
Від АТБ до Жито: Геннадій Буткевич відкрив у Житомирі свій перший ТЦ ( фотоогляд)


Власник Rozetka.ua про те, для чого вирішив викупити частку в EVO Group, коли очікувати схвалення угоди АМКУ і чи дійсно об’єднану компанію готують для продажу Amazon.
9 серпня стало відомо, що Rozetka.ua планує об’єднатися з групою EVO (управляє маркетплейсом Prom.ua та ще рядом інтернет-компаній). Владислав Чечоткін викупить частку концерну Naspers в EVO, а українські акціонери компанії Микола Палієнко, Тарас Мурашко і Денис Горовий одержать частки в об’єднаному бізнесі. За інформацією AIN.UA, сума операції складе $ 12-15 млн. Правда, є одна перешкода – об’єднання спочатку повинен схвалити Антимонопольний комітет України. Портал K750 розпитав підприємця про подробиці угоди. RAU призводить найцікавіші тези інтерв’ю.
Дві основних переваги для Rozetka:
В чему виграш для EVO:
Ми вважали, що отримаємо дозвіл АМКУ за прискореною процедурою. Після ми перейшли в звичайну, а тепер в ускладнену – назвемо її так.
Українські компанії зазвичай не займаються тим, що ходять до Антимонопольного комітету перед M & A-угодами. У гіршому випадку, якщо АМКУ дійде до вашої угоди і з’ясує, що ви порушили закон, то він постфактум накладає на компанію штраф в 250 000 гривень – і все.
Що стосується нас, то юридично ми – компанія з американськими партнерами-співвласниками, тому діємо в суворій відповідності з процедурами. Ходимо в АМКУ в кожному випадку – наприклад, ми повинні отримувати дозвіл навіть на покупку нерухомості.
Моя особиста думка – до монополії нам дуже далеко. Та й взагалі – в чому може виникнути монополія? На якому саме ринку? Як може бути у кого-то монополія в українському інтернеті, якщо тут є Google, Facebook, Instagram, Ebay, Alibaba і всі інші?
Відповідно до Закону України «Про електронну комерцію», e-commerce не включає в себе поняття маркетплейса. Та й з точки зору Європейської комісії, маркетплейс – це рекламні послуги.
А на ринку рекламних послуг що Rozetka.ua, що Prom.ua – воша на тлі Google. Згідно із законом рішення АМКУ має бути винесено протягом трьох місяців. Але, по-перше, є можливість не дозволити угоду, по-друге, продовжити розслідування. Ми планували цю операцію давно, і АМКУ розглядає наше звернення вже 45 днів. Тепер додали ще три місяці, за які, ми сподіваємося, рішення буде винесено.
Керуючим органом буде рада директорів. Голову виберемо, коли компанії об’єднаються. В угоду входить і міжнародний бізнес EVO. Але про плани, пов’язані з ним, поки говорити рано.
Сказати, що до нас прийшов Amazon і хоче нас купити, буде неправдою. Не прийшов. Може він прийде коли-небудь і чи захоче нас купити. А може, замість цього він захоче з нами конкурувати. А може, він не прийде на наш ринок взагалі ніколи.
Тому я займаюся своїм бізнесом. Я ніколи не був помічений в тому, що планую свою компанію на продаж.
Ну, або майже ніколи. Завжди розвиваю бізнес так, щоб він був стійким, прибутковим і по можливості динамічно розвивався. Зараз це – моя основна мета.
Глобальні гравці мислять зовсім іншими категоріями. Багато в чому це залежить від того, будуть їм тут «пріщемлять хвіст» чи ні. Або, наприклад, від того, чи зможе Україна впоратися з хвилею трудової еміграції, яка набирає обертів … Хто буде купувати товари, якщо всі виїдуть?
При цьому рішення про вихід на нові ринки дуже часто бувають емоційними, а не раціональними. Люди вірять, що глобальні корпорації керуються тільки холодним розрахунком, але це не так.
Українські компанії дуже складно оцінювати. Їх оцінка сильно відрізняється від оцінки американських активів.
Якби ми з таким обсягом бізнесу працювали в Америці – зовсім точно були б “єдинорогом” (стартап-компанії, капіталізація яких перевищила $ 1 млрд за п’ять років, – прим. Ред). Але що таке “єдиноріг” в Україні – сказати складно. Мільярд? Сто мільйонів? Мільйон? Капіталізація в мільярд доларів не дуже стикується з нашими реаліями.
Та й в цілому вся ця гра в “едінорогів” – чистий піар. Реальну вартість компанії може показати тільки її продаж.
Ми дізнаємося, скільки стоїмо, тільки після виходу на біржу. Але поки планів проводити IPO у нас немає. До цього ще дуже далеко.
Ефект метелика: якими будуть наслідки злиття Rozetka.ua та групи EVO