Кому війна. Що військовий стан означає для бізнесу

Кому війна. Що військовий стан означає для бізнесу

27.11.2018 11:14
  687
Ukrainian Retail Association

Підприємці поки не розуміють, в яких умовах їм доведеться працювати. Експерти пророкують гальмування економіки та будь-яких інвестиційних планів.

Верховна Рада схвалила пропозицію президента Петра Порошенко ввести воєнний стан на частині території України. Як пише портал LIGA.net, режим встановлений з 28 листопада терміном на 30 днів у Донецькій, Запорізькій, Херсонській, Миколаївській, Одеській, Вінницькій, Сумській, Чернігівській та Харківській областях, а також в окупованому Криму.

Указ президента містить кілька десятків пунктів, де прописано можливе порушення владою конституційних прав і свобод громадян та компаній. Але застосовувати його будуть тільки в разі вторгнення в Україну російської армії.

Новини схвилювали бізнес-середовище і фінансистів. Гривня на міжбанку за понеділок втратила 17 копійок в порівнянні з п’ятницею. Вартість акцій найбільших українських компаній на зарубіжних фондових біржах падає. НБУ вранці провів термінову нараду з топ-менеджерами найбільших банків.

“Населення та інвестори не розуміють, що відбувається, тому ми бачимо певну дестабілізацію в економіці”, – зазначає депутат від Батьківщини Олексій Рябчин.

Що говорить закон

Указ президента, який був опублікований близько 15:00 понеділка, цитує Закон про режим воєнного стану. Пізніше секретар РНБО Олександр Турчинов уточнив, що обмеження прав і свобод громадян поширюються тільки на території, де проходять бойові дії.

Відповідно до закону, держава може при необхідності забирати майно підприємств, обмежувати продаж окремих товарів, таких як алкогольна продукція або ліки, перепрофілювати під військові потреби діяльність компаній, перераховує партнер юридичної компанії Волхв Юрій Дубовик.

Також влада може впливати на роботу медіа, телеком і поліграфічних компаній, зазначає керівник антикорупційної практики адвокатського об’єднання “Кролевецький і партнери” Іван Кучер.

Один з найбільш реальних ризиків для бізнесу – вилучення транспортних засобів, телекомунікаційного обладнання, теле-, відео- і аудіоапаратури, комп’ютерів, інших технічних засобів зв’язку та іншого майна.

“З огляду на залученість економіки України в глобальну систему торгівлі, не варто очікувати застосування з боку держави радикальних заходів щодо бізнесу”, – вважає Кучер.

З чим зіткнеться бізнес

Бізнес практично не коментує введення воєнного стану: підприємці поки не розуміють, в яких умовах їм доведеться працювати.

“Основний ефект – гальмування економіки і будь-яких інвестиційних планів, в тому числі українських компаній, – говорить директор компанії Oblik SaaS Данило Монін. – Зараз період планування на наступний рік: інвестплани можуть бути відкладені у зв’язку з подвійною невизначеністю – вибори плюс військовий стан”.

Ряд держпідприємств майже синхронно заявили про те, що військовий стан не вплине на їх роботу.

ПриватБанк і Ощадбанк запевнили, що будуть працювати в штатному режимі. Аналогічні заяви опублікували Укрзалізниця та Укрпошта. В УЗ відзначили, що готові перевести ж/д транспорт з мирного на воєнний режим роботи, написав в facebook в.о. глави держкомпанії Євген Кравцов.

Питання перевезень – одне з ключових для бізнесу, особливо це стосується аграріїв, які побоюються, що залізничні відправки будуть пріоритетними для вантажів військового призначення, зазначає керівник аналітичного сектора Zernovoz.in.ua Олександр Глущенко.

“Порти Маріуполь, Бердянськ працюють в штатному режимі, – зазначає Глущенко. – Хоча зернові вагонами в Бердянськ не поставляються, в разі блокування Керченської протоки Росією, переорієнтація вантажопотоку на Миколаїв і Ольвію дуже ймовірна”.

Світові ринки фактично проігнорували конфлікт в Азовському морі: основні фондові індекси Європи та США в понеділок виросли, написав співвласник компанії Молочний Альянс Олександр Деркач.

Але український бізнес вже встиг відчути наслідки воєнного стану в країні: у деяких великих експортерів на тлі новин зривалися угоди з іноземними контрагентами, розповіли LIGA.net кілька співрозмовників в аграрному і металургійному секторах.

За матеріалами: LIGA.net

Читайте також – 

Замість трьох посилок – ПДВ від 100 євро: як змінюються умови доставки з-за кордону


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку