Час гігантів: топ-20 найбільших торговельних центрів України
У 20-ку найбільших торговельних центрів України увійшло вісім столичних ТЦ, серед яких Lavina Mall, Ocean Plaza, Sky Mall, Проспект і Епіцентр, а також найбільші об’єкти Одеси, Дніпра, Херсона, Львова та інших міст.
Цей матеріал доступний російською мовою
Read in English
Редакція RAU презентує рейтинг найбільших торговельних центрів України за орендною площею (GLA). У списку 20-ти найбільших в Україні зібрані об’єкти, які підпадають під визначення торговельного центру за класифікацією ICSC – Міжнародної ради торговельних центрів. Серед іншого, ця класифікація передбачає, що у торговельного центру має бути централізоване управління, основний якірний орендар повинен займати не більше 90% всієї площі об’єкта, а мінімальна кількість лотів під оренду повинна бути не менше 20.
В рейтингу представлені всі найбільші ТЦ України незалежно від їх географічного розташування, за винятком тимчасово окупованих територій східних областей країни та Автономної Республіки Крим. Відзначимо, що з урахуванням цих територій, які з 2014 року окуповані Російською Федерацією, фінальний ТОП-20 виглядав би по-іншому. Наприклад, 12-е місце рейтингу займав би сімферопольський Меганом, орендна площа якого становить 55 120 кв. м, а загальна – 81 500 кв. м.
Також варто звернути увагу на наявність в рейтингу торговельного об’єкту мережі Епіцентр К. Бізнес, що починався як мережа DIY-гіпермаркетів, за роки роботи на ринку вийшов за межі DIY-формату. Зараз компанія позиціонує себе як мережу торговельних центрів. Незважаючи на це, лише один ТЦ Епіцентр відповідає класифікації ICSC – торговельний центр на вул. Полярній в Києві. Значну частину площ в об’єкті займають сторонні торгові оператори, серед яких супермаркет Сільпо, мережа ювелірних магазинів Золотий вік, низка ресторанів та інші. Цікаво, що якби не обмеження ICSC, претендувати на потрапляння в 20-ку найбільших могли б ще шість ТЦ рітейлера: три ТЦ Епіцентр в Києві – на пр. Григоренка, 40 (торгова площа 42 708 кв. м), на вул. Берковецькій, 6В (73 858 кв. м) та пр. Бандери, 11А (56 000 кв. м), два під Одесою – в смт. Авангард (66 880 кв. м) і с. Лиманка (51 425 кв. м), та один в Миколаєві на Херсонському шосе, 1 (42 000 кв. м).
«Двадцятка найбільших ТЦ країни – це всього лише 6% від загальної кількості об’єктів (близько 300). Але в той же час в цих 6% концентрується більше чверті найбільш якісних торгових площ в Україні. У найближчій перспективі буде тривати процес концентрації якісних площ серед великих об’єктів», – коментує голова ICSC Україна та операційний директор компанії Budhouse Group Максим Гаврюшин.
Як бачимо, найбільше торговельних центрів в рейтинг делегував Київ – всього вісім об’єктів. Серед них Lavina Mall, Епіцентр, Ocean Plaza, Sky Mall, Gulliver, Dream Town-2, Даринок і Проспект. Причому перші три місця в рейтингу – саме за «киянами». Також в 20-ку найбільших потрапили два одеських ТРЦ (City Center і Riviera), два львівських (King Cross Leopolis і Victoria Gardens) і два харківських (Дафі та Караван). По одному представнику делегували Дніпро (Караван), Чернігів (Hollywood Mall), Чернівці (Боянівка), Маріуполь (Port City), Житомир (Глобал.UA) і Херсон (Fabrika).
Як відзначає Дмитро Топольськов, керівник Ukraine Research Bureau (URB) та голова ICSC Ukraine Research Group, в поточному році ще три київські торговельні центри після відкриття потраплять до списку 20 найбільших ТЦ України. «З введенням в експлуатацію першої черги ТЦ Blockbaster Mall, ТЦ River Mall і ТЦ Retroville орендопридатна площа 20 найбільших ТЦ України збільшиться на 114 000 кв. м, а її частка складе 26% сумарної GLA всіх українських ТЦ», – говорить експерт.
В свою чергу співзасновник і голова правління Асоціації рітейлерів України Андрій Жук звертає увагу на те, що на відміну від Києва в регіонах України практично немає активного девелопменту масштабних проектів торговельної нерухомості, які в найближчі роки могли б увійти до 20-ки найбільших ТЦ країни. «На наступний рік до введення в експлуатацію в регіонах України заявлено лише один торговельний центр, який за розмірами може претендувати на потрапляння до рейтингу. Харківський ТЦ Nikolsky, орендною площею 57 000 кв. м, може стати найбільшим регіональним торговельним центром, відкритим з 2012 року, коли в Україні запрацювали одеський ТЦ City Center та херсонський ТЦ Fabrika», – говорить Андрій Жук.
Також варто звернути увагу на якірних продуктових операторів у 20-ці найбільших ТРЦ країни. У більшості торговельних центрів (в 16 з 20) представлені магазини двох великих FMCG-рітейлерів – або Ашан, або Fozzy Group. При цьому в розрізі торгових мереж лідером за кількістю відкритих в найбільших ТРЦ магазинів є саме Ашан – 8 гіпермаркетів. На другому місці мережа Сільпо, яка представлена 7 торговельними об’єктами. Ще в п’яти найбільших ТЦ країни працюють магазини Fozzy C&C, Космос, Фуршет і Дзеркальний. А в одному з об’єктів на момент публікації рейтингу продуктовий оператор не працював. Після закриття в ТРЦ Sky Mall гіпермаркету Ашан, звільнені площі орендував рітейлер Novus, проте його відкриття заплановане лише на вересень 2019 року.
Редакція RAU висловлює щиру вдячність українському підрозділу ICSC в Україні за допомогу в зборі та аналізі інформації, а також особисто голові Міжнародної ради торгівельних центрів ICSC в Україні Максиму Гаврюшину та директору Ukrainian Research Bureau Дмитру Топольськову.
*Слідкуйте за свіжими новинами ринку в Telegram RAU
Читайте також –
Топ-10 FMCG-рітейлерів України: у кого більше площі і де відкривали магазини