Зроблено в Україні: які міжнародні бренди виробляють свій товар на українських потужностях

Зроблено в Україні: які міжнародні бренди виробляють свій товар на українських потужностях

06.04.2023 09:00
  6260
Костянтин Симоненко

Війна значно змінила логістику та можливості виробництва в Україні багатьох товарів, в тому числі всесвітньо відомих брендів. Проте міжнародні компанії не пішли з ринку, і при першій нагоді відновлюють та розширюють виробництво. RAU вибрала найцікавіші кейси.

Серед виробників та брендів перш за все вибиралися товари, розраховані на кінцевого споживача, які можна придбати в магазині. Тому виробництво продукції для аграріїв, як і самі агрохолдинги, підприємства в сфері енергетики, виробництво сучасних моделей вантажних вагонів та інші залишилися поза увагою. Так само як і проекти виробництва в Україні боєприпасів, танків Panther чи безпілотників Bayraktar.

Товари для дому та будматеріали

Меблі від IKEA

Найбільший світовий рітейлер домашніх меблів та один із найбільших її виробників 15 років намагався зайти на український ринок. Проте ще 2010 року в компанії повідомляли про продаж двох своїх деревопереробних заводів та меблевої фабрики, якими володіли з 1995 року через дочірнє підприємство IKEA – Swedwood International.

Лише в 2020 році IKEA вдалося запустити онлайн-продажі, а у 2021-му відкрити перший фізичний магазин у Києві. Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну рітейлер призупинив роботу. IKEA також відмовилася від використання деревини українського походження. Своє рішення у компанії пояснюють «неможливістю перевірити легальність деревини» після 24 лютого.

Як розповідав ЗМІ співвласник компанії “Українські лісопильні” (Костопільський та Львівський фанерні заводи) Сергій Ліщина, всі замовлення для українських виробників зараз зупинені.

Наразі шведський рітейлер IKEA прагне «якомога швидше» відновити діяльність в Україні, проте не називає конкретних строків.

Фарби та суміші від Deutsche Amphibolin Werke

Німецький концерн DAW, що виробляє фарби і покриття, в тому числі в Дніпрі (ТОВ “Капарол Дніпро”), розвиває мережу салонів-магазинів формату Caparol Center і партнерську мережу салонів декоративних матеріалів CapaDecor.

В 2003 році було засновано дочірнє підприємство «Капарол Україна», а з листопада 2007 року в селі Василівка Дніпропетровської області, функціонує лінія з виробництва водно-дисперсійних лакофарбових матеріалів Alpina. З 2019 року на заводі «Капарол Дніпро» розпочала роботу нова лінія з виробництва сухих будівельних сумішей для систем теплоізоляції Caparol та Krautol за рецептурами концерну DAW SE.

Henkel

Німецька хімічна компанія Henkel Group з’явилася в Україні в 1998 році як Henkel Bautechnik (Україна).

Станом на 2017 рік в Україні вже були розташовані чотири виробничі об’єкти і два головних офіси, які відповідають за реалізацію продукції компанії у наступних бізнес-напрямках: клейові технології, косметика, миючі та чистячі засоби. Найбільш важливі бренди — Bref, Brillance, Ceresit, Clin, Fa, Gliss Kur, Loctite, Losk, Makroflex, Moment, Palette, Persil, Perwoll, Pur, Rex, Schauma, Silan, Somat, Taft, Technomelt та Thomsit.

Наразі  компанія змогла відновити виробництво в Україні лише на двох заводах. Першим відновив діяльність завод у Львівській області, який спеціалізується на виготовленні будівельних сумішей бренда Ceresit. Другий завод компанії розташовано у місті Вишгород Київської області.

Роботу всіх виробництв компанія призупинила з початку війни — 24 лютого 2022 року. Наразі робота двох виробничих об’єктів (заводів) неможлива, оскільки вони були розташовані на тимчасово окупованих російськими військами територіях України у Херсонській області (Олешки), та Харківській області (Балаклія).

Cement Roadstone Holding (Cemark)

Міжнародна компанія CRH (Cement Roadstone Holding) CRH є одним зі світових лідерів у галузі виробництва різноманітних будівельних матеріалів та входить до трійки найбільших виробників будматеріалів світу.

У 1999 році компанія CRH вийшла на ринок України, придбавши Кам’янець-Подільський цементний завод у Хмельницькій області. Понад 300 млн євро було інвестовано в модернізацію підприємства та перехід на сучасний більш екологічний сухий спосіб виробництва цементу. Після того, як до складу CRH увійшли Одеський цементний завод (2011) і Миколаївцемент, Львівська обл. (2013), компанія стала одним з лідерів на українському цементному ринку. З осені 2021 року цементні заводи працюють під новим брендом – Cemark.

Окремий напрямок бізнесу CRH в Україні — виробництво бетону та залізобетонних виробів. Білоцерківський завод ЗБК PoliBeton Energo є спеціалізованим підприємством, яке виробляє опори для ліній електропередачі. Бетонний вузол PoliBeton на півночі Одеси увійшов до CRH у 2020 році.

Автомобілі та запчастини для них

Škoda

Наприкінці 2001 року завод Єврокар, розташований в селі Соломоново Закарпатської області здійснив свій перший технічний пуск. В квітні 2002 року стартувало серійне виробництво автомобілів Škoda Octavia, а згодом й інших моделей цієї чеської марки.

У березні 2022 року завод тимчасово зупинив виробництво та відвантаження автомобілів у зв’язку з агресією РФ проти України та запровадженням воєнного стану в країні. Проте вже в червні офіційний дистрибутор автомобілів Škoda в Україні – компанія Єврокар – заявила про відновлення прийому замовлень і виробництва.

Варто також відзначити велику кількість іноземних виробників, які розмістили в Україні виробництво кабельних мереж, різних перемикачів та оббивку сидінь для автомобілів таких відомих марок як Mercedes, BMW, Audi, Volkswagen, Ford та інші. Зокрема, це міжнародна японська компанія Fujikura (два заводи неподалік Львова та у Немирові), німецькі Leoni (два заводи в містах Стрий та Коломия) Bader (Львівська обл.) Kromberg & Schubert (Луцьк та Житомир) та інші.

Товари для краси

Procter&Gamble

Американська транснаціональна корпорація і виробник господарських товарів Procter&Gamble (бренди Always, Gillette, Pampers, Tide, Oral-B та інші) представлена в Україні двома заводами. Перший знаходиться у Борисполі Київської області (Tambrands Ukraine) і випускає засоби жіночої гігієни.

Влітку 2004 року виробничі потужності Procter&Gamble в Україні поповнились заводом в місті Покров Дніпропетровської області (Procter & Gamble Manufacturing Ukraine) на якому виробляються товари широкого вжитку, в тому числі мийні та чистячі засоби під торговими марками Ariel, Gala, Safeguard тощо. Його купили у нинішніх власників мережі EVA.

Спортивне спорядження

HEAD Group

Head International Holding GmbH – міжнародна корпорація, що виробляє спортивне спорядження для зимових видів спорту, тенісу та підводного плавання з аквалангом.

В травні 2021 року HEAD Group розпочала будівництво в місті Вінниця (в індустріальному парку «Вінтер Спорт») одного з найбільших своїх заводів у світі з виробництва лижного спорядження (лиж, лижних черевиків, лижних кріплень). Його планувалося здати в експлуатацію вже 2023 року.

В травні 2022 року будівництво було відновлено. В створення виробничих, адміністративних та складських приміщень компанія планує вкласти близько 80 млн євро.

Decathlon

Французький спортивний бренд Decathlon – світовий лідер спортивного рітейлу, що спеціалізується на розробці, виробництві та роздрібній торгівлі спортивними товарами для більш ніж 70 видів спорту. До початку війни в Україні функціонували три фізичні магазини в Києві (за адресами: пр. Бандери, 15 Г, вул. Берковецька, 6 та вул. Г. Хоткевича, 1 В, а також один в Одесі (Південна дорога, 101 А), крім того діяв інтернет-магазин. Окрім торгівлі в Україні компанія займається також виробництвом деяких спорттоварів. Зокрема, верхня частина водонепроникних черевиків з мембраною для дітей та дорослих Quechua, а також бігові лижі Inovik та ключки для гри в хокей Oroks. Воротарські рукавиці Kipsta для футбольних голкіперів теж шиються на фабриках в Україні.

Тютюнові вироби

B.A.T. (British American Tobacco)

ВАТ Україна стало першим підприємством з іноземними інвестиціями в тютюновій галузі України, яке було засноване в 1993 році на базі Прилуцької тютюнової фабрики (Чернігівська область). В Україні портфель компанії включає такі міжнародні марки сигарет як Kent, Rothmans, Vogue, Dunhill, Lucky Strike, Capri, а також національну марку – Прилуки.

Нещодавно ВАТ Україна побудувала новий цех на Прилуцькій тютюновій фабриці, де запустила виробництво стіків для систем нагрівання тютюну glo в Україні. Так, попри війну, Прилуцька тютюнова фабрика стала однією з небагатьох виробництв ВАТ у світі, де випускаються стіки для glo та інших ТВЕН. Поступова локалізація виробництва дозволить закривати 70% річної потреби девайсів.

Philip Morris International (PMI)

Компанія вийшла на український ринок у 1994 році, придбавши 51% Харківської тютюнової фабрики. У 2003 році компанія розпочала будівництво нової фабрики у селі Докучаєвське Харківської області, яка запрацювала з травня 2006 року. Основні марки: IQOS, Heets, Parliament, Marlboro, L&M, які виготовлялися як для українського, так і для закордонних ринків. До війни фабрика була експортним хабом для понад 20 країн світу, зокрема таких великих ринків, як Японія та Єгипет.

Також компанія у грудні 2021 розпочала переробку електронних пристроїв, які продає в Україні: IQOS, IQOS VEEV та lil

Війна змусила зупинити фабрику в Харкові, проте компанія досить швидко знайшла вихід. Так, Philip Morris та Imperial Tobacco домовилися про співпрацю, в рамках якої Philip Morris із серпня 2022 року почала виробництво сигарет на фабриці Imperial Tobacco у Києві.

Як тільки це стане безпечно, роботу харківської фабрики обіцяють поновити. Тому тут усі працівники отримують заробітну плату, їхні робочі місця за ними зберігаються.

Imperial Tobacco Group

Виробничий підрозділ Imperial Tobacco в Україні розташований в Києві та є однією з найбільших серед 36 фабрик у структурі британської компанії. Бренди компанії – Davidoff, Parker&Simpson, West, Jade, Прима. Відома з 1861 року «Київська тютюнова фабрика» в 1998-му була перенесена із центру на околицю столиці.

До повномасштабного російського вторгнення фабрика виробляла продукцію для внутрішнього ринку та експорту (Вірменія, Азербайджан, Грузія, Молдова, ОАЕ, Монголія, Ліван, Узбекистан, США).

JTI (Japan Tobacco International)

JTI Україна входить до складу групи компаній Japan Tobacco International (штаб-квартира у місті Женева. Виробляє продукцію як для українського, так і для зовнішніх ринків (в 2020 році було 14 серед яких були Японія та Мексика). Найвідоміші торговельні марки – Winston, Camel, Glamour, Sobranie, LD, Richmond, Monte Carlo та Winchester. Японський тютюновий гігант JTI планував завершити модернізацію фабрики у Кременчуці, в яку інвестовано $45 млн та створити на її базі експортний хаб. Проте війна змусила скоротити обсяги виробництва й асортимент. Експорт упав більш як удвічі.

Сектор FMCG

PepsiСo

Історія PepsiСo в Україні – це об’єднання історій трьох компаній: PepsiСo, Sandora та  Вімм-Білль-Данн Україна. Історія ТМ Pepsi на території України починається у серпні 1977 року, коли у Євпаторії був відкритий цех з розливу цього популярного газованого напою. Офіційне представництво PepsiCo (на той час Pepsi-Cola) в Україні було відкрито у 1992 році.

У 2002 на вітчизняному ринку снекової продукції з’явилася торговельна марка Lay’s. З 2005 року офіційним дистриб’ютором бренда стала компанія Sandora, яку в 2007 році купила PepsiСo. Компанія отримала завод із переробки свіжих фруктів, овочів і виробництва соків в селі Миколаївське Миколаївської області; завод із виробництва соків, газованих напоїв, холодного чаю та снеків у селі Мішково-Погорілове. Ці виробничі потужності були під окупацією і суттєво пошкоджені, тому наразі продукція Sandora лише нещодавно з’явилася на полицях, але вироблена вона в Польщі. Виробництво на Sandora почали відновлювати тільки в лютому 2023-го.

У 2011 році з покупкою «Вімм-Білль-Данн» портфель PepsiСo поповнився широким асортиментом молочних продуктів. Вже навесні наступного року в місті Вишневе Київської області відбулося відкриття першого в Україні спеціалізованого підприємства «Агуша» по виготовленню дитячих молочних продуктів з використанням новітніх технологій. Наразі PepsiCo в Україні виробляє молочну продукцію під брендами Чудо, Слов’яночка, Марійка (раніше Машенька) та дитяче харчування Агуня (раніше Агуша).

Wilmar International

ТОВ «Дельта Вілмар Україна» входить до групи транснаціональної агропромислової корпорації Wilmar International. Спочатку компанія в Україні мала два заводи  – один з переробки тропічних олій, інший – з переробки олійних культур.  Обидва знаходяться в селищі Нові Білярі під Одесою. З травня 2019 року після придбання ПрАТ «Чумак» з’явився ще один напрям бізнесу – B2C. Після того, як місто Каховка в Херсонській області опинилося під окупацією, компанія Delta Wilmar перереєструвала ПрАТ «Чумак» до міста Київ, а виробництво перенесли до Волинської області та відновили. І хоча Чумак повертається у продаж, на повне повернення торговельної марки можна чекати не раніше деокупації основних потужностей компанії.

Coca‑Cola Company

В Україні Coca‑Cola відкрила свій перший завод у Львові 1994 року. А вже 1998 року на повну потужність запрацював новозбудований завод компанії Coca-Cola Beverages Ukraine в смт Велика Димерка Київської області, біля міста Бровари. Тут знаходиться і штаб-квартира українського філіалу компанії Coca-Cola Hellenic Bottling Company. Завод постраждав від обстрілів, але коли росіян вигнали з-під столиці, компанія вже до кінця травня частково відновила роботу своїх потужностей.

В Україні представлені такі бренди компанії як Coca-Cola, Fanta, Sprite, Rich, “Добрий”, BotaniQ, Nestea, Burn, Gladiator, вода Bonaqua.

AbІnВev Efes

У бельгійського пивного гіганта AbІnВev Efes в Україні до початку повномасштабного вторгнення росіян працювало кілька заводів – у Чернігові, Харкові та Миколаєві. За даними Nielsen, компанія займала вагомі 31,7% українського пивного ринку. Через постійні обстріли роботу заводів призупинили, а Чернігівське разом з Рогань, Янтар, Bud, Stella Artois та іншими марками зникли з полиць.

Carlsberg Ukraine

У 1996 році група BBH, власниками якої були фінська компанія Hartwall та промислова група Orkla, об’єдналася з ВАТ ПБК «Славутич». Масштабні інвестиції дозволили BBH Україна збільшити проектну потужність Запорізького заводу більш ніж у два рази. В травні 1998 року з’явилася ТМ «Славутич». В 1999-му Львівська пивоварня приєдналася до групи ВВН.

У 2004 році відбулося відкриття новозбудованого Київського пивоварного заводу Carlsberg Ukraine. Загальна сума інвестицій, спрямованих на будівництво заводу, склала більше $68 млн.

Після початку війни першою відновили роботу Львівської пивоварні, у травні відновив роботу Київський завод, наприкінці червня – Запорізький. В портфель Carlsberg в Україні входять пиво, сидр та безалкогольні напої під ТМ “Львівське”, Carlsberg, Tuborg, Kronenbourg 1664, “Квас Тарас”, Somersby, Seth&Riley’s Garage та інших.

Danone

В Україні Danone присутня більше 20 років та має два заводи, кожен з яких до війни відповідав за власний напрямок та продукцію. Так, на херсонському випускали сучасні молочні продукти, зокрема під такими міжнародними брендами, як Activia, Растішка, Danone та Danissimo. Ще один – у місті Кременчук Полтавської області – відповідав за виробництво більш традиційної молочної продукції під брендом Простоквашино — кисломолочного сиру, молока та сметани. Після окупації Херсону контроль над першим заводом було втрачено, а продукція брендів зникла з магазинів. Під кінець літа генеральний директор Danone Україна Адріан-Валентін Паску заявив, що компанії вдалося відновити майже на 80% виробництва на полтавському заводі від довоєнних обсягів. Також в Полтаву перенесли процеси з виробництва тих продуктів, які випускались у Херсоні.

