Юрій Ліщук, Nielsen Україна: Яким буде FMCG-рітейл майбутнього

Юрій Ліщук, Nielsen Україна: Яким буде FMCG-рітейл майбутнього

22.06.2018 08:15
  2382
Микола Маранчак

Автоматичні покупки, «фоновий» шопінг, дрони, інтеграція вітрин і систем онлайн-продажів, а також нова місія рітейлера.

22 травня 2018 року Асоціація рітейлерів України спільно з партнером – компанією PRcom – провела workshop «Інтегровані комунікації. Кращі кейси з PR, digital і SMM», присвячений побудові сучасних ефективних комунікацій в рітейлі і девелопменті. Одним з експертів заходу виступив Юрій Ліщук — директор по роботі з роздрібними мережами Nielsen Україна. RAU підготувала ключові витримки виступу – яким буде український FMCG-рітейл майбутнього і чому вже зараз потрібно вдосконалювати омніканальний підхід до торгівлі.

Час віртуалізуватись

Згідно дослідження Nielsen, світовий e-commerce зростає в п’ять разів швидше, ніж FMCG-рітейл або ВВП. І щороку цей показник збільшується. Обґрунтовувати те, що це важливий сигнал і що майбутнє за омнікальною моделлю рітейлу – вже немає сенсу. Актуальніше питання скоріше в тому, як найбільш ефективно комбінувати онлайн та офлайн.

Безсумнівно, споживач все частіше звертається до технологій, щоб дізнатися, де можна купити свіжу їжу або де, наприклад, можна знайти каси самообслуговування. Але вже найближчим часом ці потреби зміняться. Покупець буде задаватись питанням, як зробити покупку швидко і зручно. І світові гіганти своїми рішеннями активно стимулюють виникнення таких запитів, коли, наприклад, Walmart придбав Jet.com і запустив walmart.com, а Costco налагодив співпрацю з Instacart і створив Costco Grocery.

В Україні розвиток e-commerce гальмує незрілість ринку і відсутність ненасиченості, яка б вимагала пошуку нових конкурентних переваг. Особливо виразно це спостерігається в FMCG-секторі.

Останні 3-4 року компанії задавалися питанням – чи йти взагалі в e-commerce. І це тягло за собою питання: якою має бути платформа, як швидко доставити замовлення, найкраще підтримувати комунікацію з клієнтом. І поки більшість про це тільки розмірковує, майбутнє все ближче, а разом з ним неминуче змінюється модель споживання.

Покупки Smart’n’Connected

Все те, що довгий час залишалося рутинним для споживача, однаково повторюючись раз за разом – перейде в автозамовлення. Більше не доведеться ходити спеціально в супермаркет за серветками, борошном, цукром і сіллю – за тим, що не вимагає тривалого вибору з інших варіантів подібного продукту.

У покупців з’явиться кнопка замовлення біля холодильника, пральної машини, у ванній кімнаті. Можна буде замовляти найнеобхідніше в один клік або з допомогою автозамовлення за передплатою.

Американський стартап Dollar Shave Club всього за $1 на місяць доставляє по підписці бритвені станки. Для чоловіків це типова ситуація – починаєш голитися і розумієш, що в тебе старий станок і бігти купувати новий немає часу. Доставка бритвених станків – ідеальне рішення. В результаті проект Dollar Shave Club був куплений Unilever за $1 млрд.

За оцінкою Nielsen, до 2035 році доставка товарів буде проводиться практично realtime (від 30 до 45 хвилин після замовлення) і з максимальним комфортом для покупця за допомогою:

  • Дронов/безпілотників
  • Самокерованих автомобілів
  • Робототехніки

Місією рітейлера стане забезпечення швидкої і якісної доставки того товару, в який споживач зазвичай не сильно залучений. Покупки стануть напівавтоматичними. Онлайн можна буде формувати цілий портфель товарів і отримувати їх прямо додому. А магазин стане, по суті, фабрикою вражень. Це той формат, який сьогодні будує український Сільпо. Їх модель рітейлу – це вже майбутнє.

Поєднання реального і віртуального

Вже зараз всередині супермаркетів намічений тренд переведення всіх транзакцій в торговий зал. Споживач не повинен стояти на касі в очікуванні, щоб витратити свої гроші. Замовлення й оплата за допомогою мобільного додатку вже присутні в окремих мережах і перетворюють процес покупки в «фоновий» шопінг. За покупцем залишається тільки рішення: чому він це бере, чи подобається йому товар, чи тримає він в руках те, що йому потрібно.

Через кілька років, коли рутинні покупки будуть здійснюватися автоматично, фокус покупця зміститься на товари особистого вибору: напої, кондитерські вироби, або, наприклад, косметику. Місією рітейлера стане надихнути, переконати, рекомендувати.

Монітори і доповнена реальність почнуть замінювати звичні полиці і вітрини, що дозволить:

  • супермаркетам працювати 24/7
  • Інтегрувати вітрини та системи онлайн-продажу
  • Автоматизувати або полуавтоматизировати формування замовлення

Найбільше очікувати в найближчому майбутньому потрібно:

Майбутнє – омніканальне

Компаніям потрібно сконцентруватися на посиленні технологій всередині мереж: Apple і Android Pay, VR-рішення для бізнесу, типу Oculus rift. Одніми з перших технологію для створення демонстраційних залів випробували в Audi, де клієнти можуть налаштувати автомобіль у відповідності з вимогами, оглянути його з усіх сторін, в тому числі салон, відчути себе за кермом до того, як купувати.

Американський рітейлер Amazon за допомогою дронів Prime Air вже більше року в тестовому режимі займається доставкою товарів. Їх мета – забезпечити доставку товарів за допомогою безпілотників протягом 30 хвилин. При цьому дрон вже зараз здійснює доставку в повністю автономному режимі, а не за допомогою дистанційного пілота на базі компанії. Ці тестування тривають.

На цьому різного роду експерименти в поєднанні реального та віртуального не закінчуються. Вже багато було сказано про роботів-помічників, чат-ботів, віртуальної примірці і цілих віртуальних магазинах.

Лідерами рітейлу стануть ті, хто швидше за інших освоїть технології, хто найкраще налаштує автоматизацію і онлайн-канали продажів. Головне зрозуміти, що рітейл не може бути сьогодні тільки онлайн або тільки офлайн. Рітейл-бізнес складається з дрібниць і саме вони стануть ключовим для вирішення покупки споживачем.

В e-commerce, куди прагнуть покупці, комунікації знеособлені, і їм завжди є що сказати. Тому потрібно також замислюватися про якісну присутність не тільки онлайн, але і офлайн. Поки не наведено до ладу всередині магазинів, бути може, в e-commerce і не варто йти. Лагодіть спочатку «цеглу». І тоді вже формуйте грамотну комбінацію онлайн і офлайн. Майбутнє – омніканальне.

Читайте також –

Їжа класу «преміум»: навіщо Сільпо, Фора і АТБ відкривають елітні продуктові маркети


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку