Прощавай, зброє: як колишній офіцер ФСБ і учасник АТО відкрив ресторан в Києві
30-річний росіянин Ілля Богданов був офіцером ФСБ, а в 2014 році приїхав воювати в Україні. Він служив на Донбасі в складі кількох добровольчих підрозділів, воював за Донецький аеропорт, а потім відкрив в Києві корейський ресторан «Пян-Се бар».
Цей матеріал також доступний російською мовою
Портал mc.today опублікував незвичайну історію російського офіцера, який кардинально змінив своє життя після 2014 року. Причому поміняв не тільки країну проживання, а й професію – замість професійного співробітника силових органів він став ресторатором і пригощає киян корейськими делікатесами. RAU підготувала адаптовану версію історії незвичайного бізнесмена.
Ресторан відкрив на заощадження
В Україні Іллю Богданова знають як офіцера ФСБ, який виїхав з Росії, щоб воювати на нашій стороні на Донбасі. У 2014-15 роках він пройшов найгарячіші точки війни: Іловайськ, Донецький аеропорт, а потім приїхав до Києва. Він ледве зводив кінці з кінцями, записував відео для особистого каналу на YouTube, трудився на автомийці та мало не пішов працювати в прес-службу СБУ.
«Я давно хотів відкрити бізнес, – каже Богданов. – Але ніяк не міг зрозуміти, чим саме зайнятися». Перебираючи варіанти, Ілля згадав фразу про те, що бізнес повинен народжуватися через біль. «З тих пір як я виїхав з Владивостока, мені “боліли” корейські парові пиріжки пян-се. Там це була найпопулярніша вулична їжа, а в Києві про них взагалі мало хто чув».
Щоб відкрити «Пян-Се бар», Богданов витратив особисті заощадження. «Мені тільки спочатку здавалося, що грошей вистачить. Я ж був зовсім профан в ресторанній справі – нікого і нічого тут не знав», – продовжує колишній військовий.
Довелося додатково залучати інвестора. Він вклав стільки, що в підсумку став партнером по бізнесу Богданова. Стартова сума відкриття «Пян-Се бару» склала $30 000.
Після вкладення стартових коштів, само собою, потягнулися нові витрати. Екс-офіцер ФСБ зізнається: навіть уявити собі не міг, що прикріпити вивіску – це лише півсправи. Приміщення, в якому знаходиться заклад, не мало спеціальної вентиляції, і щоб встановити її, Богданову довелося продати автомобіль. Тепер підприємець користується громадським транспортом і дивує можливих бізнес-партнерів повідомленнями: «Зараз їду в трамваї, наберу, коли вийду».
На ресторанному бізнесі не заробиш мільйони
Спочатку колишній силовик не думав про відкриття повноцінного ресторану. Богданов планував продавати корейські парові пиріжки, як це було у Владивостоці: на точках з вуличною їжею по всьому місту. «Я рощглядав точку на центральному вокзалі, але туди, як виявилося, не так просто потрапити. Після вивчення варіантів вирішив відкривати повноцінний заклад з корейською кухнею», – каже підприємець.
«Пян-Се бар» відкрили в одному з найжвавіших районів Києва – на Подолі. Це, як тепер каже Богданов, стало водночас і плюсом, і мінусом. Не через помилку з вибором району, а через те, що «загнали бар в арку»: «Бар не видно з фасаду будинку. Виходить, що у нас немає випадкових клієнтів – тих, хто просто йшов по вулиці, вирішив перекусити і зайшов. За кожного відвідувача доводиться боротися, і це найскладніше».
У команді Богданова працює всього 15 чоловік. Шеф-кухар – кореєць, інші співробітники – українці. Приміщення бару він орендує, і разом з комунальними послугами на місяць це коштує близько 50 000 грн. З огляду на цілий список додаткових витрат, в гірші місяці колишній офіцер ФСБ і його напарник заробляють менше офіціантів.
«Але в цілому Пян-Се бар – це прибутковий бізнес, – підкреслює Богданов. – Про окупність мова зараз не йде, на ресторані не заробиш мільйон, але жити можна. Мого доходу тут цілком вистачає, щоб жити в Києві та утримувати тут в майбутньому сім’ю».
Корейське телебачення
У «Пян-Се барі» немає вигадливих диванів і столиків. Все, крім назви страв, просто і зрозуміло. Навіть незважаючи на те що ресторан корейський, це місце складно назвати автентичним.
Богданов каже, що спеціально не робив бар надто східним, тому що для європейців таке місце могло б здатися занадто дорогим і незрозумілим. Середній чек в «Пян-Се барі» на двох (їжа та напої) – 300 грн.
«У нас є страви, які нічим не гірше страв в справжніх корейських ресторанах. Але більша частина меню адаптована під тих, хто ніколи не пробував корейську кухню або, навпаки, любить парові корейські пиріжки Пян-се, як люблю їх я», – каже Ілля.
По телевізору в ресторані показують телешоу, рекламу і навіть новини з Південної та Північної Кореї. Відео Богданов скачує особисто – каже, намагався, щоб відвідувачі дивилися по телевізору щось незвичайне, а не кліпи на музичних каналах, як в інших кафе.
Незважаючи на спокусу якось воєнізувати «Пян-Се бар» і залучити ветеранів війни на Донбасі, волонтерів і військових журналістів, колишній співробітник ФСБ і його партнер вирішили зробити заклад максимально мирним.
Читайте також –
Феномен авокадо: Як ресторан The Avocado show за рік став міжнародною франшизою