вірус карантину: як бізнес в Україні та світі допомагає боротися з коронавірусом

Вірус карантину: як бізнес в Україні та світі допомагає боротися з коронавірусом

17.03.2020 08:15
  1192
rau

В умовах повсюдного введення карантину, закриття кордонів і припинення роботи компаній, бізнес об’єднується для боротьби з пандемією. Що роблять світові та українські компанії для перемоги над коронавірусом?

Цей матеріал доступний російською мовою

Найбільші світові корпорації вже заявили про намір допомогти в боротьбі з пандемією. Так, французький виробник предметів розкоші, концерн LVMH, з 16 березня почав випускати дезінфікуючий гель для рук на трьох своїх фабриках у Франції, де виробляється парфумерія брендів Christian Dior, Guerlain і Givenchy.

Як повідомляє BBC з посиланням на заяву компанії, LVMH хоче допомогти населенню країни захистити себе від інфекції в ситуації дефіциту дезинфікуючого гелю в магазинах. Через епідемію коронавірусу у Франції спостерігається дефіцит противірусних засобів захисту, в тому числі антисептичного гелю для рук. Багато аптек і магазинів обмежили продаж дезинфікуючого гелю. А влада Франції у зв’язку з різким зростанням попиту на дезінфікуючий гель обмежила ціну на цей товар – 100 мл дезінфекційного гелю не повинні коштувати більше трьох євро.

У LVMH уточнили, що гель для рук буде переданий безоплатно французькій владі. В першу чергу партія дезинфікуючого гелю надійде в 39 лікарень Парижа. Концерн планує за тиждень виробити 12 тонн дезинфікуючого гелю. Керівництво компанії уточнило, що на наступному тижні обсяги виробництва збільшаться.

Вчора, 16 березня, стало відомо, що Джек Ма – засновник одного з найбільших світових маркетплейсів Alibaba – відправив до США мільйон медичних масок і близько 500 000 тестів на коронавірус. Раніше схожу допомогу бізнесмен відправив в інші країни, що постраждали від коронавірусу. Зокрема, в Японію, Південну Корею, Італію, Іран та Іспанію.

«Спираючись на досвід моєї країни, швидке і точне тестування та адекватні засоби індивідуального захисту для медичних працівників найбільш ефективні в запобіганні поширенню вірусу», – зазначив Джек Ма.

Раніше, в лютому цього року, засновник Microsoft Білл Гейтс пожертвував $100 млн на боротьбу з коронавірусом. Як повідомлялося, гроші передадуть міжнародним організаціям, серед яких Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ): $60 млн з цієї суми витратять на розробку і тестування вакцини. Ще $20 млн виділять на лікування хворих та їх ізоляцію. Інше віддадуть на захист населення в Африці і Південній Азії.

Допомога від бізнесу

Свій внесок в боротьбу з епідемією має намір внести і український бізнес. Так, про плани виділити 25 млн грн на медичні цілі вже заявили власники найбільшого логістичного оператора країни – компанії Нова пошта.

«Бізнес не може залишатися осторонь, коли країна переживає нелегкі часи: економічна криза, помножена на загрозу епідемії коронавірусу. Зараз, в нових реаліях життя, нашої допомоги потребують саме ті, для кого ми будували бізнес – громадяни України. Тому, ми виділяємо 25 млн гривень на обладнання та додаткові матеріали для лікарень. Це наша допомога медикам для перемоги над вірусом і для збереження здоров’я людей», – сказав співзасновник компанії Нова пошта В’ячеслав Климов.

При цьому Климов закликав приєднатися до ініціативи весь український і зарубіжний бізнес. «Протягом історії України багато разів бізнес мобілізував свої ресурси для захисту країни. Давайте зробимо це ще раз», – зазначив співзасновник Нова пошта.

Мережа Епіцентр заявила про намір спрямовувати 1% від товарообігу на закупівлю медичного обладнання та засобів захисту у разі продовження роботи своїх торговельних центрів.

Відповідну заяву оприлюднила прес-служба компанії. «За умови роботи наших побутово-господарських магазинів у штатному режимі ми розраховуємо щомісяця направляти на допомогу країні 40-50 млн грн для закупівлі медичного обладнання, масок, дезінфікуючих засобів та засобів захисту», – йдеться в повідомленні рітейлера.

Окрім цього, в компанії повідомили про плани передати 100 апаратів штучної вентиляції легень лікарням Києва, Київської області та всіх обласних центрів і великих міст України.

«Забезпечити медиків життєво необхідним обладнанням, засобами захисту та товарами першої необхідності – на сьогодні наше головне завдання. Закликаємо всі продуктові, господарські та аптечні мережі не бути байдужими та підтримати ці ініціативи», – зазначив генеральний директор Епіцентр К Петро Михайлишин.

Засновник девелоперської компанії KAN Development Ігор Ніконов на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook підкреслив, що в такій ситуації уряд повинен усунути оподаткування для медичного обладнання, яке купується бізнесом і передається в державні медичні установи.

https://www.facebook.com/nikonov.igor.kiev/posts/10222620379124740

Державний ПриватБанк повідомив, що з 16 березня починає поставки українським лікарням апаратів штучної вентиляції легенів (ШВЛ) у зв’язку з поширенням коронавірусу. Крім того, десять апаратів ШВЛ лікарням в різних регіонах передадуть благодійні фонди Віктора і Олени Пінчук.

Як повідомляє прес-служба ПриватБанку, апарати ШВЛ придбані за кошти банку та пожертви клієнтів, які підтримують спеціальну програму благодійного фонду «Допомагати просто!». За словами керуючої фонду Анни Павлової, вже у вівторок перші чотири апарати будуть передані лікарням Києва, Одеси і Лисичанська.

У прес-службі фонду Віктора Пінчука повідомили, що апарати надійдуть в лікарні тих регіонів України, які можуть мати найбільшу потребу, а саме: по одному апарату ШВЛ буде направлено до лікарень Волинської, Донецької, Закарпатської, Львівської, Луганської, Одеської та Чернівецької областей, і три апарати – в лікарні Києва. Медичне обладнання вже знаходиться в Україні і в найближчі дні буде встановлено в лікарнях.

Про намір закупити матеріали для боротьби з коронавірусом заявили і у фонді Ріната Ахметова. Зокрема, фонд планує придбати для Маріуполя аналізатор для лабораторного виявлення інфекції, який дозволяє дати результат за дві години, а також закупити для держави 20 000 експрес-тестів.

Приєднуються до благодійності й невеликі українські компанії. Однак, не маючи можливості виділяти мільйони гривень на медичне обладнання, малий і середній бізнес вдається до нестандартних рішень. Наприклад, засновник агентства Fedoriv безкоштовно виклав у відкритий доступ онлайн-курс “Папа Бренда”. «Я хочу, щоб люди, які залишилися вдома на карантині, підприємці, маркетологи, студенти могли відволіктися від новин і отримати порцію маркетинг знань і натхнення. Сильні бренди, які змінюють бізнес, потрібні до, під час і після кризи. З найближчого понеділка, кожен робочий день ми будемо викладати на YouTube каналі FEDORIV VLOG по одній серії і викладемо всі чотирнадцять», – написав Андрій Федорів на своїй сторінці у Facebook.

Підтримка для бізнесу

Разом з тим, державні та місцеві влади, а також міжнародні інституції визнають, що в умовах карантину та обмеження роботи підприємств, підтримки потребує і сам бізнес. У зв’язку з цим Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) планує активізувати свою підтримку компаніям, щоб допомогти їм боротися з наростаючим впливом пандемії коронавірусу.

Як повідомляє Економічна правда, банк, який інвестує в 38 країн, що розвиваються, готує пакет заходів для подачі акціонерам на затвердження. Зокрема, в ЄБРР хочуть запропонувати компаніям «Рамкову програму підвищення стійкості», яка б забезпечила короткострокову ліквідність, оборотні кошти, торгове фінансування і реструктуризацію для компаній, які тимчасово страждають від кризи.

Економісти ЄБРР очікують, що економічне виробництво постраждає в багатьох регіонах діяльності банку, зростання буде сповільнюватися, особливо в Центральній Азії, а також у Східній Європі та на Кавказі, Росії та Південно-Східній Європі. Країни, які сильно інтегровані в глобальні ланцюжки поставок і, зокрема, прямо залежать від Китаю і Європи, швидше за все також постраждають від вірусу.

Пакет антикризових заходів для бізнесу на час карантину, за даними Liga.net, планує підготувати і київська влада. Як повідомив перший заступник голови Київської міськдержадміністрації Микола Поворозник, в КМДА працюють над пакетом економічних рішень, які будуть запропоновані з одного боку Київській міській раді, з іншого – центральним органам виконавчої влади в частині полегшення життя підприємцям в даний період. «Це питання оренди, податків і зборів на цей період», – уточнив Поворознюк.

Він зазначив, що якщо податкове навантаження на бізнес буде знижено, то роботодавці повинні будуть виплатити зарплату співробітникам на період вимушеного простою.

У той же час, ввечері 16 березня президент України Володимир Зеленський в своєму зверненні рекомендував Нацбанку, Мінфіну, державним і комерційним банкам розробити програму кредитних канікул для малого і середнього бізнесу, а також концепцію податкових змін.

Читайте також –

Суворий карантин: в Україні закриваються ТРЦ, магазини і ресторани


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку