Воєнні закупки: які товари купують українці під час війни в магазинах побутової техніки та електроніки

Воєнні закупки: які товари купують українці під час війни в магазинах побутової техніки та електроніки

23.03.2022 09:00
  3404
Костянтин Симоненко

Повномасштабна агресія росії в Україні призвела до закриття, а подекуди – й знищення багатьох магазинів техніки та електроніки, а в тих, що працюють, українці купують лише найнеобхідніше.

Вже майже місяць Україна відбиває напад росії і за цей час кардинально скоротилися обсяги роздрібної торгівлі. Торгові мережі вимушені змінювати логістику, постійно коригувати перелік та графіки роботи своїх торговельних точок і підлаштовуватися під нові реалії споживацького попиту. RAU зібрала доступну інформацію про те, що купують Українці в магазинах побутової техніки та електроніки.

Воєнні реалії

Один з найбільших продавців електроніки та побутової техніки Comfy втратив контроль над частиною магазинів. Деякі розграбовані або згоріли, повідомив Forbes СЕО Ігор Хижняк. Їхню кількість рітейлер не повідомляє, але каже, що більшість торгівельних точок в Донецькій, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській та Київській областях не працюють. Усього, за словами Хижняка, відкрито до 40–46 магазинів з 97.

Як повідомили RAU в прес-службі мережі, перші магазини відкрилися на третій день після вторгнення, 26 лютого, оскільки рітейлер з першого дня отримував безліч питань у всіх каналах, зокрема й у особистих: де можна купити смартфони, павербанки, планшети та дрібну побутову техніку для військових та тероборони. Тоді відкрили 10 магазинів.

“Протягом останніх трьох тижнів ми відкривали до 40-45 магазинів у різних регіонах (з 97 магазинів, які сьогодні є в нашій мережі). Сьогодні, 22 березня ми відкрили 32 магазини. Перелік магазинів ми щодня оновлюємо на сайті Comfy.ua за посиланням“, – розповіли у компанії.

Ще одна велика мережа побутової техніки Фокстрот повідомила RAU, що станом на 21 березня працювало 94 магазини. Це 56% від усіх потужностей мережі та найбільша частка серед усіх великих рітейлерів електроніки та побутової техніки. “Варто зазначити, що ми щодня переглядаємо статус працюючих магазинів, щоб продовжувати бути максимально доступними для наших покупців”, – заявив СЕО мережі електроніки та побутової техніки Фокстрот Олексій Зозуля.

Проте перелік працюючих магазинів постійно змінюється. Також, за словами співвласника Фокстрот Валерія Маковецького, компанія отримала 600 млн грн збитку через склад у Гостомелі, який згорів.

У мережі Eldorado нині працюють близько 50% магазинів, деякі магазини у східних регіонах країни розграбовані. Доставка товару поки що працює у 24 містах України. Часто рішення про роботу магазинів приймається керівництвом на місці. Майже у всіх рітейлерів ПТіЕ схожа ситуація: відсутня доставка, працює лише послуга самовивозу. Наприклад, після оформлення замовлення на сайті забрати свій товар можна з магазину MOYO.ua або відділеннях Нова пошта, які працюють у конкретному місті.

За словами директора із маркетингу Алло Артура Матковського, найбільшим пріоритетом групи компаній Алло є безпека співробітників та клієнтів. Тому із початком війни компанія закрила офіси і магазини у містах, де існує небезпека для життя та здоров‘я персоналу. Кількість магазинів, що продовжують працювати, змінюється кожного дня. Наразі є відкриті магазини Алло в областях Правобережної України та у Дніпрі – загалом до 180 точок із 345, їх перелік оновлюється на сайті https://allo.ua/promo/open/ukraine/.

Зміна попиту

Реалізація товару також зазнала кардинальних змін. Якщо раніше, як свідчать дані центрів техніки ЦеТе мережі Епіцентр, люди здебільшого купували ігрові клавіатури, електричні зубні щітки, електротранспорт, посудомийки, кавомашини і тому подібне, то тепер все зовсім інакше. За словами генерального директора та власника ВМ Техніка Володимира Базелюка, спліт продажів змістився в сторону більш дешевих товарів, велику частку займають низько маржинальні групи товарів, такі як смартфони, планшети, ноутбуки. Також підвищеним попитом користується дрібна побутова техніка і посуд, так як багато людей тікали з дому, лишивши все що було в них. «Основні регіони, де представлені наші магазини, це Хмельницька і Вінницька області – прийняли величезну кількість біженців і там відбуваються основні продажі, ми всіляко підтримуємо їх, тримаючи ціни на рівні довоєнного часу», – пояснив Базелюк.

Наприклад, у Хмельницькій області шукають навіть уживану або ту, що підлягає ремонту техніку для переселенців. За інформацією прес-служби мерії Хмельницького, особлива потреба в пральних машинах, холодильниках, мікрохвильовках. Усю техніку передають на потреби військових або для вимушених переселенців.

У Comfy найбільше за кількістю в чеках недорогих смартфонів та аксесуарів до них, наприклад, навушників, зарядок, а також павербанків та батарейок, дрібної побутової техніки. Найменше – аудіо- та відеотехніки, а також великої побутової техніки.

Так само і у Фокстрот найпопулярніші товари – павербанки, обігрівачі, електрочайники та мобільні телефони. “Важливим маркером попиту у перші дні війни були запити техніки у рамках благодійної допомоги: представники ЗСУ, ТРО, волонтери зверталися щодо засобів зв’язку, а ми допомагали смартфонами, кнопковими телефонами, ноутбуками, дрібною побутовою технікою. Для потреб госпіталів, пунктів для тимчасово переміщених осіб, лікарень, центрів збору крові тощо передали велику кількість обігрівачів, чайників, мультиварок, пральних машин, холодильників і морозильних камер”, – повідомив Олексій Зозуля.

Лідерами за попитом і кількістю товарів є повербанки та зарядні пристрої. Їх розкупили практично першими з початку війни, зокрема, високий попит фіксували в Києві та східних регіонах.

Серед пересічних покупців мережі Фокстрот попит складається практично ідентичний. Через військові дії багато людей стали вимушено переміщуватися країною. Відповідно, актуальні запити на повербанки, дрібну побутову техніку, посуд. Також, незважаючи на вартість, спостерігається відкладений попит на смартфони, ноутбуки та інші малогабаритні товари, що говорить про те, що клієнти в очікуванні ймовірного зростання цін через ріст курсу валюти. Разом з тим, українці практично не купують телевізори, що вкотре свідчить про міграцію населення.

Найбільш затребувані товари

В мережі Eldorado склали свій топ-10 товарів, які зараз найбільше купують українці:

  1. ноутбуки
  2. павербанки
  3. обігрівачі
  4. чайники
  5. мультиварки
  6. машинки для стрижки
  7. хлібопічки
  8. мережеве обладнання (роутери та модеми)
  9. термоси та термочашки
  10. плитки для приготування їжі.

На маркетплейсі Prom.ua найбільшим попитом користуються ліхтарики, батарейки, зовнішні акумулятори для цифрової техніки та акумуляторои для телефонів та mp3 плеєрів, а також чохли для телефонів

Як відмічає Олексій Зозуля, українцям потрібні павербанки, кнопкові телефони, тепловентилятори, подовжувачі, дрібна побутова техніка.

В мережі магазинів Алло найбільший попит серед товарів мають смартфони – на них припадає 65% продажів; портативна електроніка, аксесуари тощо: навушники (4,5%), планшети (3,5%), носимі гаджети (2,9%), а також ноутбуки (2,7%). Також значно зріс попит на павербанки, що призвело до дефіциту цієї категорії. Але Алло планує збільшувати імпорт павербанків та моніторів – електроніки, що входить до переліку критичного імпорту.

За даними мережі Comfy, структура та обсяг продажу різних видів техніки за категоріями за лютий-березень суттєво змінилися. Кількість проданих одиниць товару та виторг скоротилися. Це скорочення по різних категоріях становило до 65% і більше.

При цьому зміни у структурі продажів за минулий місяць такі, що менше скоротилися продажі техніки, яка потрібна військовим, теробороні, лікарням, та попит на яку сформували волонтери:

  • смартфони та аксесуари до них (чохли, захисне скло, кабелі та зарядні пристрої)
  • планшети та ноутбуки
  • мережеве обладнання та периферія
  • елементи живлення та павербанки
  • а також дрібна побутова техніка (чайники, мультиварки) та деякі категорії великої техніки (пральні машини та холодильники).

“Дуже велику кількість такої техніки ми передали та продовжуємо без оплати передавати Збройним силам, СБУ, поліції, осередкам тер.оборони, лікарням, дитячим будинкам, волонтерам та переселенцям та біженцям. Ми також провели переговори з найбільшими вендорами, постачальниками побутової техніки та електроніки та вдячні партнерам за підтримку наших ініціатив: вони погодилися безкоштовно передати техніку або розділити з нами витрати на безоплатну передачу техніки на потреби армії чи волонтерів”, – розповіли в компанії.

При цьому з топ-категорій випали такі категорії товарів як телевізори, блендери, духові шафи, посудомийні машини, НВЧ-печі та пилососи (традиційні та роботи).

Читайте також –

Володимир Базелюк, власник ВМ Техніка: Ціни на топ бренди визначають постачальники і ми не взмозі на це впливати


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку