Як український рітейл уникає податків і чому це шлях в нікуди – колонка СЕО INTERTOP

Як український рітейл уникає податків і чому це шлях в нікуди – колонка СЕО INTERTOP

21.03.2018 08:05
  1481
Ukrainian Retail Association

СЕО INTERTOP Ukraine Сергій Бадрітдінов про частку сірого ринку в українському рітейлі, недоліки законодавства, і про те, чому прозорість потрібна самому бізнесу, споживачам і державі.

Роздрібна торгівля – важлива частина економіки України. За даними Держстату, роздрібний товарообіг у 2017 році склав 816,6 млрд грн. Але рівень зрілості та розвитку роздрібної торгівлі за різними товарними групами суттєво відрізняється, відповідно і обсяги «сірого» ринку теж різні. Наприклад, у взутті частка «сірого» ринку не менше 50%. Точно відстежити складно, так як багато роздрібних мереж і навіть дуже великі гравці досі не використовують касові апарати, продаючи взуття як ФОП. Крім того, не враховується транскордонна торгівля, коли товари купуються на сайтах по всьому світу, і ввозяться в Україну без контролю та без податкових зобов’язань з боку продавця.

По суті, зараз відбувається дискримінація прозорого бізнесу в Україні. Коли сумлінна українська компанія платить мита і ПДВ при імпорті товару, а іноземний інтернет-магазин в бюджет країни не платить нічого.

Найчастіше нелегальний або «сірий» імпорт товарів потрапляє в країну через прикордонні області. Інший поширений варіант – заниження митної вартості товару при імпорті. Після чого товар продається по ланцюжку, через юридичні особи, з кінцевим продажем без застосування РРО, користуючись спрощеною системою оподаткування. З дуже великою часткою ймовірності, якщо ви купуєте товар у великій українській мережі або магазині, а вам не видають фіскальний чек, можна сказати, що компанія оптимізує податки.

На жаль, таких компаній в Україні ще дуже багато. Часто, крім оптимізації «товарної», відбувається оптимізація податків на заробітну плату, коли частина суми видається в «конверті».

INTERTOP Ukraine тільки за останні півроку заплатила в бюджет близько 200 млн грн податків. Тобто одна компанія може утримувати, наприклад, Конституційний суд України, десятки тисяч пенсіонерів, або кілька шкіл і дитячих садків.

Здоровий бізнес, який платить податки, є основою добробуту будь-якої держави. Очевидно, що від бізнесу в першу чергу залежить і створення робочих місць, і наповнення бюджету, і рівень доходів населення.

Багато компаній вибирають «сірий» шлях, тому що на перший погляд він виглядає дешевшим. Але важливо завжди пам’ятати, що вибираючи цей шлях, ви концентруєтесь не на створенні вартості бізнесу, а на створенні вартості для чиновників, які забезпечують різні схеми або дивляться на них крізь пальці. Система складного законодавства, з високими податковими ставками, якраз і була створена чиновниками для того, щоб бізнес шукав шляхи оптимізації. Це факт, який визнають усі експерти! Зміни необхідні, але, на жаль, спрощення законодавства йде дуже повільно.

Поки працювати прозоро у нас в країні непросто. По-перше, існує багато законів, що іноді суперечать один одному. По-друге, є застарілі процедури, які заважають розвитку. Наприклад, до цих пір необхідно заповнювати журнали РРО вручну (!), це в XXI столітті! Створюються нові перепони, бо частину державних службовців влаштовує поточна ситуація.

На жаль, у багатьох галузях «білий» бізнес української компанії виглядає як біла ворона. Чомусь досі підприємці та бізнес сприймаються як вороги держави. Це ставлення треба змінювати. І ми як бізнес готові займати активну позицію і вести діалог.

Будь-яка роздрібна компанія повинна концентруватися на обслуговуванні клієнтів, на створення додаткової вартості для них, на інноваціях і стратегії розвитку. Для великої компанії важливіша довгострокова стратегія, чим раніше ви вирішите перейти на прозорий бізнес, тим швидше почнете створювати вартість для ваших споживачів, зробите життя ваших співробітників більш впевненим і створите довгострокову вартість для акціонерів.

Автор: Сергій Бадрітдінов, CEO INTERTOP Ukraine

Читайте також – 

CEO Philips Ukraine: “Сірий” ринок техніки в Україні становить до 20%


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку