Майбутнє настало: як передові технології змінюють роздрібну торгівлю

Майбутнє настало: як передові технології змінюють роздрібну торгівлю

02.05.2023 09:00
  1858
Дарія Осіїк

Магазини без касирів, персоналізація товарів та шопінг у метавсесвіті – читайте в огляді RAU про передові технології, які вже увірвалися у наше життя та змінюють до невпізнаваності традиційний рітейл.

Від віртуальної примірки до віртуального гардеробу

Віртуальна примірка речей вже знайома багатьом покупцям з усього світу. Першопрохідцем у цій сфері став японський модний бренд Uniqlo ще в далекому 2012 року. Тоді рітейлер обладнав примірочні в магазинах РК-екранами з доповненою реальністю, і покупці могли приміряти речі з каталогу прямо на своєму відображенні. Зараз послугу з віртуальної примірки як у фізичних магазинах, так і в мобільному додатку пропонують цілий ряд відомий брендів, серед яких Nike, Adidas, Burberry, Zara, Gucci, а також найбільний онлайн-рітейлер Amazon та інші. 

Магічне дзеркало Uniqlo, яке саме перевдягало відвідувачів

Імерсивні технології також використовує бренд IKEA, пропонуючи своїм клієнтам у додатку послугу віртуального симулятора, який допомагає побачити як меблі чи аксесуари рітейлера будуть виглядати у їхньому домі.

Оскільки метавсесвіт продовжує завойовувати нові позиції та посилювати свій вплив на життя людей, цифровізація рітейлу також виходить на новий рівень. За твердженням багатьох експертів, вже за кілька років віртуальний шопінг та цифровий гардероб будуть справжнім мейнстримом, яким нікого не здивуєш. Приємно, що розвивають цей тренд українки Дарія Шаповашова та Наталя Моденова. Влітку 2020 році заснували маркетплейс цифрового одягу DressX, який зараз вважається найбільший у світі магазином цифрового одягу та коштує мільйони доларів. 

Трохи більше ніж за рік засновниці DressX зібрали на платформі понад 1700 вбрань від півтори сотні дизайнерів та залучили $3,3 млн венчурних інвестицій. Одяг, який продається в цьому магазині, існує лише на екранах. Його можна використовувати для фото та відео в соціальних мережах. Фізичного аналогу такого одягу не існує.

 2021 році у магазину також зʼявився додаток із доповненою реальністю. У ньому приміряти модні образи через камеру смартфону можна в режимі реального часу, а вподобані – придбати й “отримати”. В асортименті – фантастичні вбрання у стилі балу Met Gala і звичайні футболки та світшоти.

Магазини без касирів 

Amazon Go і Grabango в США, Zippin в Бразилії, Spar у Швейцпрії, Zabka Nano у Польщі та навіть Auchan Pick up Point у Києві – тренд на магазин без продавців та касирів, де клієнт сам вибирає і оплачує товар, впевнено шириться по всьому світу. 

Перший офлайн магазин без кас і продавців відкрив онлайн-рітейлер Amazon Джефа Безоса. У 2018 році в американському місті Сіетл відкрився перший такий магазин під назвою Amazon Go. Увійти в нього можна, просканувавши на турнікеті QR-код в додатку Amazon. Особливість системи магазину полягає в тому, що вона за допомогою камер і датчиків стежить за тим, які товари бере покупець і заносить їх у віртуальний чек. Уже на виході набрана сума списується з рахунків покупців в автоматичному режимі. 

У грудні 2021 року перший магазин без кас з’явився і в Україні – ним став Auchan Pick up Point на території житлового комплексу Комфорт Таун в Києві за адресою вул. Регенераторна,  4. Для того, щоб потрапити до автономного магазину, потрібно мати додаток Auchan. У ньому покупець отримує QR-код, який є ключем до магазину. Далі клієнт самостійно здійснює покупки і розплачується на касі самообслуговування. 

Технології розумних магазинів (друга назва магазинів без касирів) відноситься до ринку ринку IoT (інтернет речей), який за прогнозами експертів, до 2025 року може перетнути планку в $94 млрд. Фактично, магазини без кас – це новий рівень кас самообслуговування, розвиток якого частково прискорився через пандемію і прагнення людей дотримуватися соціальної дистанції. 

Повсюдна персоналізація продуктів

Відповідно до аналітичних прогнозів Deloitte, пропозиція персоналізованих продуктів або послуг може збільшити продажі компанії на 10% і більше. Навіть якщо ціна персоналізованого продукту вища, ніж у стандартних варіантів. Не дивно, що технології спрямовані на пропозицію персоналізованих пропозицій клієнту, розвиваються з надшвидкістю.

Наприклад, послуга персоналізації продукції Nike “Nike By You” коштує на 30-50% дорожче, ніж звичайний вибір. Але це призвело до збільшення кількості повторних покупок для виробника взуття. А послуга “Nike Makers’ Experience” забезпечує таку саму персоналізацію, але особисто. У ній використовуються штучний інтелект, доповнена реальність і проекція зображень, щоб показати покупцям, який вигляд матиме їхнє нове взуття в реальному часі. Потім взуття виготовляється на місці приблизно за 90 хвилин.


Чи не головною передумовою розвитку тренду на персоналізацію продуктів є розвиток технологій швидкого виробництва, таких як 3D-друк. За останні 15 років 3D-друк з дорогого дослідницького інструменту перетворивмя на достипний інструмент, який змінює не лише виробничу галузь, але й роздрібну торгівлю. 3D-друк дозволяє компаніям пропонувати практично нескінченну кількість варіантів персоналізації продукції. 

Але персонализувати продукцію можна не лише завдяки 3D-друку. Наприклад, компанія L’Oreal розробила бренд персоналізованої фарби для волосся Color&Co. За допомогою тесту на колір, клієнти бренду отримують безкоштовну 10-хвилинну відеоконсультацію, під час якої підібрають відповідний відтінок для свого волосся, далі – набір з барвником доставляють їм додому.

Маркетинг в метавсесвіті

Метавсесвіт – це віртуальна тривимірна симуляція, у якій люди можуть взаємодіяти один з одним через кілька платформ.

Американська дослідницька та консалтингова компанія Gartner, що спеціалізується на інформаційних технологіях, прогнозує, що до 2026 року чверть людей у світі проводитимуть мінімум одну годину на добу всередині метавсесвітів. Вони почнуть ходити в магазини, навчатися, займатися спортом, працювати та відпочивати у цифровому світі.

Не дивно, що провідні бренди вже усвідомили безмежні маркетингові можливості такого імерсивного досвіду, що дозволяє значно розширити взаємодію з брендом та збільшити його впізнаваність.

Так, у листопаді минулого року італійський бренд Gucci створив власний метавсесвіт Gucci Vault Land in The Sandbox, де користувач може подорожувати та досліджувати “Сад курьйозів”, розгадувати головоломки, відновлювати вінтажні речі бренду, які потім можна придбати у форматі NFT (унікальні цифрові активи без права передачі, які є предметом колекціонування).

В епоху Інтернету 3.0 рекламодавці усвідомлюють нескінченні маркетингові можливості цього імерсивного досвіду, що зробить його джерелом впізнаваності бренду і взаємодії з ним.

Свій метавсесвіт має й світовий бренд Nike. Ще у 2021 році Nike створив власний віртуальний світ Nikeland, розробником якого стала компанія Roblox, що випустила метавсесвіт на базі однойменної ігрової платформи.

Nikeland створено на зразок чинної штаб-квартири компанії, де є будівлі, стадіони та спортивні арени, на яких гравці зможуть змагатися у різних іграх. Тут користувачі можуть одягати своїх цифрових двійників у кросівки та одяг компанії. Доступ у Nikeland безоплатний, оскільки з його допомогою компанія тестує нові продукти та вивчає інтереси споживачів. Крім того, за допомогою Nikeland бренд намагається налагодити комунікацію з новим поколінням спортсменів, перетворити їх на своїх амбасадорів, що у майбутньому буде забезпечувати компанії реаліні продажі серед нового покоління.

Фокус на recycling та сталі технології

Однозначна позиція поколінь Z та Alfa щодо сталого розвитку та боротьби з глобальним потеплінням змусить рітейлерів й надалі збільшувати інвестиції у впровадження сталих технологій. Це буде навіть не основна течія, а одна з найважливіших умов комерційного успіху бренду.

Повторна переробка речей, використання альтернативних джерел енергії у щоденній роботі, використання цифрових технологій для скорочення відходів, використанням комп’ютерного зору або великих даних для мінімізації витрат і збільшення продуктивності набуватимуть все більшої розповсюдженності серед рітейлерів.

Наприклад, іспанська група Inditex, що об’єднує бренди Zara, Pull & Bear, Bershka, Massimo Dutti та інші, заявила, що вже до 2025 року продаватиме у своїх магазинах тільки екологічний одяг, вироблений відповідно до принципів сталого розвитку. Також раніше компанія обіцяла до 2023 року повністю відмовитись від використання  одноразових пластикових товарів у всіх своїх магазинах.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку