Кадровий голод: брак працівників уперше очолив рейтинг проблем бізнесу

Кадровий голод: брак працівників уперше очолив рейтинг проблем бізнесу

Сьогодні
  44
Костянтин Симоненко

Про це свідчать дані щомісячного опитування підприємств Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД).

Як повідомляє All Retail, брак робочої сили внаслідок мобілізації або виїзду за кордон співробітників у вересні посів перше місце серед перешкод для ведення бізнесу. Згідно з даними ІЕД, на цю проблему скаржився 61% опитаних підприємств. Проте в серпні цей показник був навіть вищим і становив 63%. Вочевидь, ця проблема стала головною для бізнесу.

«Уперше за час проведення опитування з травня 2022-го брак робочої сили став у нашому списку проблемою №1, що обмежує ведення бізнесу в Україні», — сказала під час презентації звіту виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків.

Водночас бізнесу стає дедалі важче шукати кваліфікованих працівників — про це повідомили 55,1% підприємців (52,6% місяцем раніше), що є черговим рекордом. Некваліфікований персонал знайти простіше, але й це викликає труднощі у 39,2% опитаних (39,2%).

При цьому погіршилися очікування бізнесу щодо трудових ресурсів. Частка підприємств, яка планує зростання зайнятості в найближчі три-чотири місяці, зменшилася з 14,6% у серпні до 12,1% у вересні, звільняти співробітників планували 9,8% проти 8% місяцем раніше.

Також відбулося суттєве збільшення частки бізнесів, які планують збільшити кількість працівників у вимушених відпустках — з 3,8% до 13,9%.

На другому місці в переліку перешкод для бізнесу перебуває «небезпечно працювати», його показник зріс із серпня на 10% і становив 56% у вересні.

«Менш актуальною стала така перешкода як перебої з електро-, водо- і теплопостачанням, оскільки у вересні вже відключень практично не було», — зазначив експерт ІЕД Євген Ангел.

Як уточнили в ІЕД, ця проблема опустилася в топі перешкод із першого на третє місце, вона завадила 45% опитаних проти 65% у серпні.

На четвертому місці перебуває перешкода «зростання цін на сировину і товари», вона стала на заваді для 45% респондентів (зменшилася з 46% у серпні).

Корупція і тиск з боку правоохоронних органів на тлі інших, більш «повсякденних» проблем, залишаються в тіні, менш суттєві та про них говорить лише кілька відсотків респондентів (6% і 2% відповідно).

При цьому частка бізнесу, яка оцінює державу як «ворога» для бізнесу, зросла у вересні до 5% порівняно з 3% у попередньому кварталі. Назвали державу «перешкодою» 23% (раніше — 20%).

Зазначається, що відносна більшість все ж таки мають нейтральне бачення поточної ролі держави для бізнесу — 40% вважають її «регулятором», ніхто не назвав державу «другом» і лише 10% убачають у ній «партнера». Майже кожен п’ятий підприємець не зміг оцінити роль держави.

У вересні Індекс відновлення ділової активності (ІВДА) покращився з 0,08 до 0,12, при цьому індикатор зріс для всіх видів підприємств — від мікробізнесу до великого бізнесу.

Оптимістичні очікування на наступні три та шість місяців, а також плани на два роки дещо покращилися на тлі значного зростання попиту на продукцію.

Портфель замовлень зріс порівняно з серпнем і досяг свого найбільшого значення і в середньому становив 7,9 місяця (7,1 міс. у серпні).

Крім того, з 28,3% до 30% збільшилася частка підприємств, які повідомили про поліпшення їхньої ділової активності порівняно з минулим роком. З 20,6% до 18% зменшилася частка підприємств, ділова активність яких погіршилася.

У вересневому опитуванні New Monthly Enterprises Survey (#NRES) від ІЕД узяли участь 473 українських промислових підприємств, розташованих у 21 з 27 регіонів України. Польовий етап 29-ї хвилі дослідження тривав з 16 по 30 вересня 2024 року.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку