Замість трьох посилок – ПДВ від 100 євро: як змінюються умови доставки з-за кордону

Замість трьох посилок – ПДВ від 100 євро: як змінюються умови доставки з-за кордону

12.11.2018 08:05
  798
Ukrainian Retail Association

Верховна Рада знову зайнялася ринком доставки товарів, куплених через інтернет в зарубіжних інтернет-магазинах. Що і як зміниться, якщо закон в нинішньому варіанті вступить в дію.

Портал АIN.ua аналізує: як вплине на ринок доставки проект закону, прийнятого депутатами 8 листопада в першому читанні.

Одна з його норм стосується посилок, які користувачі отримують з-за кордону. За чинними нормами Митного і Податкового кодексів, зараз, купивши щось в закордонному інтернет-магазині, не потрібно платити податок з цієї посилки, якщо її вартість нижча 150 євро. З нового року кількість таких посилок збиралися обмежити трьома в місяць. Але якщо зазначений проект буде прийнятий і вступить в силу, норму про три посилки скасують, проте з літа 2019 року ліміт вартості для таких посилок знизять до 100 євро.

Що сталося?

Законопроект №9260 вносить зміни в ст. 196.1.17 Податкового кодексу України. Це перелік операцій, які не підлягають оподаткуванню, і 17-й підпункт стосується якраз посилок. У минулому році депутати прийняли законопроект №6776-д, норми якого обмежували кількість неоподатковуваних зарубіжних посилок до трьох на місяць. Цей закон підписав президент і норма про три посилки мала запрацювати з січня 2019 року. У новому проекті цей же підпункт викладено в іншій редакції.

Що буде замість “трьох в місяць”?

Всі одержувачі зараз можуть не платити податок з посилок до 150 євро, але ліміт знизять до 100 євро. При цьому для приватних підприємців та юридичних осіб ліміт в 150 євро залишиться колишнім. Ця норма буде діяти з 1 липня 2019 року. Іншими словами, з 1 липня всі закордонні посилки вартістю вище 100 євро будуть обкладатися ПДВ. Ще одне нововведення: поштові оператори визнаються податковими агентами, вони повинні будуть нараховувати і сплачувати податки з таких посилок.

У перших варіантах цього проекту розглядалася можливість поетапно протягом 2019 року знижувати зазначений ліміт для посилок фізособам до 22 євро в 2020 році. Цю норму про 22 євро вже намагалися ввести в 2016 році, але після обговорень проект був відкликаний.

Що кажуть регулюючі органи?

Галина Вдовіна, голова Комітету з питань митної справи Громадської ради при УКРІНФОРМ, зазначає, що сума в 100 євро була досягнута шляхом компромісу між владою і ринком: «На мій погляд, 100 євро – це просто компроміс. 22 євро – поки тільки кулуарне обговорення. Законотворчість – процес складний і не передбачуваний. Але, оскільки це стосується нас усіх (без різниці, ми замовляємо онлайн особисто або купуємо замовлене кимось), впевнена, що підходити до цієї цифри треба не як у «Спортлото», а на підставі економічних розрахунків».

У прес-службі Міністерства фінансів на питання, чи планується подальше зниження ліміту в наступному році, зазначили, що зазначені норми спрямовані на боротьбу з шахрайством, при якому комерційні вантажі отримують без сплати податків, і заявили, що зараз «зниження порогу оподаткування ПДВ до європейського стандарту 22 євро несвоєчасне». У відомстві зазначили, що визначаючи ліміт для неоподатковуваних посилок, уряд консультувався з операторами поштового зв’язку.

«Обговорення цієї пропозиції з учасниками ринку триває. Рішення – не остаточне. Відзначимо, що головна мета цієї ініціативи – не одержати фіскальний ефект від додаткових надходжень до бюджету, а зменшити викривлення конкуренції в цьому сегменті ринку і створити рівні умови для господарської діяльності», – відзначили в Мінфіні.

Що кажуть учасники ринку?

Учасники ринку по-різному оцінюють регуляції зарубіжних посилок останніх років. Норму про три посилки неодноразово критикували, наприклад, в Укрпошта. «Якщо дві посилки зайшли через нас, а ще дві – через іншого оператора, як порахувати, яка четверта? Який ідентифікатор використовувати? На жаль, Джек Ма і Джефф Безос не використовують український ІПН. Немає технічної можливості реалізувати цей закон», – говорив директор Укрпошта Ігор Смілянський на недавній прес-конференції.

Про норму в 22 євро він теж висловився: «Моя особиста точка зору як громадянина: якщо контрабанду не подужали на рівні 150 євро, про 22 євро не може йти й мови… Що сталося в Білорусі, коли ввели 22 євро? Надходження до бюджету зменшилися. Одне з наших найприбутковіших відділень – в Луцьку, білоруси замовляють свої товари туди, приїжджають і забирають».

У Meest Group вважають, що норма про три посилки була розумним компромісним рішенням. Але згодні з колегами по ринку в тому, що зниження ліміту не принесе державі користі, а лише невдоволення громадян, які купують товари в зарубіжних інтернет-магазинах.

«Дивно, що згідно з цим проектом для юридичних і фізичних осіб-підприємців залишається 150 євро. Це “подарунок” для внутрішніх рітейлерів, які мають організовані схеми ухилення від сплати податків через ФОП, і продають імпортний товар на внутрішньому ринку набагато дорожче, ніж він коштує за кордоном», – повідомили в компанії.

У разі прийняття норми про 100 євро в Meest Group прогнозують зменшення обсягу міжнародних посилок в Україну на 25-33%.

Але це ще не все

У перших варіантах законопроекту зміни пропонувалося внести і в Податковий, і в Митний кодекси. У зазначеному проекті змінюються тільки норми Податкового кодексу. «Схоже на те, що уряд хоче провести зміни в Податковий кодекс в пакеті з бюджетом на 2019 рік, а потім моментально внести зміни до Митного кодексу, щоб привести його у відповідність з Податковим», – відзначають в компанії.

Може йтися про ще одну норму, яка торкнеться доставки зарубіжних посилок. За даними одного з джерел на ринку, готується ще один проект закону, яким змінюється база оподаткування. Якщо зараз користувач, замовляючи посилку за 160 євро, повинен сплатити ввізне мито в 10% і ПДВ в 20% з 10 євро (різниці з 150 євро), то за новими нормами базою стане вся вартість посилки (тобто платити доведеться мито і ПДВ з повної ціни). Цю інформацію підтвердили і в Meest Group.

Приклад розрахунку податків для посилки за 160 євро при діючих нормах

  • (160 – 150) х 0,1 = 1 євро (мито); ((160 – 150) + 1) х 0,2 = 2,2 євро (ПДВ); 1 + 2,2 = 3,2 євро

Приклад розрахунку податків для посилки за 160 євро, якщо норма про зміну бази оподаткування буде прийнята:

  • 160 х 0,1 = 16 євро (мито); (160 + 16) х 0,2 = 35,2 євро (НДС); 16 + 35,2 = 51,2 євро

Було 3,2 євро, стане 51,2 євро.

Однак проект закону, що вносить цю зміну, в Раду поки не подавали.

Читайте також –

Новини логістики та e-commerce: Rozetka в Головпоштамті, KastaPost, Нова пошта та інші


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку