Офіційний лист-звернення до влади України від Асоціації рітейлерів України

Офіційний лист-звернення до влади України від Асоціації рітейлерів України

22.04.2020 09:22
  559
rau

Офіційний лист-звернення до влади України від Асоціації рітейлерів України щодо ситуації, яка склалася в економіці через пандемію коронавірусу COVID-19 та про необхідні заходи для підтримки галузі роздрібної торгівлі.

Цей матеріал також доступний російською мовою

Шановні Президент України В. Зеленський, прем’єр-міністр України Д. Шмигаль, голова Верховної Ради України Д. Разумков, міністр економіки України І. Петрашко, міністр фінансів С. Марченко, Київський міський голова В. Кличко, а також шановні народні депутати, міністри та керівники профільних міністерств і відомств, мери міст і голови держаних обласних адміністрацій.

Асоціація рітейлерів України, як професійне об’єднання компаній сфери роздрібної торгівлі, до складу якого входять провідні українські та міжнародні торговельні мережі, які працюють в Україні, представляючи та захищаючи інтереси членів Асоціації, а також інших гравців ринку роздрібної торгівлі, звертається до Вас з проханням негайно розглянути ситуацію, що склалася у сфері рітейлу у зв’язку з пандемією коронавірусу COVID-19 і введеними через епідеміологічну загрозу обмеженнями у роботі бізнесу, а також прийняти ряд рішень, необхідних для пом’якшення ситуації і якнайскорішого відновлення зростання економіки України взагалі та галузі роздрібної торгівлі зокрема.

Дане звернення спрямоване на вирішення двох актуальних питань – запобігання поширенню коронавірусу та вжиття заходів, спрямованих на відновлення бізнес-активності заради економічного зростання України після завершення карантину.

З 12 березня місцевими владами у більшості міст України були введені обмеження на проведення масових заходів, зупинена робота торгівельних центрів, кінотеатрів і розважальних закладів, непродуктових магазинів, спортивних клубів тощо.

Асоціація рітейлерів України підтримує докладені зусилля Президента, уряду України та органів місцевого самоврядування щодо запровадження карантинних заходів з метою протидії поширенню захворювання, яким ВООЗ визнано гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2. Повністю згодні, що це надзвичайна загроза для громадян України і необхідні максимальні заходи для захисту здоров’я людей. Разом з тим, хочемо звернути Вашу увагу на критичне становище, в якому опинилася внаслідок введеного карантину сфера рітейлу.

16 березня Постановою Кабінету міністрів України №215 (зі змінами та доповненнями) «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» режим жорсткого карантину був введений на всій території України, що, фактично, паралізувало всю галузь роздрібної торгівлі України (за виключенням певних категорій магазинів, які отримали дозвіл працювати під час карантину).

Згідно з даними Держстату, сфера торгівлі забезпечує 15% ВВП України – майже 600 млрд грн за 2019 рік, а станом на початок минулого року у галузі рітейлу та суміжних було працевлаштовано 3,6 млн українців. Ці дані підкреслюють важливість роздрібної торгівлі для економіки України, та суспільне значення галузі для добробуту українців.

Після введення карантину, виконуючи постанови та рекомендації уряду України та місцевих влад, всі мережі закрили свої торговельні об’єкти (за виключенням продуктових магазинів, аптек, магазинів з товарами та засобами особистої гігієни), а ті, що мають право працювати згідно з рішеннями влади, виконують всі вимоги санітарного та епідеміологічного контролю. Це призвело до фактичної зупинки всієї галузі, адже можливість торгувати товарами через інтернет є не у всіх підприємців, а сфера послуг взагалі такої можливості немає. Це призвело до масштабної кризи: так, згідно з опитуванням Європейської бізнес-асоціації, кожне п’яте підприємство розглядає можливість закриття бізнес через карантин, а 78% респондентів втратили до 75% своїх доходів. За розрахунками компанії Colliers International Україна, у разі продовження карантину навіть до кінця травня, будуть закриті щонайменше 30% всіх магазинів в Україні.

Це призведе до банкрутства і ліквідації тисяч підприємств, багатомільярдних втрат державного та місцевих бюджетів, масових звільнень і стрімкого зростання безробіття та інших вкрай негативних наслідків для економіки України і зруйнує галузь роздрібної торгівлі країни.

У багатьох країнах вже починають відміняти обмеження на роботу бізнесу. Враховуючи, що вже третій день поспіль в Україні зменшується кількість виявлених нових випадків коронавірусу COVID-19, та виступаючи представником і захисником інтересів членів Асоціації рітейлерів України, пропонуємо негайно прийняти наступні кроки, які врятують галузь роздрібної торгівлі країни і пом’якшать негативні наслідки для рітейлерів:

  1. Відмінити «тотальний карантин», і дозволити з 12 травня працювати магазинам всіх категорій, за умови, що вони мають окремий вхід з вулиці, дотримуються санітарних та епідеміологічних вимог (прибирання, дезінфекція, обов’язкова наявність засобів індивідуального захисту у працівників і покупців, дотримання соціальної дистанції, відвідуваність – не більше однієї людини на 10 кв. м площі торговельного залу)
  2. Створити умови для того, щоб працівники закладів торгівлі мали можливість потрапити на свої робочі місця, для чого відновити роботу громадського транспорту у режимі посиленої безпеки (прибирання дезінфікуючими засобами, наявність засобів індивідуального захисту, обмеження на кількість пасажирів)
  3. Розглянути можливість поступового відкриття торгівельних центрів, з дотриманням рекомендацій МОЗ і ВООЗ, дотриманням норм санітарної та епідеміологічної безпеки.
  4. Звільнити від сплати ПДФО та ЄСВ терміном на 6 місяців з дати введення карантину всі компанії, які під час карантину та кризи не проводили скорочення персоналу та не зменшували заробітні платні.
  5. Надати податкові канікули терміном на 3 місяці після зняття обмежень на роботу закладів торгівлі та громадського харчування компаніям, які під час дії карантинних обмежень були змушені закривати магазини та припиняти свою діяльність.
  6. Сформувати і реалізувати державну цільову програму підтримки галузі роздрібної торгівлі у вигляді пільгових цільових кредитів на виплату заробітної плати працівникам під час карантину та економічної кризи.
  7. На період дії обмежень торгівлі та ще на 6 місяців після зняття карантину зобов’язати банки зменшити розмір комісії за використання послуг еквайрінгу до рівня 0,5% від суми транзакції.
  8. Негайно долучити бізнес до розробки дій зменшення негативних наслідків пандемії на економіку як на державному рівні, так і в регіонах.
  9. Приймати та впроваджувати рішення лише після обговорення та погодження з бізнесом

Ці заходи допоможуть пом’якшити негативні наслідки економічної кризи для компаній сфер роздрібної торгівлі, забезпечать можливість швидкого відновлення галузі, допоможуть уникнути масових звільнень і банкрутств підприємств, вбережуть від швидкого зростання безробіття та зубожіння населення.

Асоціація рітейлерів України закликає Вас з усією увагою поставитися до небезпечного становища, в якому опинилася галузь роздрібної торгівлі, та терміново прийняти рішення, які допоможуть бізнесу подолати наслідки кризи!


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку