Головна > Аналітика > Не той настрій: споживчі настрої українців у січні 2020 року погіршилися
Не той настрій: споживчі настрої українців у січні 2020 року погіршилися

Не той настрій: споживчі настрої українців у січні 2020 року погіршилися

Дослідницька агенція Info Sapiens констатувала зменшення індексу споживчих настроїв у січні 2020 року у порівнянні з кінцем 2019-го.

Цей матеріал доступний російською мовою

За даними дослідження Info Sapiens «Споживчі настрої в Україні», що здійснюється за фінансової підтримки Dragon Capital, у січні Індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 89,0 пунктів, що на 3,1 пункти менше, ніж у грудні. Скоротилися значення усіх складових індикатора окрім Індексу очікуваних змін особистого матеріального становища.

Так, індекс поточного становища (ІПС) зменшився на 6,0 п., склавши 79,0. Складові цього індексу зазнали таких змін:

  • індекс поточного особистого матеріального становища склав 76,4, що на 6,4 п. менше від рівня цього індексу у грудні;
  • індекс доцільності великих покупок зменшився на 5,7 п. та встановився на позначці 81,7.

Індекс економічних очікувань (ІЕО) у січні зменшився не значно – на 1,2 п. та склав 95,7. Динаміка складових цього індексу виглядає так:

  • індекс очікуваних змін особистого матеріального становища зріс порівняно до минулого місяця на 4,1 п. і склав 93,0;
  • індекс очікуваного розвитку економіки країни протягом найближчого року зменшився на 6,1 п. та склав 92,9;
  • індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих 5 років дещо знизився до 101,3, що на 1,6 п. менше за показник грудня.

У січні показник індексу очікуваної динаміки безробіття склав 118,8, що на 5,2 п. нижче за показник минулого місяця. Індекс інфляційних очікувань стабільний – 180,9, що на 0,3 п. вище за минулий місяць.

Очікування українців щодо курсу гривні впродовж найближчих 3 місяців погіршилися: індекс девальваційних очікувань зріс на 19,4 п. – до значення 131,7.

У січні 2020 року найбільшого зниження (на 6 в.п.) зазнали індекси поточного особистого доходу, розвитку економіки у найближчий рік та доцільності робити великі покупки. Найбільш песимістичні настрої притаманні особам старшого віку (60 років та більше). Водночас індекс очікувань особистого доходу зріс.

Зростання індексу очікувань особистого доходу разом із скороченням інших індексів є нетиповим та спостерігається рідко.

У наступному місяці може відбутися корекція: скорочення індексу очікувань особистого доходу та зростання інших індексів.» – коментують аналітики Info Sapiens.

Довідка. Дослідження споживчих настроїв в Україні проводилося ІП «ГФК ЮКРЕЙН» з червня 2000 року, а з 2019 року його здійснює ТОВ «ІНФО САПІЄНС».

Індекс споживчих настроїв в Україні визначають на підставі вибіркового обстеження домашніх господарств країни. Під час дослідження опитують 1000 осіб віком від 16 років. Вибірка репрезентативна за статтю та віком, враховує міське та сільське населення й розмір населеного пункту. З дослідження «Споживчі настрої» вилучена Автономна Республіка Крим, а у Донецькій та Луганській області опитування проводилися тільки на територіях, що контролюються Україною. Статистичне відхилення не перевищує 3,2%. Польовий етап проводиться 1-15 числа кожного місяця.

Джерело Info Sapiens

Читайте також –

Гарний настрій: Споживчі настрої українців досягли найкращих позначок за останні 10 років

Про автора