Рейтинг найбагатших рітейлерів світу 2022 року за версією Forbes: статус їх роботи в Україні та позиція по рф

Рейтинг найбагатших рітейлерів світу 2022 року за версією Forbes: статус їх роботи в Україні та позиція по рф

29.06.2022 09:00
  2735
Микола Маранчак

Як змінилися статки найбагатших рітейлерів у світі, чи продовжують їх магазини працювати в росії та чи відновили роботу на роздрібному ринку України ті, хто встиг відкритися в нашій країні до війни.

Війна, пандемія та сповільнення розвитку ринків цього року відчутно вдарили по статках світових мільярдерів. У щорічному рейтингу найбагатших людей планети за версією Forbes було 2668 персон, що на 87 менше, ніж рік тому. Їх сукупна “вартість” становить $12,7 трлн — на $400 млрд менше, ніж у 2021 році. Найбільше падіння, як і очікувалося, відбулося у росії, де мільярдерів стало на 34 менше, ніж минулого року, і в Китаї, де урядові заходи щодо технологічних компаній призвели до того, що в списку стало на 87 менше китайських мільярдерів.

Серед рітейлерів збагатів лише власник Louis Vuitton Бернард Арно. Його статки зросли на $8 млрд. У всіх інших падіння коливається від $0,7 млрд до $17,4 млрд. Нижче наведено повний список світових рітейлерів-мільярдерів, які увійшли в першу сотню рейтингу Forbes. RAU також дізналася, яка позиція найбільших роздрібних гравців у світі стосовно російського вторгнення в Україну – чи допомагають і яким чином вони Україні, та чи припинили діяльність в країні-агресорі.

Джефф Безос

Власність в рітейлі: Amazon
Місце в рейтингу: 2
Статки: $142.2 млрд
Зміни в статках за рік: втратив $6 млрд
Позиція по рф: призупинили доставку товарів з Amazon
Статус в Україні: доставка товарів з Amazon в Україну доступна

Вперше за чотири роки Джефф Безос більше не найбагатша людина світу: засновника Amazon потіснив Ілон Маск. Його статки на $6 млрд менші, ніж рік тому, оскільки акції Amazon впали на 3%. Залишивши у липні посаду CEO, він зайнявся іншими проектами: наприклад, минулого літа комерційна космічна компанія Безоса Blue Origin відправила його до космосу. А ще він купив суперяхту і почав більше займатися благодійністю, пожертвувавши понад $1 млрд таким організаціям, як фонд Барака Обами та екологічні групи.

В березні Amazon запустила у Словаччині логістичний центр гуманітарної допомоги українцям, які внаслідок війни були вимушені виїхати за кордон. Компанія переобладнала свій склад площею 5000 кв.м, який раніше використовувала для обслуговування клієнтів. Крім того, платформа хмарних обчислень Amazon Web Services допомогла українським міністерствам та приватним компаніям перенести понад десять петабайт (10 млн гігабайт) даних на безпечні сервери після вторгнення росії до України.

amazon

Бернард Арно

бернард арно .jpg

Власність в рітейлі: Louis Vuitton
Місце в рейтингу: 3
Статки: $149.9 млрд
Зміни в статках за рік: зросли на $8 млрд
Позиція по рф: призупинили всі операції
Статус в Україні: призупинили всі операції

Ні війна, ні пандемія не завадили успіху брендів Louis Vuitton та Dior, що дозволило Арно збільшити свій статок на $8 млрд. Сьогодні 73-річний керівник імперії LVMH прагне продовжити своє управління компанію. Французький конгломерат попросив акціонерів схвалити підвищення максимального віку CEO з 75 до 80 років. Ймовірно, він скористається додатковим часом, щоб вирішити, хто з п’яти дітей стане наступником.

В березні LVMH зробила заяву про підтримку тих, хто постраждав від війни в Україні, та оголосила, що пожертвує 5 млн євро Міжнародному комітету Червоного Хреста. Поставки продукції брендів компанії в рф припинилися з перших днів війни. Не в останню чергу тому, що Євросоюз заборонив ввезення до рф продукції з оптовою вартістю від 300 євро за одиницю. Під заборону до ввезення у росію потрапила також продукція інших люкових брендів: Prada, Chanel, Gucci та інших.

louis vitton

Джим, Еліс та Роб Волтон

Власність в рітейлі: Walmart
Місце в рейтингу: 16
Статки: $58.4 – 59.5 млрд
Зміни в статках за рік: втратили $0,7-3,4 млрд
Позиція по рф: не виходили на ринок
Статус в Україні: не виходили на ринок

Дітям засновника Walmart Сема Волтона вже за 70 років, тож рітейлери поступово відходять від управлінською діяльністю своєї вотчини. Наразі Роб і його діти продали акції роздрібної мережі на суму понад $7 млрд, але залишаються найбільшими акціонерами. Еліс, яка здебільшого займалася власним Музеєм американського мистецтва Crystal Bridges у Бентонвіллі, у листопаді передала його в управління дружині племінника – Олівії Уолтон. Джим залишається головою сімейного банку Arvest Bank.

Стосовно війни в Україні жоден з них не робив заяв, у тому числі, невідомо про будь-яку допомогу з їх боку українцям. В 2000-х роках компанія розглядала можливість виходу на російський ринок, проте так цього і не зробила.

Омансіо Ортега

Власність в рітейлі: Inditex
Місце в рейтингу: 22
Статки: $56,2 млрд
Зміни в статках за рік: втратив $17,4 млрд
Позиція по рф: призупинили діяльність
Статус в Україні: частково відновили роботу

У листопаді 2021 року власник Inditex, якому вже виповнилося 86 років, оголосив, що його дочка Марта Ортега Перес стане головою правління у квітні 2022 року. Піонер швидкої моди заснував разом зі своєю колишньою дружиною Розалією Мера свою fashion-імперію у 1975 році. Свої дивіденди рітейлер інвестує переважно в нерухомість у Мадриді, Барселоні, Лондоні, Чикаго, Майамі та Нью-Йорку.

З початку війни онлайн-покупки брендів Inditex стали недоступні, а магазини закриті. Якихось заяв стосовно можливого повернення до роботи компанія усе ще не робила. Щодо росії, то там їхні магазини також закриті, проте мережа офіційно не оголосила про вихід із ринку країни-агресора. Відомо, що на початку червня власник брендів Zara, Bershka, Pull and Bear, Massimo Dutti, Oysho та Stradivarius повідомив власників ТЦ росії, що готується відмовитися від частини магазинів у рф.

zara

Філ Найт

філ найтВласність в рітейлі: Nike
Місце в рейтингу: 27
Статки: $44.2 млрд
Зміни в статках за рік: втратив $5,7 млрд
Позиція по рф: повністю йдуть
Статус в Україні: відновили роботу

84-річний засновник взуттєвого гіганта Nike пішов у відставку з поста голови компанії ще у червні 2016 року. Зараз рітейлер займається благодійність та жертвує американським вузам, таким як Орегонський університет і школа бізнесу Стенфорда.

В червні в Nike повідомили, що повністю йдуть з росії через три місяці після припинення своєї діяльності. Ще в ​​березні Nike заявила, що тимчасово призупинить роботу всіх своїх магазинів, що належать та керуються Nike у росії у відповідь на дії москви в Україні, додавши, що ті, які все ще відкриті, керуються незалежними партнерами. В Україні компанія представлена через іноземного дистриб’ютора – сербську компанію Delta Sport. Частина магазинів мережі вже відновила свою роботу.

Беате Гайстер і Карл Альбрехт-молодший

Власність в рітейлі: Aldi
Місце в рейтингу: 35
Статки: $34.7 млрд
Зміни в статках за рік: втратив $4,3 млрд
Позиція по рф: не виходили на ринок
Статус в Україні: не виходили на ринок

Нащадки засновника німецької мережі магазинів-дискаунтерів Aldi Беате Гайстер (фото відсутнє) і Карл Альбрехт-молодший – управляють своєю спадщиною вже багато років. У вересні 2021 року на ринку обговорювали ймовірний вихід Aldi в Україну. За півроку до війни німецька компанія зареєструвала товарний знак в Україні, причому в 35 класі, який передбачає діяльність у торгівельній сфері. Проте інших новин або заяв від мережі магазинів-дискаунтерів пізніше більше не поступало.

В росію рітейлер поставляв частину своєї продукції, але, за даними Єльського університету, уже припинив робити.

aldi

Джек Ма

Alibaba GroupВласність в рітейлі: Alibaba Group
Місце в рейтингу: 67
Статки: $26.1 млрд
Зміни в статках за рік: втратив $22,3 млрд
Позиція по рф: продовжують працювати
Статус в Україні: продовжують працювати

Колись Ма був найбагатшою людиною Китаю і не боявся висловлювати свою думку. Проте упродовж 2021 року майже не зʼявлявся на публіці, після того як урядові регулятори вжили жорстких заходів щодо його компаній. Спочатку дії китайського уряду зірвали в листопаді 2020-го вихід на біржу Ant Group – фінтех-підрозділу Alibaba, який оцінювали у $35 млрд. Потім вони завдали удару по Alibaba, наклавши у квітні штраф на суму $2,8 млрд. Тоді компанію звинуватили у порушенні антимонопольних правил. Цього року ринкова капіталізація Alibaba впала на понад 46%, що зменшило статки Ма на 37%.

Радхакішан Дамані

даманіВласність в рітейлі: DMart
Місце в рейтингу: 81
Статки: $16 млрд
Зміни в статках за рік: втратив $0,5 млрд
Позиція по рф: не виходили на ринок
Статус в Україні: не виходили на ринок

Індійський бізнесмен Радхакішан Дамані став королем роздрібної торгівлі Індії після того, як розмістив на біржі IPO мережі супермаркетів Avenue Supermarts у березні 2017 року. Сьогодні його компанія налічує 271 магазин DMart по всій Індії.

dmart

Тео Альбрехт-молодший

Власність в рітейлі: Aldi
Місце в рейтингу: 85
Статки: $17.6 млрд
Зміни в статках за рік: втратив $1,2 млрд
Позиція по рф: не виходили на ринок
Статус в Україні: не виходили на ринок

Тео Альбрехт-молодший – ще один спадкоємець мережі магазинів-дискаунтерів Aldi. Після Другої Світової війни Тео-старший і його брат Карл-старший взяли в управління продуктовий магазин своєї сім’ї в Ессені в Німеччині і побудували мережу супермаркетів Aldi. У 1961 році брати розділили власність: Тео отримав магазини Aldi в північній Німеччині і решті Європи. У 1971 році також купив американську мережу продуктових магазинів joe’s.

Стефан Персcон

персон стефанВласність в рітейлі: H&M
Місце в рейтингу: 94
Статки: $15,9 млрд
Зміни в статках за рік: втратив $5,4 млрд
Позиція по рф: призупинили діяльність
Статус в Україні: призупинили діяльність

Син засновника H&M Стефан Перссон є найбагатшою людиною Швеції. В H&M він володіє часткою 36%. Пішов з посади голови компанії в травні 2020 року після 22 років роботи на цій посаді; його наступником став його син Карл-Йохан.

До війни в Україні працювало дев’ять магазинів шведського бренду, наразі вони всі закриті. Компанія зробила кілька пожертв українцям у розмірі понад 1,5 млн євро, проте повертатися до роботи в країні поки не поспішає. На російському ринку магазини рітейлера закриті, проте мережа офіційно не оголосила про вихід із ринку країни-агресора.

Читайте також

Топ-50 рітейлерів, які пішли з росії, призупинили роботу або залишилися працювати


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку