Ярослав Романчук, Eucon Legal Group: Чому українцям зараз дуже вигідно відкривати бізнес у Польщі

Ярослав Романчук, Eucon Legal Group: Чому українцям зараз дуже вигідно відкривати бізнес у Польщі

30.03.2022 09:00
  1220
Володимир Тиравський

Важливе стратегічне та географічне розташування Польщі, привабливий ринок праці, сприятливі умови для інвестування, розвинуте ділове середовище, лояльна податкова система, консалтингове сприяння, супровід та допомога у юридичних та бухгалтерських послугах – основні стимули, які спонукають дедалі більше наших співгромадян ставати підприємцями у сусідній країні.

Асоціація рітейлерів України провела вебінар на тему «Розвиток бізнесу у Польщі. Що треба знати» за участю відомих підприємців та юристів, під час якого обговорювались юридичні, податкові та бухгалтерські нюанси ведення бізнесу, рейтинг ТРЦ, рівень орендних ставок, специфіка поведінки польських споживачів, особливості підготовки торгових площ перед відкриттям, переваги та підводні камені підприємницької діяльності у Польщі.

Ярослав Романчук, голова ради Асоціації українського бізнесу у Польщі та керуючий партнер Eucon Legal Group, під час вебінару розповів про переваги відкриття бізнесу у Польщі, як українським бізнесменам допомагають, про особливості оподаткування та чому деяким підприємцям не вдається досягнути успіху в сусідній країні. RAU пропонує ознайомитись із головними тезами його виступу.

Діяльність Асоціації українського бізнесу у Польщі

Наші офіси у Варшаві та Києві працюють з 2006 року, і з цього часу ми намагаємось бути корисними для бізнесу. У 2014 році ми перекваліфікували й переорієнтували наш офіс у Варшаві для надання допомоги українському бізнесу, який виходить на зарубіжні ринки. Сьогодні, ми, як мінімум, можемо допомогти відкрити та зареєструвати компанію у Польщі.

Асоціація українського бізнесу у Польщі є неприбутковою організацією, яка об’єднує 72 польські підприємства, засновані українцями, і надає послуги з просування товарів на ринки Євросоюзу, юридичного захисту інвесторів, лобіювання бізнес-інтересів, сприяння в отриманні фінансування з фондів ЄС, підтримки української студентської молоді. У нас є також невеликий коворкінг, де усі бажаючі можуть скористатись робочим місцем, переговорними кімнатами, конференц-залом та соціальною зоною.

У 2016 році за підтримки Посольства України у Польщі та володіючи досвідом у релокації українського бізнесу після Революції Гідності, ми створили також Ukrainian Business Hub (Український Діловий Центр), де можна отримати весь комплекс послуг з реєстрації компанії, віртуального офісу, юридичні та бухгалтерські послуги, послуги податкового консультанта, рекрутингові послуги, а також послуги митного брокера.

При Асоціації функціонує і Польська ліга українських студентів, яких налічується близько 50 000. Для багатьох студентів створено різноманітні програми стажування і у нас постійно практикуються по три-чотири студенти.

Ми у 2015-16 роках видали дві книги «Українсько-польський та польсько-український термінологічний словник. Торгівля. Економіка. Фінанси. Право» та «Бізнес-право Республіки Польща для українських інвесторів».

28 квітня 2022 року відбудеться Міжнародний форум «Польсько-українські дні бізнесу». На цьому форумі обговорять торгово-економічну співпрацю України та Польщі, фінансові інструменти для українського бізнесу у Польщі, механізми розв’язання правових питань у період чинності економічних санкцій і торгівельних бар’єрів, програми підтримки українського бізнесу у Польщі, перспективи відновлення української економіки крізь призму будівництва, рітейлу, енергетики, транспорту, сільського господарства, цивільної інфраструктури та переробки.

Переваги Польщі для підприємництва

Польща є дуже цікавою з точки зору географічного розташування: якщо подивитись у радіусі 1000 км від Варшави, то йдеться про 250 млн споживачів, а у радіусі 2000 км від Варшави, йдеться про 550 млн споживачів.

Не менш важливим є стратегічне розташування Польщі, зважаючи на загальноєвропейський транспортний коридор, доступ до ринку європейських споживачів, культурну спорідненість та близький часовий пояс.

Ринок праці у Польщі є достатньо привабливим: тут знаходиться понад 450 вищих навчальних закладів, фіксується висока продуктивність робочої сили та спостерігається розвинута професійна етика. У Польщі створено сприятливі умови для інвестування, зокрема утворено 14 спеціальних економічних зон, а також надаються гранти від держави та Євросоюзу.

Ділове середовище Польщі складається із різноманітних секторів промисловості, кластерів, технологічних парків та розгалуженої мережі постачальників і субпідрядників. Загалом, польська економіка є дуже стабільною, яка без великих катаклізмів пережила кризи 1998-го і 2008 років.

На період 2021-27 років Польща отримала від Європейського Союзу 180 млрд євро на дофінансування – це не кредити, а кошти, які виділяються на розвиток місцевого бізнесу.

Як українському бізнесу допомагають у Польщі

Після нападу росії на Україну, Польща стала зразковою сусідньою країною, яка допомагає українським громадянам та підприємцям. Ось, наприклад, в рамках Асоціації українського бізнесу у Польщі, ми провели зустріч із Міністерством розвитку і технологій Польщі з приводу того, як на урядовому та законодавчому рівнях спростити процедури для ведення бізнесу у Польщі. Зокрема, уже ухвалено окремий закон і українців прирівняли до поляків з точки зору ведення господарської діяльності.

Польське агентство іноземних інвестицій і торгівлі створило проект, який надає українцям безкоштовний коворкінг. Підприємці можуть використовувати його для тимчасового офісу з подальшим безкоштовним бронюванням ще на три місяці.

До початку війни українці відкривали бізнес у Польщі, щоб бути ближчими до своїх споживачів і, можливо, постачальників, диверсифікувати ризики в Україні, отримати доступ до дешевих фінансових ресурсів Євросоюзу та Польщі, а також захистити активи в Україні від зазіхання третіх осіб та рейдерських захоплень.

Ось, наприклад, українське представництво Bolt зіткнулось з тим, що частина їх автомобілів знаходяться у лізингу. І вони ці авто з міркувань безпеки перегнали у Польщу, але по лізингу їм потрібно платити. І ми від імені Асоціації виступили зі зверненням до польського уряду, щоб він дозволив українським автомобілям Bolt працювати без перереєстрації. Проблема полягає в тому, що у Польщі працювати без перереєстрації – неможливо.

Як українцям відкрити бізнес у Польщі

Щоб відкрити компанію у Польщі, передусім, потрібно отримати номер PESEL (скорочення від Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności, тобто Універсальна електронна система реєстрації населення). Це загалом реєстр, який містить дані осіб, які постійно перебувають на території Польщі, зареєстровані на постійне або тимчасове перебування на період понад три місяці.

Для цього, звісно, потрібна фізична присутність, але це можна робити і дистанційно, залучаючи Генеральні консульства. Для отримання номера PESEL, немає різниці як ви перетнули кордон з Польщею: через Україну або через інші країни. Зауважимо, що для осіб зі статусом біженця запровадили додаткову ідентифікацію, щоб отримати номер PESEL.

Обов’язково потрібно отримати електронні підписи і відкривати банківський рахунок. Для відкриття банківського рахунку також необхідна фізична присутність. Більшість компаній реєструються у Польщі, як товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ). На відміну від України, керівним органом на польському підприємстві є правління, тому для реєстрації підприємства потрібен не лише засновник компанії, але і член її правління.  При цьому, член правління не обов’язково повинен бути засновником підприємства.

Податкова система у Польщі

Усі суб’єкти господарювання у Польщі є платниками ПДВ. Загальна ставка ПДВ у Польщі складає 23%. З 1 лютого 2022 року польський парламент ухвалив рішення і знизив податкове навантаження на пальне, опалення, природний газ до 8%, на електроенергію – до 5% і на продукти харчування та мінеральні добрива – до 0%.

Подання податкової й бухгалтерської звітності та сплата ПДВ у Польщі повинні відбуватись щомісячно. Бухгалтерські послуги у Польщі є дуже дешевими і плата за них стягується залежно від кількості оброблених первинних документів.

Повернення ПДВ тут не є проблемою і відбувається за умови правильного ведення бухгалтерського та податкового обліку. Маніпуляції з податковим кредитом, які мають місце в Україні, у Польші не спрацюють. Щодо пенсійного навантаження на підприємців, то ставка є плаваючою і стартує від 37%.

У Польщі також є можливість реєструвати ФОП, але тут важливо врахувати два варіанти оподаткування: перший – це податок на прибуток на рівні 17% за умови, якщо річний прибуток не перевищує 120 000 злотих (827 000 гривень). Якщо прибуток вищий, то ставка податку становитиме 32% від річного прибутку. Існує і лінійна ставка податку на прибуток для ФОП – це 19% без жодного фіксованого порогу на розмір доходу.

Якщо ви плануєте у майбутньому залучати інвесторів та партнерів, то це не можна буде зробити у статусі ФОП. У Польщі ФОП несуть повну майнову відповідальність, тому варто бути дуже обережними при виборі організаційно-правової форми майбутнього підприємства.

Чому деякі українські підприємці не змогли налагодити бізнес у Польщі

Ми вивели на ринок Польщі понад 150 українських компаній і лише 30% з них повноцінно запрацювали, 35-40% функціонують в режимі інтервалів, а 30-35% компаній взагалі не змогли запрацювати, тобто припинили свою діяльність, навіть її не розпочавши.

2014-15 роки можна назвати періодом емоційного виходу українського бізнесу на ринок Польщі. Деяким підприємцям здавалось, що вони підкорили український ринок, тому зможуть підкорити і польський.

Іншій категорії підприємців, навпаки, бізнес не вдався в Україні, й вони помилково гадали, що зможуть досягнути успіху в Польщі, зважаючи на доступ до дешевих фінансових ресурсів. Крім того, не потрібно жити ілюзією, що українські правила ведення бізнесу можна легко перенести до Польщі.

Читайте також –

Інна Ярова, Dobro&Dobro cafe: Що є найбільшою помилкою українських підприємців, які розпочинають бізнес у Польщі


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку