Війна з росією: які збитки понесли рітейлери та власники ТРЦ за місяць активних бойових дій

Війна з росією: які збитки понесли рітейлери та власники ТРЦ за місяць активних бойових дій

26.03.2022 09:30
  7046
Костянтин Симоненко

Керівники компаній із різних сегментів торгівлі розповіли про те, як працюють в умовах війни попри значні матеріальні збитки та загибель працівників.

Через місяць після повномасштабного вторгнення росії в Україну під егідою RAU пройшла онлайн-зустріч керівників великих мереж та ТРЦ, де обговорювалися нагальні питання взаємодії між орендарями, власниками ТРЦ та державою. Зокрема, під час цієї розмови компанії поділилися інформацією про свої втрати та вирішення проблем, які наразі виникли. Нижче основні тези цієї розповіді.

Пошкодження ТРЦ

За підрахунками Української ради торгівельних центрів (УРТЦ), від бойових дій вже суттєво постраждали близько півтора десятка торговельних центрів. Станом на 24 березня працювало лише 43% від усіх ТЦ в країні. Тому втрати досить важкі.

«Все можна відбудувати, і ми чекаємо, коли це можна буде зробити. Що сточується саме наших об’єктів, то в харківському ТРЦ Nikolsky ракета пробила дах та ще одне перекриття. Було знищено обладнання, яке розташовувалось на покрівлі ТРЦ (вентиляція та інше) та в деяких місцях пошкоджена плівка на куполі ТРЦ. На щастя ніхто із співробітників не постраждав, бо вони перебували у паркінгу» – розказав голова УРТЦ, операційний директор компанії Budhouse Group Максим Гаврюшин.

За його словами, ТРЦ Fabrika був зачинений на момент обстрілу фасаду будівлі, а співробітники знаходилися в іншому кінці ТРЦ. Проте тут пошкодження значно більші ніж у Харкові.

Фокстрот під прицілом ракет і мародерів

Зі 170 об’єктів у мережі Фокстрот працює наразі близько сотні. Цифра постійно змінюється тому що магазини відчиняються та зачиняються в залежності від перебігу бойових дій та ступеня небезпеки для працівників та відвідувачів. «Сподіваємося, що в найближчий період ця цифра суттєво не зміниться», – каже керівник з розвитку мережі Фокстрот Василь Шургот.

Найбільша втрата мережі – центральний склад в Гостомелі, де йшли жорстокі бої. Там було втрачено товару на 600 млн грн. За даними рітейлера, туди також влучила ракета, частина товару згоріла, а частина розграбована мародерами.

Окрім цього, було пряме попадання в один із найбільших магазинів в Харкові на вулиці Вернадського. Відповідно, пошкоджена власна будівля магазину та товар, що в ній знаходився. «Ще приблизно з десяток магазинів постраждали, зокрема в Херсоні та Бучі під час бойових дій. А в Мелітополі самі українці, а не ворожі війська, розтягли товар, причому не тільки наш, а й з Eldorado та Comfy. Що для нас було, м’яко кажучи, дивно й несподівано», – констатує Василь Шургот. Але незважаючи на брак хороших новин, в компанії намагаються мобілізуватися й оптимізувати затрати та налагодити нові ланцюги поставок.

Novus без центрального офісу

Як повідомив операційний директор Novus Олексій Панасенко, втрати рітейлера дуже серйозні. Всі вже знають про влучання ракети в ТРЦ Retroville, де був один із найбільших та найкращих магазинів Novus. Проте більше всього постраждав центральний офіс компанії, який розташовувався в офісній будівлі БЦ поряд. Офіс знищено майже повністю. Іще п’ять магазинів знаходяться на тимчасово захоплених територіях, зокрема, в Бучі та Ірпені. Також низку магазинів закрили, тому що поряд ведуться бойові дії і безпечно працювати вони не можуть.

«Нажаль, не обійшлося без жертв серед наших працівників у Бучі, коли сталася атака. Охоронець магазину був застрелений, а також ряд працівників тривалий час не виходять на зв’язок. Ми всіма силами намагаємося встановити їхню долю», – пояснює ситуацію Олексій Панасенко.

Для стабільного забезпечення населення продуктами та товарами першої необхідності в компанії перебудували свою логістику та завозять товар переважно із заходу України. Також орендували склад в Польщі й організували поставки продуктів звідти. Товар постійно прибуває, наявних запасів у столиці має вистачити на місяць-півтора роботи. Звісно, все буде залежати від попиту. Зараз рітейлер відновлює ланцюжки постачання та будує нові для забезпечення магазинів. Окрім складу в Польщі на базі магазину в Тернополі організовано логістичний хаб, звідки вже відправляються машини з продуктами на Київ.

LC Waikiki бере товар у борг

За словами генерального директора LC Waikiki в Україні Олексія Гришко, зараз втрати компанії досить важно підрахувати, тому що немає достовірної інформації стосовно стану деяких приміщень. Наразі точно можна сказати про знищення центрального складу в селі Стоянка, попередні втрати товару оцінюються в 1 млрд грн, це були запаси на 20-30 магазинів. Також у Маріуполі повністю знищено ТРЦ ПортCity, не можуть підрахувати втрати в ТРЦ Fabrika в Херсоні, є доступ до товару у Харкові. Нажаль, невідома доля співробітників у Маріуполі, вдалося зв’язатися лише з декількома людьми.

В столичному ТРЦ Retroville магазин LC Waikiki знаходився зі сторони будівлі, яка постраждала найменше, тому пошкодження мінімальні – вітрина, архітектурні конструкції та частина товару. «Ми відчинили 3 березня магазин в Ужгороді тому що був великий попит і ми таким чином відповіли на прохання ТРЦ. Наразі працює 21 магазин із 50-ти. Магазини відкриті по всьому заходу країни, окрім Житомира, де залишилось мало персоналу і немає відповідних умов для безпечного укриття на випадок обстрілу. Так само, до речі, закриті деякі магазини в столиці та Дніпрі, бо нема поблизу бомбосховища», – пояснює Гришко.

Також працюють торгові точки в Черкасах, Полтаві, Одесі, Дніпрі та навіть Запоріжжі. На заході країни фіксується шалений попит, не вистачає товарних запасів, тому товар переміщують із центральної частини країни за рахунок залишків із зачинених магазинів. Працюють над тим, аби завозити товар, бо зараз «лягла» вся логістика. Раніше все було зав’язано на центральний склад, а тепер вимушено вибудовують всю систему з «нуля».

Рітейлер шукає шляхи доставки через Румунію, але зараз, як відомо, одяг не значиться в переліку критичного імпорту. Як пояснюють митні брокери, товар ввозити можна, але розраховуватися за нього – ні.

«Але нам вдалося переконати турецький офіс відправити товар без оплати і зараз у тестовому режимі отримаємо близько 100 000 SKU в магазини на заході країни, звідки будемо розвозити далі», – розповів Олексій Гришко. Невідомо, за яким курсом рітейлер потім буде розраховуватися за поставки (коли держава дозволить платити за некритичний імпорт), але зараз не йдеться про прибуток, тому що треба дбати про забезпечення товаром громадян, зарплатою – працівників і допомагати армії та волонтерам.

Читайте також –

Статистика війни: за місяць бойових дій український рітейл втратив третину своїх торгових точок


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку