Максим Гаврюшин, РТЦУ: Через карантин вихідного дня орендарі ТРЦ втратять 12-15 млрд грн

Максим Гаврюшин, РТЦУ: Через карантин вихідного дня орендарі ТРЦ втратять 12-15 млрд грн

13.11.2020 04:00
  1645
rau

Глава Ради торгових центрів України про посилення карантинних обмежень та наслідки такого рішення для сфери рітейлу.

Цей матеріал доступний російською мовою

З суботи, 14 листопада, Кабмін впроваджує в Україні “карантин вихідного дня”, який в тому числі забороняє роботу ресторанів, торгових центрів і більшості непродовольчих магазинів. Проти такого рішення уряду вже виступили як бізнес, так і місцева влада, а в багатьох містах країни пройшли великі акції протесту. У колонці для RAU глава Ради торгових центрів України Максим Гаврюшин висловив свою думку про нові обмеження влади, мотивацію уряду та наслідки для сфери рітейлу.

На жаль, ми продовжуємо спостерігати ситуацію, коли вся боротьба з COVID в Україні зводиться до заборон. Звичайно, легше заборонити працювати рітейлу, ресторанам і кінотеатрам, ніж побудувати мобільні госпіталі, протестувати населення та ізолювати хворих, закупити апарати ШВЛ, забезпечити киснем лікарні, підняти зарплату лікарям, змусити людей носити маски.

У цій ситуації виникає багато запитань. Чому все вищеперелічене не було зроблено за попередні вісім місяців при наявності грошей в ковідному фонді? Чому влада Словаччини може за одні вихідні зробити тести на коронавірус половині населення країни, а влада України – ні? Чому в нашій країні, щоб зробити безкоштовний тест треба півдня простояти в черзі, а потім тиждень чекати результат? Чому система побудована таким чином, що хворі повинні пересуватися містом в громадському транспорті, щоб потрапити до лікаря, а здорові повинні сидіти вдома і не мати можливості прогодувати сім’ю? На жаль, всі ці питання залишаються без відповідей.

Загадкою залишається і мотивація влади при введенні карантину вихідного дня. Проблема цього рішення в тому, що за ним немає ніякої аналітики, ніяких експертних оцінок. Нові обмеження безпосередньо стосуються торгівлі – сфери, яка несе найменше ризиків з точки зору поширення інфекції. Адже в магазинах контакти відвідувачів короткочасні, а при дотриманні заходів безпеки з боку покупців і продавців, ризик зараження зводиться до мінімуму.

На жаль, приймаючи рішення про карантин вихідного дня, уряд так і не пояснив, чому українцям можна їздити в переповнених маршрутках і метро, ​​ходити в церкви і цілувати ікони, але не можна відвідувати, наприклад, меблеві магазини в торгових центрах, у яких найчастіше знаходяться лише кілька покупців.

Очевидно, що запроваджені урядом заходи не вплинуть на кількість заражених. Основні місця зараження продовжать функціонувати, в будні дні вірус також не відпочиває. Можна подивитися статистику числа заражених під час весняного локдауна. У березні перед карантином число заражених в день становило 4-6 осіб, в квітні, коли вже діяли обмеження, 300-400 осіб, а в травні доходило до 500. Після того, як всім дозволили працювати, число заражених навіть знизилося до 200-300 осіб, а потім знову поступово стало збільшуватись. Тобто, як показала практика, закриття торгівлі на статистику не впливає.

Але незважаючи на це уряд вирішує завдати удару саме по сфері рітейлу. І це при тому, що роздрібна торгівля в цьому році поки що єдиний драйвер економіки. Всі основні макропоказники впевнено знижуються, в тому числі транспорт, промисловість і сільське господарство. Однак незабаром в переліку падаючих галузей ризикує опинитися і рітейл.

За оцінками Ради торгових центрів України, якщо локдаун вихідного дня триватиме місяць, орендарі торгових центрів втратять 12-15 млрд грн. А в цілому роздрібний товарообіг в Україні може скоротитися на 30-40%.

Найважливіший для рітейлу передноворічний сезон продажів буде зірвано. Для більшості торгових мереж це ставить під загрозу і підготовку до наступного сезону. Крім того, коригуються плани з розвитку і відкриття нових магазинів, а девелопери недоотримують орендну платню і не інвестують в будівництво нових об’єктів.

Таким чином рішення про введення карантину вихідного дня ні до чого доброго не призведе. Люди похилого віку, які перебувають в зоні ризику, і надалі їздитимуть у метро і маршрутках, а люди з автомобілями, які можуть безпечно доїхати в безпечні торгові центри, будуть сидіти вдома замість того, щоб підтримати економіку. Для мене очевидно, що таке рішення не дозволить скоротити число заражених і перед Новим роком ми опинимося із ще більшою кількістю хворих.

Автор: Максим Гаврюшин, глава Ради торгових центрів України

Читайте також –

“Кабмін вихідного дня”: як відреагував бізнес у соцмережах на нові карантинні обмеження уряду


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку