
Novus відкрив 35-й Мі Маркет — другий у Броварах


В Миколаєві відкрився 90-й магазин мережі Книгарня Є, третя книгарня Сенс відкрилася за межами столиці – в Івано-Франківську, українська крамниця коміксів UAComix у Кракові, нові локації мереж Книголенд та Vivat та інші новини книжкового ритейлу.
Фото: МикВісті
29 березня 2025 року мережа Книгарня Є урочисто відкрила свій перший магазин у Миколаєві, йдеться в повідомленні компанії. В новій торговій точці, що знаходиться за адресою вул. Спаська, 50/3, представлено понад 10 000 найменувань різної літератури: від сучасної української прози і поезії до книг для професійного розвитку. Станом на квітень 2025 року мережа вже налічує 90 книгарень у 22-х областях України.
Перед тим нові книгарні з’явилися на Львівщині в місті Дрогобич (вул. Малий Ринок, 8/3), Київщині (Буча, вул. Героїв Майдану, 8) та на Центральному залізничному вокзалі столиці, де для книжкового магазину відвели майже 103 кв. м на першому поверсі, поруч із дитячим простором. Важливо також, що цей простір відповідає принципам інклюзивності.
У Івано-Франківську 14 лютого відкрилася книгарня Сенс, яка стала третьою в мережі та першою за межами Києва. Вона запрацювала на території колишнього заводу “Промприлад”, що по вул. Української Перемоги, 23. Площа книгарні – приблизно 375 кв. м. Як розповів виданню Village засновник компанії Олексій Ерінчак, окрім власне магазину, там є кав’ярня та внутрішній літній дворик, а також невелика дитяча кімната. Загалом, тут будуть всі простори, що є в київських книгарнях Сенс на Хрещатику та біля станції метро Арсенальна. Приміщення має два поверхи, але сам Сенс займає лише один. На другому поверсі програма промоції читання Текстура планує відкрити простір на 272 кв. м, з яким у майбутньому співпрацюватиме книгарня. Тут зможуть влаштовувати спільні події для промоції читання в місті.
Українське видавництво UA Comix Publishing відкрило у центрі Кракова власний магазин UAComix Kraków. Про це повідомила головна редакторка видаництва Руслана Коропецька. У краківському UAComix, окрім коміксів українською та польською мовами, також є арти за мотивами антології поезії в мальописах. В залі працюють фахові консультанти. Нагадаємо, UAComix Publishing (Ukrainian Assembly Comix) — це видавництво мальованих історій, засноване 2017 року. У видавництво входять UAComix, Other Comix та Order Comix.
Навесні мережа книгарень Vivat поповнилася новими торгівельним точками в Одесі та Рівному. Так, 8 березня відчинив свої двері магазин в Одесі на вул. Преображенська, 34, а на 18 квітня запрацювала точка в місті Рівне за адресою вул. Соборна, 65 А. Нагадаємо, станом на кінець 2024 року мережа налічувала 11 книгарень у 7 містах України.
СЕО видавництва Vivat Юлія Орлова в колонці Liga.net розповіла що в Україні кількість книгарень зростає, як і книжкових фестивалей. Загалом в 2024 році загальний наклад книжок зріс на 6%, сягнувши 26 млн, але зменшилася кількість виданих назв книжок на 18%. Це означає, що ринок пристосовується: менше назв, але більші наклади популярних жанрів (фентезі, романтичні романи) і світових бестселерів. І цей тренд, ймовірно, збережеться й надалі.
13 квітня на Тернопільщині, в місті Копичинці, за адресою вул. Т. Шевченка, 13 відкрилася книгарня-кав’ярня від львівського Видавництва Старого Лева. Співзасновниця Видавництва Старого Лева Мар’яна Савка, яка родом з Копичинців, розповіла виданню Zaxid.net, що заклад має стати культурним хабом для цілого містечка. Зараз в Україні працюють 13 книгарень-кав’ярень ВСЛ – у Києві, Львові, Дніпрі, Одесі, Івано-Франківську та Копичинцях.
Мережа книгарень Книголенд, яку очолює Ігор Зарудко, стала однією з небагатьох, що активно відкриває нові крамниці в малих містечках. За словами директора компанії, в першу чергу це пов’язано з безпековими питаннями через війну. Проте в майбутньому мережа планує заходити в маленькі містечка по всій Україні.
Так, 12 квітня відкрилася книгарня в місті Дубно Рівненської області за адресою: вул. Кирила та Мефодія, 18. В березні почали працювати книгарні в Чернівцях (вул. Головна, 28), на Волині у Ковелі (бульвар Лесі Українки, 12) та на Житомирщині у місті Звягель, вул. Шевченко, 35/1. Ще в лютому відкрилась книгарня Книголенд у м. Шептицький, Львівська область, по вул. Шептицького, 1 та ще одна – в Києві, на вул. Русанівська набережна,4.
Також книгарня у Хмельницькому переїхала на нову локацію й уже працює за адресою: Проскурівська, 21/31. Нагадаємо, в минулому році Книголенд налічувала близько 40 книгарень у 16 містах.
Як повідомляє ресурс Читомо, 1 березня в Харкові на вул. Алчевських, 14, відкрилася перша велика книгарня-кав’ярня, заснована видавцем Олександром Савчуком. Це простір, що поєднує книгарню, кав’ярню, музей, бібліотеку та коворкінг. Нова книгарня є продовженням проєкту КнигоУкриття, але має значно більший масштаб. «Видавництву Олександра Савчука», яке спеціалізується на українознавчих темах, відкрило перше КнигоУкриття у жовтні 2023 року на цокольному поверсі, а нині книгарня розташована на першому поверсі, зберігаючи свою головну ідею. Завдяки мобільним столам приміщення легко перетворюється на локацію для публічних заходів, лекцій та семінарів. На полицях книгарні представлені всі видання «Видавництва Олександра Савчука» з 2011 року. На відміну від першого КнигоУкриття, яке працювало лише три дні на тиждень, нова книгарня-кав’ярня відкрита щодня з 9:00 до 20:00.
За даними видання Forbes.ua, найприбутковіша книжкова мережа в Україні за підсумками 2024 року —Книгарня Є. Їй вдалося заробити 1,04 млрд грн. Інші прибуткові книжкові ритейлери — Yakaboo, Буква, Книголенд і Сенс. Загалом дев’ять найбільших ритейлерів за рік заробили 2,2 млрд грн. Майже половина цього доходу належить Книгарня Є, вона також має 90 крамниць у мережі (решта книжкових ритейлерів сумарно мають так само близько 90 книгарень).
Друге місце посів онлайн-магазин Yakaboo (586,1 млн грн). Понад 580 млн грн доходу спільно заробили мережі Буква, Книголенд, Сенс, Readeat, book.ua та комунальні магазини Сяйво й Будинок книги.