Заступник голови НБУ: Оборот ресторанів становить 65-70% від довоєнних часів
Заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук в інтервʼю Youtube-каналу Олени Шкарпової, колишньої журналістки Forbes та донедавна продакт-менеджера Prozorro, оцінив поточну ситуацію та показники роботи ключових сервісів в Україні.
Цей матеріал доступний російською мовою
Ключові факти
Видання Forbes.ua виокремило ключові факти, які назвав у своєму інтерв’ю заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук. Зокрема про те, що ресторанний бізнес в Україні працює з оборотом 65-70% від довоєнних часів.
«Якщо подивитися на кількість працюючих відділень Нова пошта, Rozetka, Епіцентр, у них працюють вже близько 85-90% точок. Хоча зрозуміло, що швидше за все просідання в обсягах продажів досить суттєве. Це, наприклад, видно по ресторанних закладах, де оборот тепер становить 65-70% від довоєнних часів», — сказав Ніколайчук.
Водночас економіка поступово відновлюється. На початку березня не працювало близько третини підприємств, а на кінець травня – вже 14%. «По Києву, наприклад, ми бачимо відновлення діяльності сектору послуг. Якщо в березні в Києві працювало менше 500 підприємств, то в кінці травня їх було вже понад 3000», – сказав він.
Споживчий ринок поступово відновлюється. У травні в порівнянні з квітнем українці стали більше купувати товарів та послуг, оплачуючи їх банківськими картками, свідчить статистика мережі POS-терміналів ПриватБанк. Кількість оплат покупок у травні зросла на 21%.
Значно зросли обсяги оплат у кафе і ресторанах – на 54% (до 2,3 млрд грн), магазинах техніки і електроніки (на 41% до 2,9 млрд грн) та мережах АЗС (на 27% до 1,23 млрд грн).
Все більше МСБ повертається до роботи, свідчать результати опитування Європейської бізнес асоціації. У березні не працювало 42% опитаних підприємців, а у квітні – 26%, наразі без роботи лишаються тільки 17% МСБ.
Серед непрацюючих компаній 16% планують відновлювати роботу. До того ж 21% МСБ вже працюють у повному обсязі, а 38% – частково або з обмеженнями, зазначають в ЄБА.
Водночас погіршується оцінка підприємцями власної фінансової стійкості. Наразі 34% повідомляють, що їхніх фінансових резервів вистачить на кілька місяців, раніше таких було 40%. Ще 12% мають резервів на один місяць, а інші 12% – на пів року. Тільки 5% мають достатньо фінансових резервів на рік і більше. Про відсутність резервів повідомляє наразі 29% компаній, хоча місяць тому таких було 26%.
Читайте також –