Як змінився ринок іграшок за час війни та які тенденції на 2023-й

Як змінився ринок іграшок за час війни та які тенденції на 2023-й

05.01.2023 12:00
  3308
rau

Як змінюється ринок іграшок України під час війни, що тепер найчастіше купують українці та наскільки відновилася індустрія.

Три роки тому індустрія іграшок в Україні була досить стабільною. Постійно відкривалися нові магазини, а ринок щорічно зростав на 10-15%. У 2019 році він становив $740 млн. Потім почалася всесвітня пандемія — з 2020 року розвиток галузі припинився. Але вже за І півріччя 2021-го обсяг ринку знову зріс на 6,2% (до $256 млн) порівняно з аналогічним періодом 2020 року. За підсумками 2021 року вийшов на обсяг $693 млн у цінах роздробу. За всіма показниками 2022 обіцяв зростання ринку, але відбулося повномасштабне вторгнення. Як відреагував ринок іграшок, у колонці НВ Бізнес розповів співвласник мережі магазинів MYplay Павло Овчинников. RAU пропонує ключове з його тез.

Після повномасштабного вторгнення активне поновлення ринок іграшок розпочав у квітні, зокрема, рітейлери фокусувалися на заході України. Загалом із початку війни іграшковий бізнес відновився максимум на 50%. Великі мережі та дрібний роздріб відновилися на 70-80%, але частина компаній були змушені повністю припинити свою діяльність або працювати на мінімум. Наприклад, компанії з харківського регіону демонструють обсяги продажів не більше ніж на 20% від довоєнних часів.

Іграшковий бізнес поступово пристосовується до нових умов. Але, на жаль, у галузі є проблеми, які не може вирішити жоден виробник чи дистриб’ютор. По-перше, це суттєве зниження народжуваності: за останні 5 років вона впала на 30%, а який показник ми отримаємо після цього — невідомо. По-друге, це значна кількість дітей, яким довелося виїхати з території України.

ринок іграшок

Військові умови змінили вектор розвитку бізнесу іграшок та зумовили кілька тенденцій:

  • Зміщення продажів на західну частину України

Сприяла цьому внутрішня міграція населення. Саме в західні області переїхало багато родин з дітьми, яким, незважаючи на війну, треба грати та розвиватися. Саме у західній частині зросла частка продажу.

  • Співпраця з альтернативними постачальниками

24 лютого економіка України була «поставлена на військові рейки», і уряд затвердив перелік товарів критичного імпорту. Іграшки не входили до цього списку. І лише у липні імпорт іграшок знову став доступним. Але специфіка іграшкового ринку полягає в тому, що доставка, наприклад, з Китаю складає чотири і більше місяців.

  • Розвиток продажів іграшок по мережам супермаркетів

Через зростання курсу долара та скорочення зарплат збільшується продаж іграшок у соціальних маркетах та дискаунтерах.

  • Підтримка українських виробників

Компанії підтримують вітчизняних виробників, які зараз активно розвиваються. Наприклад, у нашому портфелі з’явився новий патріотичний бренд м’якої іграшки «Все буде Україна», до якої увійшли іграшки Пес Патрон, Літак Мрія, Джавелін. А спеціально для супермаркету Ашан, з нагоди дня народження, Kiddisvit випустив ексклюзивну іграшку Бавовнятко, яка має надзвичайний попит серед покупців.

З початком війни батьки віддають перевагу колекційним іграшкам у нижньому ціновому сегменті, але висока якість залишається пріоритетом. Також зараз дуже популярні м’які іграшки та іграшки-антистрес – це те, що допомагає відволіктися від суворої реальності. Та й конструктори, пазли також не втратили актуальності.

Ще один тренд сучасності — настільні ігри на знання України: її історії, географії, побуту та культури.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку