Микола Палієнко, EVO Grоup: Патріотизм – це останній притулок негідників

Микола Палієнко, EVO Grоup: Патріотизм – це останній притулок негідників

20.03.2019 08:20
  720
rau

Один із засновників групи компаній EVO про угоду з Rozetka.ua, роботу компанії, особисту ефективність, вихованні дітей і патріотизм.

Цей текст доступний також російською мовою

У новому випуску відеоблогу «Велика Риба» Олександр Колб зустрівся з одним із творців проекту Prom.ua холдингу EVO Миколою Палієнко. Редакція МС Today вибрала найцікавіші фрагменти з розмови Палієнко і Колба. RAU публікує скорочену версію матеріалу.

Про старт бізнесу

Підприємцем я став у 28 років. В якомусь сенсі вважаю себе вимушеним підприємцем, тому що я типовий технар. Мені подобалася розробка, тому що була можливість створювати щось, чим користуються люди. Але мені страшенно не щастило з тим, що я створюю.

Останній стартап, який я робив, Sonopia, закрився, закінчилися інвестиції. Це був 2008 рік. Дітей у мене не було, але були гроші і мрія щось створити. Я розумів, що можу піти на роботу і заробляти пристойні гроші, ні в чому собі не відмовляти. Або взагалі виїхати в Кремнієву долину, як зробили багато моїх знайомих.

Але я зрозумів, що або я зараз спробую створити щось своє, або потім у мене такої можливості може вже не бути.

Про друзів і партнерів

Ми з партнерами по бізнесу Тарасом Мурашко і Денисом Горовим дружимо з восьмого класу. Я вважаю, що якщо хочеш побудувати велику справу, краще починати з кимось разом. І головне, щоб люди, з якими ти це робиш, сходилися з тобою в цінностях. Щоб ви потім не посварилися. Все інше приходить з часом.

Але рішення ми втрьох не приймаємо. Навіть питання по об’єднанню Rozetka і EVO ми приймали не колективно. В першу чергу спілкувалися з командою і запитували, чи бачать вони в цьому сенс і користь для компанії. Потрібно вміти правильно комунікувати зі співробітниками.

Про угоду з Rozetka

Naspers володіла 50% EVO. Це величезна компанія, вони продали 2% акцій приблизно за $10 млрд. Ми для них – маленький-маленький бізнес. Такі компанії намагаються не співпрацювати з бізнесами з капіталізацією менше $1 млрд.

Ми розуміли, що все йде до продажу частки Naspers. Rozetka викупила нашу частку у Naspers, а ми поміняли свою частку на частку в загальній компанії. Зараз всі співзасновники EVO володіють компаніями Rozetka і EVO.

Це ми уклали угоду в зв’язку з тим, що Україна – досить маленький ринок, і ми розуміємо, що тут немає якоїсь агресії з боку зовнішніх гравців. Але це тимчасове явище. В Україні зараз 6-7 % проникнення е-commerce. Є великий потенціал, але для того, щоб його реалізувати, потрібно багато інвестувати в інфраструктуру. І як тільки ми станемо успішними, то в Україну почнуть заходити великі гравці по типу Amazon.

Про покупку інших гравців

Я вважаю, що покупка інших гравців – це етап розвитку кожного бізнесу приблизно на п’ятому році його існування. Ми купили Kabanchik.ua, потім shafa.ua. Інші продукти зробили самі: bigl.ua, Crafta.ua і Zakupki.prom.ua.

Ми росли весь цей час дуже швидко, і це є важливою організаційною зміною в бізнесі. За розмірами в локомотиві Prom.ua перші – Zakupki.prom.ua, другі – bigl.ua і треті – shafa.ua.

Найбільший провал у бізнесі

У мене до провалів таке ж ставлення, як до досвіду. Неприємні речі трапляються щодня, але поки що не було якихось екзистенційних криз в компанії.

Один із прикладів. У нас багато дата-центрів, де відбувається резервування замовлень. Одного разу сталася проблема – база зійшла з розуму. За ніч її підняти не змогли, і на ранок на сайті не можна було зробити замовлення. Ми були недоступні днем цілих вісім годин. Тоді втратили кілька мільйонів гривень.

Про патріотизм

Патріотизм – це останній притулок негідників. Радикальний патріотизм – це погана річ. Людина – істота соціальна, нам важливо відчувати причетність до якоїсь групи. І коли ми вириваємося з цієї групи, то відчуваємо дикий стрес.

Багато хто цього не розуміє, виїжджають з країни за більш комфортним кліматом, гарною освітою для дітей, ще за чимось. Вони це там отримують, але отримують і інші проблеми. Хочеться, щоб люди брали більш усвідомлені рішення і щоб Україна стала більш комфортною для реалізації цих рішень.

Про особисту ефективність

Хочу, щоб на пенсії у мене була можливість відпочивати, але просто відпочивати не хочу. Зараз я працюю по 40-50 годин на тиждень. Почав більше читати і проводити більше часу з сім’єю. Захопився спортом і намагаюся займатися регулярно, тримати баланс між сім’єю, роботою і спортом.

Став з повагою ставитися до депресії. Це насправді такий еволюційний механізм, який заряджає твою батарейку. Найголовніше в цьому стані – не почати себе жаліти.

Вранці у мене час для себе. До 12:00 зазвичай немає зустрічей. Потім – зустріч один на один з кимось із співробітників. І так до вечора: інші зустрічі, текучка.

Ще я раз на рік намагаюся ставити собі мету. Минулого року поставив за мету регулярно займатися спортом. Я проплив Босфор за годину і шість хвилин, готувався до цього рік. На 2019 рік в списку моїх цілей наступні: розібратися в фінтехє, зайнятися вітрильним спортом і менше читати новини і стрічку Facebook.

Читайте також

Хакер, хастлер та хіпстер: як троє шкільних друзів заснували групу EVO


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Василь Даниляк, СЕО ОККО: Ми йдемо в проєкти з окупністю до шести років в напрямки, дотичні до нашої основної сфери діяльності

Василь Даниляк, СЕО ОККО: Ми йдемо в проєкти з окупністю до шести років в напрямки, дотичні до нашої основної сфери діяльності

СЕО групи компаній ОККО Василь Даниляк та голова Асоціації ритейлерів України Андрій Жук в ході чергового випуску...
time icon  
  115
Усі новини ринку