 Lactalis

Історія Lactalis в Україні почалася 15 лютого 1996 року з франко-українського підприємства на базі Миколаївського міського молочного комбінату. А вже в липні 1996 року в Україні з’явився перший продукт під міжнародним брендом Président – масло, вироблене на обладнанні, привезеному із Франції. Після масштабної реконструкції в 1998 році на підприємстві виготовлялося понад 150 найменувань продукції. Крім молока, кефіру, ряжанки, сметани і масла, з’явилися йогурт, а також сиркові десерти. Це продукція під брендами Président, «Дольче», «Лактонія», Lactel, «Фанні» і «ЛокоМоко». З 2016 року підприємства Lactalis отримали дозвіл на експорт до ЄС.

Groupe Lactalis купує в жовтні 2007 року ще один завод на території України – ВАТ «Молочний Дім» у місті Павлограді Дніпропетровської області, де виготовляються сирки в шоколаді.

У вересні 2021 року компанія Lactalis Group завершила покупку активів компанії Bel Group, разом із «Бель Шостка Украина». Так французька компанія Lactalis стала новим власником виробника сирів у Шостці.

Nestlé

Історія діяльності Nestlé в Україні розпочалася у грудні 1994 року – з відкриття у Києві представництва. У 1998 році Nestlé S.A. придбала контрольний пакет акцій ЗАТ «Львівська кондитерська фабрика «Світоч». Наприкінці 2003 року Nestlé S.A. придбала 100% акцій підприємства «Волиньхолдінг» (ТМ «Торчин»). У 2010-му – придбала ТОВ «Техноком», виробника продуктів швидкого приготування під ТМ «Мівіна». Компанія успішно працює і в таких напрямках, як дитяче та спеціальне харчування, корми для домашніх тварин, готові сніданки та морозиво.

Наприкінці 2022 року Nestlé заявила, що інвестує 40 млн швейцарських франків ($39,4 млн) у відкриття нового виробничого майданчика у Смолигові Волинської області. Швейцарська компанія вирішила розширити виробництво вермішелі в Україні. Як зазначили в Nestlé, разом із фабрикою в Торчині виробнича мережа на Волині стане європейським регіональним хабом компанії для категорії кулінарних продуктів.

Раніше було заявлено, що компанія планує перезапуск фабрики у Харкові в 2023 році. Наразі вона не працює.

Mondelēz International

Найбільша в Північній Америці та друга найбільша у світі компанія-виробник продуктів харчування була утворена у 2012 році в результаті поділу Kraft Foods. З 1995 року компанія працює в Україні.

Тоді ж з’явився відомий бренд шоколаду «Корона». Наразі компанія представлена у категоріях виробів із шоколаду, солоних снеків та печива. До складу підприємства входять Тростянецька шоколадна фабрика «Україна» та дочірнє підприємство ТОВ «Чіпси Люкс» (фабрика чіпсів у селі Старі Петрівці Київської області). Продукція «Монделіс Україна» представлена в Україні торговими марками «Корона», Milka, «Люкс», “Ведмедик «Барні», «Belvita!добрий ранок!», Tuc, Oreo, Picnic, Dirol, Halls.

Окрім виробництва шоколаду на Тростянецькій фабриці є виробництво з фасування розчинної кави JACOBS Monarch, JACOBS 3в1, Carte Noire.

Через війну обидва підприємства були пошкоджені і не працювали. Влітку минулого року йшла мова про відновлення роботи заводу біля Вишгорода, який серйозно постраждав у березні через вторгнення російських військ. Водночас фабрика Mondelez у Тростянці ( Сумська область) залишається закритою після того, як їй було завдано «значні збитки».


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Metro Україна доєдналась до масштабного проєкту зі збору використаних батарейок різних типів за ініціативи “Батарейки, здавайтеся!”

Metro Україна доєдналась до масштабного проєкту зі збору використаних батарейок різних типів за ініціативи “Батарейки, здавайтеся!”

 У кожному торговельному центрі незабаром з’являться спеціальні контейнери. Компанії, що є власником бренду...
time icon  
  38
Усі новини ринку