Три мушкетери: найважливіші факти кар’єри та бізнес-шляху власників корпорації АТБ

Три мушкетери: найважливіші факти кар’єри та бізнес-шляху власників корпорації АТБ

19.08.2021 08:31
  7499
Володимир Тиравський

Геннадій Буткевич є неформальним лідером і головним стратегом компанії, без Євгена Єрмакова не вийшло б зробити виробництво, а без Віктора Карачуна нічого б не розвивалося, тому що він – Купець з великої літери, який завжди продавав дорожче, а купував дешевше.

Цей матеріал також доступний російською мовою

АТБ є однією з найбільших корпорацій України, яка об’єднує понад 1200 супермаркетів по всій країні й не перестає розвиватися, споруджуючи нові магазини, формат і асортимент яких впізнають в усіх регіонах країни. Сьогодні троє співзасновників – Геннадій Буткевич, Євген Єрмаков і Віктор Карачун – формально володіють однаковими частками в Корпорації АТБ. Портал НВ опублікував докладне дослідження бізнесшляху одних з найбільш успішних рітейлерів України. RAU пропонує дізнатися найцікавіші подробиці з їхнього життя.

Геннадій Буткевич

Народився 27 травня 1958 року у Дніпропетровську. Закінчив Дніпропетровський інженерно-будівельний інститут і  Дніпропетровський національний університет імені О. Гончара. Кар’єру розпочав в міліції, а незабаром став керівником дніпропетровського Управління по боротьбі з організованою злочинністю. У 1990-х роках зайнявся торгівлею і через три роки став співвласником торгівельної компанії «Агротехбізнес», куди потрапив після відходу з компанії екс-банкіра, міського голови Дніпродзержинська Ярослава Корчевського.

У 1995-1997 роках очолив службу безпеки в компанії Єдині енергетичні системи України (ЄЕСУ) і був «правою рукою» Павла Лазаренка із силових питань. Після втечі й ув’язнення Лазаренка, Буткевич зблизився з Юрієм Самойленко, в майбутньому – одним з керівників Служби безпеки України. У 1998 році Буткевич з партнерами зареєстрували компанію «АТБ маркет» (абревіатура від «Агротехбізнес»).

«У нас були проби та системні помилки. Починали ми з того, що робили жорсткий дискаунтер, як Aldi, Lidl. Але у нас це не пішло. І ми зробили м’який дискаунтер. Але це [все робили] Єрмаков та Карачун. Я ніколи не включався в те, як покласти товар, за якою ціною його брати. Це мої партнери робили – честь їм і хвала. Без Єрмакова не вийшло б зробити виробництво, а без Карачуна нічого б не розвивалося, тому що він завжди продавав дорожче, а купував дешевше. Це купець з великої літери», – розповів Буткевич в інтерв’ю Дмитру Гордону.

У 2013 році Буткевич придбав дві квартири у Майамі (США) в місті Бока-Ратон, також у власності підприємця знаходиться готель Howard Johnson в Майамі.

Після початку війни на Донбасі, АТБ втратила в Донецьку і Луганську 152 магазини і розподільчий центр. Нині покійний ватажок бойовиків Олександр Захарченко пропонував Буткевичу співпрацю, але він відмовився і незабаром отримав повідомлення про «націоналізацію» магазинів АТБ. З окупованого Криму Буткевич також вирішив піти.

Мрія Буткевича – будувати малі ядерні реактори в Україні.

«Донедавна в Україні усі займалися лише вуглеводнями, а коли Буткевич з [Віталієм] Якименком і [Олександром] Настенком почали займатись спочатку ураном, а згодом і рідкоземельними металами та графітом у Кіровоградській і Житомирській областях, всі побігли. Дозвіл на розвідку родовища урану ми отримували три роки. Зараз я інвестую туди, щоб зрозуміти, як добувати краще. Уран, берилій, цирконій, графіт можуть принести набагато більше грошей, ніж АТБ», – зазначив Буткевич в інтерв’ю Дмитру Гордону.

У 2021 році Forbes оцінив статки Буткевича у $530 млн.

Євген Єрмаков

Євген Єрмаков народився у 1961 році в Дніпропетровську. У 1981 році закінчив Донецький інститут радянської торгівлі. У 1993 році став одним із співзасновників компанії «Агротехбізнес», на базі якої через п’ять років буде створено мережу магазинів АТБ-маркет. У новоствореній компанії Єрмаков, який раніше був співвласником м’ясокомбінату, керував виробництвом.

Як і всі батьки-засновники найбільшої торгової мережі України, підприємець є вкрай непублічною людиною, дуже рідко дає інтерв’ю і коментарі пресі. Можливо, це допомагало розвивати бізнес, не привертаючи до нього підвищеної уваги.

На перших етапах розвитку АТБ Єрмаков з партнерами брали безпосередню участь в керівництві компанією. Однак згодом зосередилися на стратегічному управлінні.

З урахуванням виробничої ролі Євгена Єрмакова, варто зазначити, що до складу групи компаній АТБ входять власні підприємства. Це кондитерська фабрика «Квітень» і м’ясна фабрика «Фаворит плюс», на лініях яких випускають величезну кількість продукції власних торгових марок АТБ. Це, зокрема, дозволяє утримувати низькі ціни.

Журнал Forbes Україна у 2021 році оцінив статки Єрмакова у $505 млн.

Віктор Карачун

Віктор Карачун народився у 1970 році в селі Липняжка на Кіровоградщині. Закінчивши у 1990 році Самарський комерційний інститут, деякий час працював в Узбекистані. Однак надовго в Середній Азії не затримався. Повернувшись в Україну, осів в столиці Дніпропетровської області.

Деякі ЗМІ згадують, що спочатку Карачун прийшов в АТБ в якості найманого працівника, а частку в бізнесі отримав тільки згодом. Серед власників торгової мережі АТБ є і члени сім’ї Карачуна – дружина Ірина та син Ігор. До заслуг Карачуна зарахували і той факт, що у 1998 році магазини АТБ змінили формат роботи на самообслуговування (відмовившись від торгівлі через прилавок).

Карачун також є вкрай непублічним бізнесменом – він не дає інтерв’ю і не фотографується для преси.

Ще одна із його заслуг полягає в процесі організації логістики мережі – рішення закуповувати вантажівки з відокремлюваними причепами. Завдяки цьому одна машина обслуговувала два магазини: залишала причіп з товаром в одному та їхала в інший. Експерти відзначали, що завдяки цьому нововведенню, витрати мережі на логістику знизилися в 2,5 рази – до 2% валової собівартості.

У 2017 році Віктор Карачун розповів в інтерв’ю журналу Бізнес, що відійшов від оперативного управління і вирішення тактичних завдань в компанії і взаємодіє з іншими партнерами, як наглядова рада.

Forbes Україна у 2021 році оцінив статки Карачуна у $505 млн.

Читайте також – 

Співвласники АТБ: На початку в нас не було грошей на розвиток, ми економили на всьому


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку