Рітейл в умовах війни: оборот торговельних мереж України перевищив 1,1 трлн грн (інфографіка)

Рітейл в умовах війни: оборот торговельних мереж України перевищив 1,1 трлн грн (інфографіка)

22.09.2023 09:00
  5138
Іван Зайцев
Єрмакова Яна

Дослідження ринку роздрібної торгівлі України продемонструвало, що у порівнянні з довоєнним 2021 роком рітейлери зменшили виторг майже на 300 млрд грн, але залишаються критично важливими для функціонування економіки країни.

Асоціація рітейлерів України на основі даних фінансової звітності компаній сфери роздрібної торгівлі провела чергове аналітичне дослідження: який оборот отримали торговельні мережі у буремний 2022-й – найскладніший рік в новітній історії країни.

Цілком прогнозовано виявилося, що дохід компаній відчутно скоротився: а іншого не варто було б очікувати. Окупація значних територій, мародерство, обстріли мирних міст, постійні повітряні тривоги та блекаути сильно вдарили по компаніям сфери торгівлі. Проте навіть в надскладних умовах рітейлери зуміли пристосуватися, й виконати свою місію: забезпечити споживачів всім необхідним. І навіть у щойно звільнених містах і селах при першій же нагоді відкривалися магазини, пункти видачі товарів, аптеки тощо.

Однак суха статистика свідчить, що втримати колишній рівень обороту рітейлу не вдалося. Якщо у 2021 році виторг мереж складав 1,44 трлн грн, то минулого цей показник дорівнював 1,16 трлн грн. І це навіть не враховуючи інфляцію, яка минулого року склала, за офіційними даними 26,6%, тобто фактичний товарообіг рітейлерів впав значно сильніше.

Що цікаво, з загального товарообігу торговельних мереж майже дві третини – 64% – забезпечили компанія-члени Асоціації рітейлерів України. В абсолютних цифрах їх виручка склала більше 740 млрд грн, з яких майже 150 млрд грн прийшлося на провідного продуктового оператора України – корпорацію АТБ. Взагалі, продуктовий рітейл у 2022 році генерував найбільші обороти: якщо від покупок одежі та побутової техніки споживачі ще могли утриматися, то продукти харчування вони купували стабільно. Другий рітейлер України за товарооборотом – мережа Сільпо з показником 70 млрд грн доходу, далі розташувалися Фора і Metro Cash&Carry.

Перший непродуктовий оператор – маркетплейс Rozetka – закінчив 2022-й на п’ятій сходинці, але за обсягом виручки він поступається лідеру майже на порядок.

Другий за оборотом сектор у роздрібній торгівлі – автозаправні комплекси. Якщо продуктовий рітейл загалом отримав 652 млрд грн доходу, то АЗС втричі менше – 214 млрд грн. Втім представники цього сегменту заробили в два рази більше, ніж аптечні мережі, які наторгували на 103 млрд грн. І це один з двох секторів, де члени RAU забезпечили менше половини сумарної виручки.

В інших торговельних мереж ситуація складна. Під час повномасштабної війни споживачі економили на всьому, тому виручка компаній помітно зменшилася. Так, непродуктові оператори наторгували на 68 млрд грн, магазини техніки та електроніки – на 59,7 млрд грн, мережі одягу та взуття – на 16 млрд грн, ювелірні крамниці – на 995 млн грн.

Це пов’язано, окрім падіння платоспроможного попиту, й з масовою міграцією українців за кордон: багато покупців залишили країну, відтак і кількість відвідувачів в магазинах значно зменшилася.

Загалом, компанії, що входять до RAU формують помітну частку в загальному товарообороті мережевих гравців. Найповніше вони представлені в ювелірній сфері – 79%. З цього напрямку до Асоціації входять всі провідні гравці: Золотий Вік, Укрзолото, SOVA, Автозаправки, які є членами RAU, забезпечують 71% від загальної виручки сектору, магазини техніки та електроніки – 69%, продуктові рітейлери – 63% тощо.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку