Рітейлери-олігархи: 5 найвпливовіших олігархів країни, пов’язаних з рітейлом – рейтинг НВ
Журнал НВ склав перший рейтинг вітчизняних олігархів, визначивши, хто більше за інших впливає на глобальні процеси в країні, а хто сильний в окремих сферах — політиці, економіці, суспільному житті. Серед них є бізнесмени, пов’язані з рітейлом і девелопментом торгової нерухомості.
Цей текст доступний також російською мовою
Щоб визначити найвпливовіших олігархів України, журналісти НВ попросили 22 політологів, економістів і головних редакторів провідних видань країни, щоб ті за десятибальною шкалою оцінили вплив кожного з олігархів на окремі сфери – політику, економіку і суспільне життя. RAU вибрала зі списку людей, прямо чи опосередковано пов’язаних з рітейлом, а також тих, хто володіє активами в торговельній нерухомості або суміжних галузях.
Рінат Ахметов
- Статки: $6,6 млрд
- Головний актив, пов’язаний з рітейлом: ЦУМ Київ
- Середній бал впливовості від експертів (максимум 10): 7,8
- Впливовість в економіці (максимум 10): 8,2
Власник ЦУМ Київ та найбагатший українець Рінат Ахметов, чий статок НВ і Dragon Capital у 2020-му оцінив в $6,6 млрд, став лідером цього рейтингу. Його загальні 7,8 бала (за десятибальною шкалою) — результат багаторічних зусиль із ведення бізнесу на найконцентрованіших ринках економіки країни, що користуються особливим ставленням держрегуляторів. Свою роль відіграла й політична складова впливу Ахметова, а також його потужна медіа-імперія.
Намагаючись надати своїй бізнес-імперії SCM зовнішній вигляд цивілізованої європейської компанії, Ахметов одночасно користується величезною підтримкою в містах присутності SCM — це Маріуполь, Кривий Ріг, Запоріжжя. А активність благодійного фонду Ахметова постійно висвітлює телеканал Україна, який також знаходиться у власності олігарха.
Петро Порошенко
- Головний актив, пов’язаний з рітейлом: мережа магазинів Roshen
- Статки: $1,492 млрд
- Середній бал впливовості від експертів (максимум 10): 7,5
- Впливовість в економіці (максимум 10): 6,4
Порошенко — один із лідерів фракції Європейської солідарності в ВР, яка має 27 мандатів і другий рядок партійної популярності в соціології групи Рейтинг, що робить його одним з найвпливовіших олігархів українською політики. Діючи в умовах розпочатих проти нього кримінальних проваджень, Порошенко змушений відстоювати свої позиції. Для цього він має телеканали 5-й і Прямий, до того ж власність на останній він оформив лише з початком різких дій РНБО щодо медіа умовної групи Медведчука.
Олександр і Галина Гереги
- Головний актив, пов’язаний з рітейлом: Епіцентр
- Статки: $1,157 млрд
- Середній бал впливовості від експертів (максимум 10): 3,8
- Впливовість в економіці (максимум 10): 4,9
Сім’я Герег, яка володіє будівельними гіпермаркетами Епіцентр, продовжує ставати беззаперечним лідером на національному ринку. Серед інших інтересів рітейлерів видання НВ називає ринок землі. Як депутат, Олександр Герега очолює підкомітет із податкового адміністрування, а як бізнесмен – претендує на відшкодування ПДВ під час експорту зерна. В їхньому сімейному портфелі, крім будівельного рітейлу, вже є місце й агропідрозділу, який управляє земельним банком у 160 000 га.
Вадим Столар
- Головний актив, пов’язаний з рітейлом: Blockbuster Mall
- Статки: не оцінювалися
- Середній бал впливовості від експертів (максимум 10): 3,2
- Впливовість в економіці (максимум 10): 3,1
Вадима Столара видання називає “новою порослю олігархів” – 12-й номер у рейтингу НВ. На додачу до мандата депутата фракції ОПЗЖ, він має цілу мережу регіональних телеканалів Live. Network, а також на початку 2021 придбав великий київський БЦ Парус.
Олександр Ярославський
- Головний актив, пов’язаний з рітейлом: ТРЦ Караван, LeBoutique
- Статки: $434 млн
- Середній бал впливовості від експертів (максимум 10): 2,9
- Впливовість в економіці (максимум 10): 3,0
Група DCH, що належить Олександру Ярославському та яка управляє мережею ТРЦ Караван, на початку 2021 року придбала у приватних інвесторів 100% корпоративних прав одного з провідних гравців українського fashion-рітейлу, що працює онлайн – інтернет-магазину LeBoutique. DCH планує спільно з банком “Кредит-Дніпро” (який теж купив Олександр Ярославський) розробити систему обробки платежів і запропонувати споживче кредитування для клієнтів LeBoutique. В планах DCH – розвивати платформу LeBoutique з метою закріплення за нею статусу галузевого лідера та створення сучасного й зручного для користувачів українського онлайн-продукту.
Джерело: НВ
Читайте також –