Шопоголіки. Що, де, коли і як купували українці в 2017 році
У 2017-му українці замислювалися про великі покупки, частіше купували онлайн і полювали за знижками на розпродажах.
Видання Фокус уважно дослідило: що, де і як купували українці в році, що минає. RAU публікує скорочену версію матеріалу.
У 2017 році Держстат фіксує пожвавлення торгівлі. Роздрібний товарооборот за січень – жовтень 2017 року в порівнянні з аналогічним періодом минулого року виріс на 8,2%. Для розуміння ситуації: в 2016 році рітейлери наторгували на 4% більше, ніж в 2015-му. До цього роздрібний товарообіг падав два роки поспіль: у 2015-му – на 20,7%, в 2014-му – на 8,2%.
За словами Михайла Мельничука, генерального директора MARS Україна, перші ознаки зростання споживчого попиту намітилися у 2016 році, а в 2017-му позитивні сигнали оформилися в стійку тенденцію – люди витрачають більше, а їх вибір поступово зміщується в бік дорожчої і якісної продукції.
За його оцінкою, про відновлення доходів, а значить, і купівельної спроможності до докризового рівня говорити передчасно.
«Конфлікт на сході країни, катастрофічна девальвація нацвалюти та інші негативні фактори останніх років занадто болісно відбилися на добробуті громадян. Для відновлення купівельної спроможності необхідне стійке економічне зростання, а для цього потрібні відповідні умови і час», – робить висновок Мельничук.
Одежні рітейлери також спостерігають зміна переваг покупців. «Споживач до Майдану і сьогоднішній відрізняються кардинально. До 2013 року імідж був усім. Покупці були готові платити більше за відомі бренди. В останні роки люди стали більш раціональними і менш брендозалежними, вважають за краще функціональність і якість», – говорить директор з маркетингу шопінг-клубу LeBoutique Юлія Шилова. Як вона зазначає, в останні роки скоротилася частка шкіри та хутра в верхньому одязі, зате попит на пуховики і куртки на холофайбера зріс у кілька разів.
Беруть по-крупному
Однією з тенденцій 2017 року, яку виявляє дослідження GfK Ukraine, стало поліпшення індексу доцільності великих покупок (67,6 пунктів за підсумками жовтня 2017-го). Тенденція підтверджується зростанням попиту. За даними дослідження GfK TEMAX, обсяг продажів на українському ринку побутової техніки та електроніки в третьому кварталі 2017 року виріс на 24% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року і досяг 19 млрд грн. Зростання показали всі сектори крім фотоапаратів (-5,2%), бюджетні моделі яких витісняють смартфони. У трійці лідерів опинилася велика і дрібна побутова техніка (зростання 25% і 29%), а також телекомунікаційне обладнання, включаючи смартфони (33,9%).
Можливо, на споживчі настрої вплинув фактор відкладеного попиту – техніка, оновлення якої відкладали з початку кризи, за кілька років могла вийти з ладу.
Тому українцям доводиться терміново купувати новий ноутбук, холодильник або пральну машину, нехай навіть і в кредит.
Так що у банкірів теж ростуть показники. За словами начальника управління з розвитку бізнесу департаменту роздрібних партнерських продажів банку ПУМБ Романа Олійника, у 2017 році кількість звернень від клієнтів за споживчими кредитами в ПУМБ зросла на 20%, а середній чек запитів підвищився на 15% в порівнянні з 2016 роком.
Пішли в онлайн
Якщо окремо подивитися на показники онлайн-рітейлерів, можна подумати, що Україна переживає споживчий бум. Наприклад, за перше півріччя 2017 року українці на маркетплейсах Prom.ua та Bigl.ua (проекти компанії EVO) витратили на 64% більше, ніж за аналогічний період минулого року, а кількість замовлень зросла на 52%.
Однак, як зазначає Юлія Шилова, зростання електронної торгівлі забезпечується переключенням споживачів на покупки в інтернеті на 60-70% і лише на 30-40% залежить власне від збільшення споживання. Тобто онлайн-рітейл продовжує відкушувати частку традиційного роздробу.
Споживча поведінка в онлайні за останні роки також помітно змінилося. За спостереженнями компанії EVO (Prom.ua, Bigl.ua і ін.), кілька років тому основним драйвером інтернет-торгівлі була техніка та електроніка. Потім на арену вийшли одяг, взуття та аксесуари.
Купувати одяг без примірки покупцям спочатку було важко. Але бар’єр звалився, і тепер одяг, взуття й аксесуари стали найбільш продаваною категорією товарів в інтернеті.
У 2017 році проявилися нові тенденції. Істотно підвищився попит на онлайн-покупку косметики і парфумерії. А замовлення на продукти харчування, за даними Prom.ua, виросли на 82% в порівнянні з першим півріччям 2016 року. «Український покупець готується купувати продукти харчування онлайн. Все частіше люди замовляють через інтернет екзотичні, імпортні продукти, які складно знайти або дорого коштують в супермаркеті. Перед святами кількість таких замовлень збільшується на 30-40%», – коментує керівник маркетплейса Prom.ua Іван Кравець.
Ще один перспективний напрям онлайн-бізнесу – виготовлення продуктів під замовлення. Як зазначає керівник хендмейд-платформи Crafta.ua Олександр Юр’єв, найчастіше покупці замовляють домашнє печиво, букети з цукерок, варення, конфітюри та розписні пряники. Під час свят продажу в категорії «Кулінарні сувеніри» ростуть на 60-80%.
Мисливці за розпродажами
Зростання популярності серед українців акцій і розпродажів наочно показала так звана «Чорна п’ятниця», день найбільших знижок у торговельних мережах, в останній уїк-енд листопада. У 2017-му рітейлери активно рекламували приурочені до цього періоду акції. І хоча розмір знижок в торгових мережах був не так вже й великий, від покупців не було відбою.
«Якщо продавці заздалегідь готуються до розпродажів – продумують знижки, перевіряють наявність акційного товару, збільшують кількість співробітників, щоб впоратися з напливом покупців, це дозволяє збільшити виручку в 1,5-2 рази», – коментує Іван Кравець. Так, на Prom.ua середній чек в «Чорну п’ятницю» виріс в два рази і склав 1629 грн.
У шопінг-клубі LeBoutique, за словами Юлії Шилової, кількість замовлень в «Чорну п’ятницю» в порівнянні з торішніми розпродажами збільшилася на 50%. Лідером за кількістю покупок виявилися сукні.
Щоб оцінити масштаби «Чорної п’ятниці» по-українськи, Фокус запросив статистику операцій за платіжними картками у банків. Як розповіли в ПриватБанку, в «Чорну п’ятницю» держателі карт оплатили безготівково вдвічі більше покупок, ніж в звичайні дні. За даними банку, на розпродажах в мережах електроніки і побутової техніки середній чек в чорну п’ятницю склав 3100 грн, у взуттєвих магазинах – 2100 грн, в магазинах спорттоварів – 1500 грн, одягу – 1250 грн.
Не пропускають українці і розпродажі на зарубіжних онлайн-маркетплейсах. Наприклад, 11 листопада 2017 року день мегараспродаж на китайському AliExpress тільки клієнти ПриватБанку витратили на цьому маркетплейсі близько $9 млн, зробивши 517 000 покупок.
Щоб купити товар зі знижкою, азартні українці охоче оформляють позики, незважаючи на те, що ставка по кредиту може нівелювати всю вигоду. «В Україні «Чорна п’ятниця» ще не стала настільки популярною, як в США, але з кожним роком ми спостерігаємо зростання залученості клієнтів. У 2017-му ми побили всі рекорди і продали споживчих кредитів на 56 млн грн, обслужив 31 000 клієнтів», – розповідає начальник управління з розвитку бізнесу департаменту роздрібних партнерських продажів банку ПУМБ Роман Олійник.
За даними ПриватБанку, за добу 24 листопада обсяг продажів в кредит зріс удвічі в порівнянні з середньодобовим показником і досяг 53 млн грн. За цей період в онлайн-кредит клієнти ПриватБанку купили товарів на 15 млн грн. Більшу частину таких покупок мисливці за знижками зробили вночі.
Джерело: Фокус
Читайте також –
Аналітика Nielsen: що турбує українців, на що вони витрачають і як економлять (+інфографіка)