Внутрішня кухня гіганта: рецензія на книгу “Світанок Samsung” Джеффрі Кейна

Внутрішня кухня гіганта: рецензія на книгу “Світанок Samsung” Джеффрі Кейна

15.01.2022 09:00
  1380
Микола Маранчак

Війни з Apple, повторювані помилки та недосконала модель управління, яка дозволяє технологічній корпорації бути однією з найуспішніших у світі – про що іще пише Джеффрі Кейн і чи варто читати книгу “Світанок Samsung”.

Цей текст доступний також російською мовою

RAU відновлює рубрику розповідей про нову бізнес-літературу і про те, наскільки книги можуть бути корисні та цікаві менеджерам компаній роздрібної торгівлі, девелопменту комерційної нерухомості та B2B-компаній. Традиційно будемо вдячні за зворотний зв’язок на e-mail news@rau.ua.

40 років тому Samsung був сільськогосподарським конгломератом, що торгував цукром, папером і добривами. Та з появою персональних комп’ютерів, засновник компанії Лі Бьон Чхоль наважився на відчайдушний експеримент, переорієнтувавши корпорацію на новітні технології. Протягом десятиліть Samsung сприймали як наслідувачів, а не як інноваторів – але зараз компанія піднялася на вершину, захопивши значну частку світового ринку смартфонів. Як влаштована внутрішня кухня південнокорейського гіганта, що заприсягся перемогти Apple, – в рецензії RAU.

Починається книга з репутаційної кризи 2016 року для компанії, коли сталося загоряння смартфона Samsung Galaxy Note 7 на борту літака у США. В результаті події керівництво аеропорту евакуювало 75 пасажирів і членів екіпажу. Ніхто з них не постраждав, але рітейлер відчув вагомі репутаційні втрати. Не в останню чергу тому, що ігнорував проблему. Ще довго, щоразу як технологічний гігант випускав нові пристрої, анонси супроводжували саркастичні жарти користувачів та ситуативи від конкурентів.

Далі автор повертається до витоків компанії і зосереджується на династичній боротьбі всередині Samsung за владу. В іншому він починає жонглювати різноманітними байками з історії корпорації: спроби вкластися в розвиток кінокомпанії DreamWorks Стівена Спілберга, провал із випуском музичного альбому Jay-Z, коли програма на телефонах Samsung зависла через перенавантажені сервери, або спірні рекламні кампанії. Торкається автор і причин, чому Лі Гон Хі продовжував очолювати компанію, незважаючи на чутки про його недієздатність.

Не дивно, що Кейн отримав 14 відмов від видавців в Південній Кореї, які побоялися публікувати критичну літературу про Samsung. У підсумку за книгу взялося незалежне видавництво.

Але книга лише на перший погляд критична. Автор з увагою ставиться до деталей, намагаючись показати Samsung і як амбітного інноватора, і як окрему республіку всередині країни зі своїми суперечностями, політичними скандалами та корупційними баталіями. Всі вони розбиті численними іменами, датами, термінами, паролями та явками так, ніби це послідовна хроніка перетворення продавця овочів і сушеної риби в один з головних технологічних конгломератів планети. Але й тут не все так однозначно, адже корпорація так і не вилізла зі скандалів та внутрішніх протистоянь, тож епілог – без щасливого геппі-енду.

Проте головне у книзі – це найбільш повний літопис війни між Apple і Samsung. Книга просякнута їх протистоянням від початку до самого кінця, починаючи з висміювання Стівом Джобсом габаритів Note Edge закінчуючи їх співпрацею і судовими позовами.

Пишучи історію однієї з найбільших і наймогутніших корпорацій світу, автор спирається на багаторічний досвід роботи південнокорейським кореспондентом для видань The Economist, The Wall Street Journal і Time, а також на власні джерела всередині Samsung. Серед приміток в книзі – понад 1200 посилань, здебільшого на власні інтерв’ю з представниками компанії. При цьому в “Світанку” присутні елементи розслідувань, а також дійові особи, як в п’єсі, і навіть корпоративна війна з японською транснаціональною корпорацією Sony.

На відміну від більшості біографій відомих компаній, Джеффрі Кейн не вихваляє модель роботи Samsung, а навпаки: знаходить в ній критичні точки і вказує на повторювані помилки корейців. Його книга – це добірка дивовижних, місцями захоплюючих історій з життя світового гіганта, але без казкових перетворень. Скоріше “Світанок Samsung” – це шпальта з найцікавіших новин про компанію, майстерно подана для широкого кола читачів.

У підсумку вийшов вельми американізований погляд на Samsung, яких автор розглядає через призму конкуренції із Apple та їх вплив на західні ринки. Одночасно із тим, квінтесенцією роботи південнокорейської компанії останні десятиліття був безкомпромісний похід на Захід, що й робить підхід автора прагматичнішим, ніж це могли б зробити співвітчизники компанії. Але головне залишається те, що книга захоплює так, ніби це бульварний бестселлер, хіба що життєпис суперечливого героя – це історія не людини, а виробника й рітейлера електроніки, а це вже щось новеньке.

Читайте також

Всередині Pixar: Рецензія на книгу “Корпорація творців” Еда Кетмелла


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку