Рейтинг Forbes: топ-10 найбагатших рітейлерів у світі
Американський журнал Forbes опублікував щорічний рейтинг найбагатших людей планети. У першій сотні – власники Amazon, Walmart, Alibaba Group, Aldi, H&M та інші.
Цей текст доступний також російською мовою
Згідно з підрахунками Forbes, у світі налічується 2153 мільярдера, що на 55 менше, ніж роком раніше. З них рекордні 994 людини, або 46%, стали дещо біднішими, ніж минулого року. Виною всьому видання називає капіталізм, який доводить, що навіть найбагатші не застраховані від економічних потрясінь і слабкі фондові ринки.
В цілому ультра-багаті “коштують” $ 8,7 трлн, що на $ 400 млрд менше показників 2018 року. У той же час 247 осіб або 11% з торішнього списку, випали зі списку мільярдерів, що стало максимумом за 10 років – з 2009 року (розпалу світової фінансової кризи). Що стосується рітейлерів, десять з них входять у першу сотню світових мільйонерів, а сама найбагатша людина планети другий рік поспіль – засновник Amazon Джефф Безос. RAU зібрала найбагатших представників роздрібної торгівлі та сфери e-соммегсе в один список.
1. Джефф Безос, Amazon
- Місце в рейтингу Forbes: 1
- Статок: $131 млрд
- Вік: 55 років
- Сімейний статус: в процесі розлучення, четверо дітей
Джефф Безос заснував e-commerce-гіганта Amazon в 1994 році. З тих пір залишається генеральним директором компанії і власником 16% акцій.
У січні він і його дружина Маккензі оголосили про розлучення після 25 років шлюбу. Умови розставання не розголошуються. Маккензі була першим бухгалтером Amazon. Згідно із законом штату Вашингтон, вона могла отримати половину активів Джеффа, що робить її найбагатшою жінкою на землі.
В 2018 році Amazon отримала $230 млрд доходів і рекордні $10 млрд чистого прибутку, в порівнянні з $3 млрд в попередньому році.
Безос володіє також виданням Washington Post і аерокосмічною компанією Blue Origin, яка розробляє ракети для комерційного використання.
2. Бернард Арно, Louis Vuitton
-
- Місце в рейтингу Forbes: 4
- Статок: $76 млрд
- Вік: 70 року
- Сімейний статус: одружений, п’ятеро дітей
Бернард Арно управляє імперією LVMH (Moet Hennessy Louis Vuitton) з 70 брендів, включаючи Louis Vuitton і Sephora, і 2000 магазинів по всьому світу. Його дочка Дельфіна є виконавчим віце-президентом Louis Vuitton і членом виконавчого комітету LVMH.
В 2018 році компанія LVMH опублікувала звіт про рекордні продажі і прибутки в 2018 році, на що частково вплинуло зростання продажів на китайському ринку.
Батько Бернарда сколотив невеликий статок на будівництві. Арно вклав в 1985 році $ 15 млн з цього бізнесу, щоб купити Christian Dior.
3. Амансіо Ортега, Inditex
-
- Місце в рейтингу Forbes: 6
- Статок: $62,7 млрд
- Вік: 82 роки
- Сімейний статус: одружений, троє дітей
Амансіо Ортега – один з найбагатших людей Європи і найбагатший рітейлер у світі.
Широку популярність здобув завдяки своїй fashion-мережі Zara, яку заснував спільно з колишньою дружиною Розалією Мера (померла в 2013 році).
Володіє близько 60% компанії Inditex, яка керує 8-ю брендами, і налічує 7500 магазинів по всьому світу.
Ортега заробляє понад $ 400 млн дивідендів на рік. Інвестує в нерухомість в Мадриді, Барселоні, Лондоні, Чикаго, Майамі і Нью-Йорку.
4. Джим, Еліс і Роб Уолтон, Walmart
Джим Уолтон
-
- Місце в рейтингу Forbes: 16
- Статок: $44,6 млрд
- Вік: 70 року
- Сімейний статус: одружений, четверо дітей
Джим Уолтон — молодший син засновника Walmart Сема Уолтона. Керує сімейним Arvest Bank з активами понад $16 млрд. Керував Walmart більше десяти років, перш ніж поступитися місцем своєму синові, Стюарту, у червні 2016 року. Сукупно Джим та інші спадкоємці Сема Уолтона володіють трохи менше ніж половиною акцій Walmart.
Еліс Уолтон
- Місце в рейтингу Forbes: 17
- Статок: $44,4 млрд
- Вік: 69 років
- Сімейний статус: розлучена
Еліс Уолтон – єдина дочка засновника Walmart Сема Уолтона.
Вона не стала займатися рітейлом, як її брати Роб і Джим, а зосередилася на мистецтві.
У 2011 році Еліс відкрила Музей американського мистецтва Crystal Bridges у своєму рідному місті Бентонвілле, штат Арканзас.
Її особиста колекція творів мистецтва оцінюється в сотні мільйонів доларів.
Роб Уолтон
-
- Місце в рейтингу Forbes: 18
- Статок: $44,3 млрд
- Вік: 74 роки
- Сімейний статус: одружений, 3 дітей
Роб Уолтон-старший – син засновника Walmart Сема Уолтона. Він керував роздрібною мережею батька протягом майже 25 років. Очолив компанію в 1992 році.
Пішов у відставку в червні 2015 року, поступившись місцем своєму зятю Грегу Пеннеру.
5. Джек Ма, Alibaba Group
- Місце в рейтингу Forbes: 21
- Статок: $37,3 млрд
- Вік: 54 роки
- Сімейний статус: одружений
Джек Ма – співзасновник Alibaba Group, однією з найбільших у світі e-commerce компаній. Колишній вчитель англійської мови.
У вересні 2018 року Ма оголосив, що через рік піде у відставку з поста виконавчого голови Alibaba. Його місце займе генеральний директор компанії Даніель Чжан.
Інвестиції Ма за межами Alibaba включають частки в китайських компаніях індустрії розваг Huayi Brothers і Beijing Enlight Media.
6. Біт Хистер і Карл Альбрех-молодший, Aldi
- Місце в рейтингу Forbes: 23
- Статок: $36,1 млрд
- Вік: невідомо
- Сімейний статус: невідомо
Біт Хистер (фото відсутнє) і Карл Альбрехт-молодший – нащадки Карла Альбрехта-старшого, засновника німецької мережі магазинів-дискаунтерів Aldi, померлого в липні 2014 року у віці 94-х років.
Після Другої світової війни Карл-старший і його брат Тео (помер в 2010 році у віці 88-ми років) взяли в управління продуктовий магазин своєї сім’ї в Ессені в Німеччині. Мережу супермаркетів Aldi побудували на основі стратегії низьких цін, подібної WalMart.
У 1961 році брати розділили власність: Карл взяв в управління магазини на півдні Німеччини, а також права на марку Aldi в США, Австралії та США. Тео отримав магазини в Північній Німеччині та решті Європи. У 1971 році також купив американську мережу продуктових магазинів joe’s.
7. Філ Найт, Nike
- Місце в рейтингу Forbes: 26
- Статок: $34,8 млрд
- Вік: 81 рік
- Сімейний статус: одружений, троє дітей
Філ Найт – засновник взуттєвого гіганта Nike. У червні 2016 року пішов у відставку з поста голови після 52-х років роботи в компанії.
За своє життя пожертвував на благодійність понад $2,7 млрд, у тому числі $797 млн в Університет штату Орегон і $505 млн в Стенфорд, де він отримав ступінь MBA.
Nike має офіси в 52-х країнах і дохід більше $ 36 млрд.
8. Дітер Шварц, Schwarz Group (мережі Lidl і Kaufland)
- Місце в рейтингу Forbes: 36
- Статок: $22,6 млрд
- Вік: 79 рік
- Сімейний статус: одружений, двоє дітей
Шварц Group Дітера Шварца, з доходом, що перевищує $100 млрд, складається з мереж магазинів Kaufland і Lidl.
Шварц успадкував компанію від свого батька Йозефа, який в 1930 році став партнером Suedfruechte Grosshandel Lidl & amp; Co. – оптовика фруктів.
Перший магазин Lidl Дітер відкрив в 1973 році, зробивши в підсумку мережу другим за величиною дискаунтером Німеччини після Aldi.
Технічно Шварц Group належить фонду – компанії з обмеженою відповідальністю, але Дітер зберігає повний контроль і є реальним власником.
9. Тео Альбрехт-молодший, Aldi
- Місце в рейтингу Forbes: 61
- Статок: $17,4 млрд
- Вік: 68 років
- Сімейний статус: невідомий, одна дитина
Тео Альбрехт-молодший і Карл Альбрехт молодший (6-е місце даного списку і 23-е місце в рейтингу Forbes) успадкували одну з найбільших світових торгових станів – мережу магазинів-дискаунтерів Aldi.
Після Другої Світової війни Тео-старший і його брат Карл-старший взяли в управління продуктовий магазин своєї сім’ї в Ессені в Німеччині і побудували мережу супермаркетів Aldi.
У 1961 році брати розділили власність: Тео отримав магазини Aldi в північній Німеччині і решті Європи. У 1971 році також купив американську мережу продуктових магазинів joe’s.
10. Стефан Перссон, H&M, Hennes & Mauritz
- Місце в рейтингу Forbes: 71
- Статок: $15,6 млрд
- Вік: 71 рік
- Сімейний статус: одружений, троє дітей
Найбагатша людина в Швеції – і все завдяки всесвітній роздрібній мережі Hennes & Mauritz. Перссон володіє 32% акцій H&M і є головою компанії.
H&M був заснований батьком Перссона Ерлінгом в 1947 році. Син Карл-Йохан, також мільярдер, є генеральним директором компанії.
Читайте також
Все ті ж двадцять п’ятеро: найбагатші рітейлери та девелопери України