Майже третина сторіччя: 30 ключових фактів з історії українського рітейлу за роки незалежності

Майже третина сторіччя: 30 ключових фактів з історії українського рітейлу за роки незалежності

24.08.2021 09:00
  1632
rau

До 30-ї річниці незалежності України RAU підготувала стислий огляд найважливіших подій, які, на нашу думку, істотно змінили обличчя української роздрібної торгівлі та стали справжніми віхами на шляху розбудови сучасного рітейлу.

Цей матеріал також доступний російською мовою

Ми не ранжували події за значущістю, бо важко оцінювати появу перших приватних АЗС або аптек з точку зору рітейлу 2021 року. Тому наводимо найепохальніші події у сфері рітейлу України за хронологією.

1. Перша приватна мережа АЗС

У 1992 році було засновано мережу АЗС БРСМ-Нафта, яка зараз налічує 204 АЗС. Власником мережі є київський підприємець Андрій Біба. Він разом зі своєю командою використовував два головні підходи: розширювали географію ринку, а також реінвестували 100% доходу у покращення сервісу та стандартів обслуговування клієнтів. Це забезпечило швидкі темпи розвитку АЗС, значно збільшивши кількість клієнтів.

2. Перша торговельна мережа

У 1993 році з’явилась перша торговельна мережа, яка складалась із шести гастрономів і входила до складу компанії Агротехбізнес. У 1999 році Агротехбізнес перейменували в АТБ-маркет, а у 2001 році гастрономи реорганізували у магазини самообслуговування формату «дискаунтер».

3. Перший сучасний магазин техніки

У 1994 році Геннадій Виходцев знайомиться з Валерієм Маковецьким. Разом вони починають справу – оптову та роздрібну торгівлю імпортної електронікою. Спочатку торгували з квартири по оголошеннях. Потім взяли перший – величезний на ті часи – кредит в 100 000 гривень. Згодом з’явився перший магазин торгової мережі Фокстрот у Харкові.

4. Перша приватна мережа аптек

У часи УРСР заклади охорони здоров’я, в тому числі й аптеки, знаходилися виключно у державній або комунальній власності. На теренах України першою приватною мережею аптек стала Фалбі, заснована у 1994 році Миколою Пасічником та партнерами. Але на початку 2010-х мережа зіткнулася з проблемами й врешті-решт була визнана банкрутом.

5. Перший продуктовий супермаркет

У 1995 році бізнесмени Олександр Мартинов і Борис Цейтельман відкрили у Дніпрі супермаркет «Сонячний», який входив до групи компаній Rainford, але у 2011 році вона повністю відмовилась від подальшого розвитку продуктової мережі.

6. Перший іноземний рітейлер

У 1996 році турецька мережа джинсового одягу Colin’s відкрила в Україні свій перший магазин. На піку свого розвитку вона налічувала 95 торгівельних точок. За 25 років, що минули з появи Colin’s в Україні, на наш ринок вийшли ще багато інших мереж, які впевнено розвиваються та відкривають свої магазини. На даний час найактивнішим гравцем з Туреччини є мережа LC Waikiki.

7. Впровадження безготівкових розрахунків

У 1996 році Україна почала робити перші кроки у розбудові платіжно-кредитних послуг, розвитку мережі прийому безготівкових розрахунків шляхом започаткування спільних з міжнародними картковими платіжними системами проектів емісії платіжних карток, впровадження зарплатних і пенсійних проектів.

8. Перша служба доставки

У 1997 році стартувала доставка документації та вантажів під брендом «Автолюкс Експрес Пошта». Спочатку вона здійснювалась з використанням регулярних автобусних рейсів, що забезпечило широку географію та високу мобільність. Перші відділення компанії з’явились на території автовокзалів.

9. Перший McDonald’s

24 травня 1997 року біля станції метро «Лук’янівська» в Києві відкрився перший в країні ресторан McDonald’s. Україна стала 102-ю країною, куди прийшов знаменитий американський фаст-фуд. Станом на 21 травня 2021 року в 20-ти містах і одному селі України працювало понад 100 ресторанів.

10. Перші власні торгові марки

Восени 1997 році компанія Rainford почала випуск напоїв під власною торговою маркою Бон Буассон. Того ж року було створено дніпропетровську службу з доставки питної очищеної води Бон Буассон у бутлях об’ємом 18,9 літрів.

Паралельно з мінеральною водою Бон Буассон, Rainford запустила у виробництво ще одну серію напоїв під ВТМ RC-Cola: Kick Cola, Kick Orange Soda, Upper-10, і низькокалорійний напій без цукру – Diet Rite Cola. А у 1998 році компанія випустила серію напоїв під назвою Ностальжі: Лимонад, Дюшес, Тархун, Байкал та Ситро.

11. Перший інтернет-магазин

28 листопада 1999 року з’явився перший український інтернетмагазин. Ним став книжковий магазин bambook.com. На цю дату вказує Web Archive. Також це підтверджує засновник інтернет-магазину Matrix (який в двох джерелах називають першим онлайн-магазином в Україні, але він був лише першим інтернет-магазином техніки).

12. Перший зарубіжний продуктовий рітейлер

У 2000 році австрійська REWE Group стала першим іноземним продуктовим рітейлером в Україні, відкривши у Києві супермаркет Billa. За вісім років компанія відкрила супермаркети в Києві, Дніпрі, Запоріжжі, Харкові, Дніпродзержинську, Сумах, Одесі, Нікополі, Краматорську, Житомирі. У 2020 році власник ТОВ «Новус Україна», компанія Consul Trade House UAB, завершила угоду з Rewe International AG про придбання мережі супермаркетів Billa.

13. Перше поглинання в рітейлі

У 2002 році власники Fozzy Group, викупивши акції в трудового колективу, придбали мережу із 38-ми гастрономів Дніпрянка у Дарницькому та Дніпровському районах Києва. Разом з магазинами також була придбана продовольча база, яку перетворили у розподільчий центр.

14. Перший сучасний ТРЦ

У 2002 році відкрився перший сучасний торговельно-розважальний центр Глобус у Києві. Площа першої черги становила 18 627 кв. м. Інвесторами проекту виступили Олександр Меламуд, Гарік Корогодський та Олександр Лойфенфельд. Через півроку було відкрито другу чергу Глобус площею 7040 кв. м під монументом Незалежності. Навесні 2003 року відкрилась третя черга ТРЦ площею 9610 кв. м. На його території знаходилось понад 100 різноманітних магазинів, ресторанів та кафе.

15. Перші структурні інвестиції в рітейл

Одним із першопрохідців серед інстутиціональних інвесторів у розрібну торгівлю була інвесткомпанія Dragon Capital, яка в 2002 році стала міноритарним співвласником мережі будівельних гіпермаркетів Нова Лінія. У 2004 році до складу акціонерів увійшла ще й шведська інвестиційна компанія East Capital.

16. Золотий час українського рітейлу

Недовгий інтервал між Помаранчевою революцією та світовою економічною кризою 2008-09 років став справжнім золотим часом для компаній сфери роздрібної торгівлі. ВВП України  зростав на 7-12% відсотків щорічно, з’являлися нові мережі й відкривалися нові ТРЦ, а існуючі гравці активно розвивали свій бізнес. Але невдовзі все скінчилося.

17. Перша мережа, яка відкрила 100 магазинів

13 жовтня 2004 року мережа АТБ відкрила свій 100-й магазин у місті Дніпро на Донецькому шосе.

18. Перша угода з купівлі-продажу ТРЦ

У 2007 році торговельний центр Globus був викуплений інвестиційною компанією London & Regional Properties (Великобританія). Ця угода стала однією з найбільших на ринку торговельної нерухомості Києва.

19. Криза 2008 року

Одна з небагатьох криз в історії нашої країни, викликана суто економічними причинами – у 2008 році – значно вдарила по українському рітейлу, й на тривалий час загальмувала його розвиток. Багато підприємців збанкрутували, а ще частина – відклали плани щодо розвитку та впровадження інновацій «до кращих часів».

20. Перше крупне банкрутство торговельної мережі

У 2011 році компанія Rainford припинила обслуговування кредитів і її роздрібна мережа припинила існування. Найбільшою помилкою компанії став її девелоперський бізнес: у 2006 році вони відкрили торгівельний центр Материк у Дніпрі за кредитні кошти Райффайзенбанк Україна, а у 2007-му одноіменні ТЦ з’явились у Києві за кредитні кошти банку Південний. Архітектурна концепція ТЦ виявилась невдалою, площа торгівельних секцій не перевищувала 30 кв. м, з’явилися «мертві зони», що викликало дефіцит якірних орендарів.

21. Перша мережа, яка досягла загальнонаціонального покриття

У 2011 році мережа Сільпо відкрила свій супермаркет у Луганській області, покривши таким чином усі області України та вперше за історію українського рітейлу досягнувши повного загальнонаціонального покриття.

22. Заснування Асоціації рітейлерів України

Асоціація рітейлерів України була створена у квітні 2013 року. Співзасновниками стали Олександр Фіалка, Олег Кручинін та Андрій Жук. Вже у грудні того ж року відбувся перший масштабний захід Асоціації – Retail & Development Business Summit, який з того часу проводиться щорічно, і став ключовою подією, яка об’єднує на одному майданчику всіх провідних гравців ринку рітейлу та торговельної нерухомості.

У 2015 році до складу акціонерів Асоціації увійшла інвесткомпанія Dragon Capital, а у серпні 2021-го Dragon став єдиним мажоритарним власником RAU.

23. Перші каси самообслуговування

Першопрохідцями з встановлення автоматизованої технології у супермаркетах був холдинг Retail Group. У грудні 2013 року в одному зі столичних супермаркетів Велика Кишеня запрацювала перша каса самообслуговування, де можна було вибрати один з кількох способів оплати – готівкою, банківською картою чи бонусами. На той час це було справжнє ноу-хау для вітчизняних покупців. Через деякий час самокаси з’явились і в супермаркетах Велмарт, які також належать компанії Retail Group.

24. Окупація Криму та вторгнення російських військових і бойовиків у Донбас

Після Революції Гідності та втечі Віктора Януковича Росія у березні 2014 року анексувала частину української території – Автономну республіку Крим. У квітні-травні того ж року проросійські бойовики та частини регулярної російської армії вторглися в окремі райони Донецької та Луганської областей. Багато рітейлерів втратили свої активи в цих районах, були змушені переїжджати до інших регіонів країни та перевозити своїх співробітників. Україно-російська війна триває й досі, під контролем проросійських сил знаходяться, в тому числі, й обласні центри Донецьк та Луганськ.

25. Бум made in Ukraine

У 2014 році після Революції Гідності на українському ринку стався справжній бум товарів вітчизняних виробників, який незабаром охрестили «бумом made in Ukraine». На думку експертів, саме в цей період на ринку закріпилися Всі. Свої, VOVK, MustHave, Goldi, W8less, Marsee’s, L.A.P.T.I., byMe, UAmade й інші бренди.

26. Масовий вихід росіян з України

У 2014-му початок війни з РФ і проросійськими бойовиками призвели до масового виходу російських рітейлерів з українського ринку. Серед тих, що пішли в цей час: Centro, Kari, Kira Plastinina, Bosco Sport, Incity, Кофе Хауз та інші.

27. Час мегамоллів

1 грудня 2016 року в Києві на вулиці Берковецькій, 6 Д, відкрився найбільший на той момент ТРЦ України – Lavina Mall. Його торгова площа склала грандіозні 127 000 кв. м, які включили в себе понад 500 магазинів, 12-зальний кінотеатр, тематичний парк розваг Galaxy та інше. Lavina Mall став першим мегамоллом країни такого масштабу.

28. Перший перехід з онлайну в офлайн

Український досвід міграцій онлайн-рітейлерів у фізичний роздріб розпочав маркетплейс Rozetka у 2007 році, відкривши свій перший пункт видачі замовлень. У 2017 році в інтернет-магазину вже працювало дві торгові точки у Києві – на вулиці Ярославській і супермаркет на проспекті Степана Бандери. А з 2018 року Rozetka почала відкривати точки видачі інтернет-замовлень з торговим залом.

29. Перша мережа, яка відкрила 1000 магазинів

4 березня 2019 року мережа АТБ відкрила свій ювілейний 1000-й магазин у селі Крижанівка, Одеської області за адресою: вул. Академіка Сахарова, 3.

30. Перший локдаун в історії України

У середині березня 2020 року вперше в історії країни влада прийняла рішення ввести жорсткий карантин через пандемію коронавірусу COVID-19. У всіх областях закрилися магазини (крім деяких, які були виділені в окрему групу), ТРЦ, розважальні заклади, ресторани тощо. Також в особливому режимі працював громадський транспорт. Як виявилося, обмеження не стали ефективною мірою у боротьбі з хворобою, тому влада ще не раз впроваджувала повні або часткові обмеження роботи закладів торгівлі та громадського харчування.

Звісно, це дуже суб’єктивний погляд на те, що відбувалося за всі ці роки в рітейлі України. Якщо ви вважаєте, що при написанні цього матеріалу ми щось забули або не приділили достатньої уваги якимось фактам – будь ласка, напишіть нам на e-mail news@rau.ua і ми обов’язково складемо альтернативний список найважливіших фактів з історії українського рітейлу.

Зі святом!


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку