Андрій Жук: огляд головних подій в рітейлі за першу половину травня

Андрій Жук: огляд головних подій в рітейлі за першу половину травня

14.05.2021 08:15
  602
Дарія Осіїк

У своїй авторській програмі співзасновник Асоціації рітейлерів України Андрій Жук акцентував увагу на головних новинах за першу декаду травня: список найбагатших українських рітейлерів і девелоперів за версією Forbes Ukraine, аналіз відвідуваності ТРЦ після карантину, інвестиційний спір між власниками Arricano і Україною, відкриття ТРЦ Nikolsky і багато іншого.

Цей текст доступний також російською

Співзасновник Асоціації рітейлерів України Андрій Жук у своєму відеоогляді на YouTube-каналі За рамками рітейлу розповів про головні події на ринку за минулий тиждень. RAU пропонує ознайомитися з найцікавішими тезами огляду.

Повну версію огляду новин можна переглянути за посиланням.

Хто з рітейлерів і девелоперів увійшов в рейтинг журналу Forbes “Топ-100 найбагатших бізнесменів України”

Серед 100 найбагатших українських бізнесменів я нарахував 45 осіб, які мають відношення до девелопменту або рітейлу. Крім класичного рітейлу і девелопменту я також додав АЗС, сервісний рітейл і власників БЦ. Так, в мій список увійшли WOG, OKKO, БРСМ, Нова пошта. З девелоперів я врахував Володимира Школьника, Сергія Пилипенка та Вадима Столара, які мають відношення до нерухомості саме в розрізі БЦ. Також я додав у цей список Юрія Косюка (власник МХП), оскільки франчайзингова мережа Наша Ряба в 1700 торгових точок має пряме відношення до рітейлу. Також в моєму списку опинився і Євген Черняк. За моїм припущенням, мережа магазинів Економ Плюс, яка базується в Запоріжжі і на кінець 2020 року мала 82 магазина, має пряме відношення до Євгена, оскільки в електронних адресах її топ менеджменту в розширенні значиться khortytsa.com.

З цих 45 осіб для 23-х рітейл є профільним бізнесом, а ще 22 – представники фінансово-промислових груп, які інвестують в нашу сферу.

Головний висновок: ритейл і девелопмент сукупно складають значну частину економіки України.

Старт работи ТРЦ після карантину

Значущою подією минулого тижня є вихід усіх областей з червоної зони карантинних обмежень. Це було великою несподіванкою, оскільки всі планували відкрити ТРЦ після травневих свят. Але бізнес об’єднався під гаслом “Ми хочемо працювати”, і спільними зусиллями вдалося привернути до себе увагу уряду. Так, 1 травня з червоної зони вийшла Київська область, 6 травня – Харківська, Чернігівська та Хмельницькі області, 7 травня – Запорізька і Полтавська області, а 8 травня – останньою з червоної зони вийшла Сумська область.

Зараз всі магазини працюють без обмежень, але з дотриманням карантинних обмежень. Хочу зазначити, що ми проти закриття за групами товарів.

Не варто забувати, що восени нас знову чекає стрибок захворюваності. Тому за літо варто максимально вакцинувати всіх працівників галузі. Тут повинна бути двостороння робота: з одного боку – нашого уряду, а з іншого – просвітницька робота рітейлерів зі своїм персоналом. Це дуже важливо, оскільки за результатами дослідження АТБ 80% персоналу виступає проти вакцинації.

В цілому відвідуваність ТРЦ вже має хороші показники через прохолодну погоду, яка сприяла тривалим відвідинам ТРЦ, і все tще закриті кордони. Тому трафік починає відновлюватися. Винятком стали лише ті торгові об’єкти, які раніше в основному працювали на туристичних потоках (наприклад, деякі об’єкти у Львові демонструють падіння).

Інвестиційний суперечка між власниками Arricano і Україною

29 квітня естонські інвестори компанії Arricano Real Estate Plc, провідного девелопера торгових центрів в Україні, направили президенту України Володимиру Зеленському та Міністерству юстиції України повідомлення про інвестиційний спір (Notice of Investment Dispute) з вимогою про відшкодування 750 мільйонів доларів США.

У повідомленні стверджується, що українська влада експропріювала їх інвестиції, спрямовані на розвиток ТРЦ Sky Mall, на користь третіх осіб. А також порушила інші права, передбачені міжурядовою угодою про сприяння та взаємний захист інвестицій між Україною та Естонською Республікою від лютого 1995 року.

Наскільки мені відомо, це буде перший інвестиційний спір з державою у сфері девелопменту торговельної нерухомості. Це важливий прецедент, тому що поки в Україні не буде захисту інвестицій, вона залишиться країною третього світу.

Мертві ТРЦ

Я не міг обійти увагою самий резонансний матеріал минулого тижня на порталі rau.ua – Ukrainian dead malls. Зараз в Україні налічується 308 ТЦ/ТРЦ загальною орендною площею близько 5,5 млн кв. м. Практично всі вони мають хорошу заповнюваність і продовжують успішно функціонувати, незважаючи на непрості часи.

У той же час ряд об’єктів припинили свою діяльність, але не змінили призначення своїх торгових площ. За весь час існування українського ринку торгової нерухомості було десять таких об’єктів із загальною орендною площею 196 000 кв. м (близько 3,7% від всіх орендних площ українських ТРЦ).

“Мертві” ТРЦ можна поділити на дві групи – перепрофільовані об’єкти і закриті ТРЦ. Перші – згодом були закриті і перетворені з ТРЦ в БЦ або виробничо-складські приміщення. Таких в об’єктів в Україні шість:

  1. київський InSilver (відкритий в 2011 році, а в 2018-м перепрофільований в офісний центр),
  2. київський ТЦ Інтервал-Плаза (в 2020-м перероблений в офісний центр),
  3. київський ТЦ Арена-Сіті (перепрофільований в 2014-му),
  4. київський ТЦ Макрос (поміняв призначення в 2020-м),
  5. криворізький ТЦ Есенино в 2012-му був перероблений в розважальний центр,
  6. хмельницький ТЦ Європа в 2014-му – в виробничо-складські приміщення.

Основні причини закриття ТРЦ – висока конкуренція і насиченість торговими площами, непрофесійна концепція і помилки в проектуванні, невдала локація, відсутність професійної команди і неправильна орендна політика, негативна громадська думка про ТРЦ і провальне відкриття.

Відкриття ТРЦ Nikolsky

Ще одна дуже очікувана новина – офіційне відкриття харківського ТРЦ Nikolsky (загальна площа 106 000 кв. М), яке відбудеться 21 травня. Операційний директор компанії Budhouse Максим Гаврюшин повідомив, що близько 93% магазинів вже готові технічно відкритися. Вже точно відомо, що на момент відкриття будуть працювати всі якірні орендарі. У ТЦ Nikolsky вже підписані договори оренди з представниками групи Inditex, Argo, MD Fashion, MTI, Nike, Puma, FLO, Сільпо, Multiplex, Sport Life і ін.

Повна версія відео:

Читайте також – 

Після локдауну: топ-20 українських рітейлерів у Facebook та Instagram у травні 2021 році


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку