Фінальна крапка: хто з ритейлерів та компаній з суміжних областей припинив діяльність чи знаходиться на межі закриття

Фінальна крапка: хто з ритейлерів та компаній з суміжних областей припинив діяльність чи знаходиться на межі закриття

18.04.2024 09:00
  2413
Дарія Осіїк

За останні два роки бізнес-ландшафт в Україні суттєво змінились. Зокрема, суттєві зміни відбулися в демографії споживачів, структурі попиту, умовах ведення бізнесу, логістиці тощо. Усе це призвело до того, що ряд компаній не змогли пристосуватись до нових реалій, і вимушені були суттєво зменшити чи взагалі припинити свою діяльність. RAU зробив огляд ритейлерів та компаній з суміжних областей, які за останні два роки припинили свою діяльність.

Пішли назавжди

Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну з мільйонними боргами закрився, здавалось би, перспективний  сервіс доставки їжі Rocket, який до того активно розвивався. У 2021 році український стартап, який оцінювався у $50-100 млн, встиг вийти на європейський ринок. До кінця того року засновники Rocket Олексій Юхимчук та Станіслав Дмитрик планували вийти на беззбиткову роботу, але натомість в компанії відбулась хвиля скорочень. 

Згодом стало відомо про серйозні проблеми з фінансуванням компанії, які з’явились після обвинувачення у фінансових махінаціях співзасновника компанії Тимура Рохліна, розслідування щодо якого триває досі. Вторгнення росії в Україну стало останнім випробуванням, яке проблемний бізнес не подолав. Власники компанії просто зникли й перестали виходити на зв’язок, заборгувавши мільйони ресторанам за вже продані страви. Зокрема, власникам десятьох закладів сервіс сумарно винен 1,16 млн грн. Лишилися борги у компанії й перед співробітниками компанії. Згодом Rocket провели через контрольоване банкрутство. А торговельну марку вже неіснуючого сервісу доставки Rocket нещодавно продали за 87 000 грн (замість 3,6 млн грн на старті).

Восени 2022 року закрив усі відділення, не витримавши конкуренції та роботи в воєнних реаліях, поштовий оператор Justin. Компанія, що входила до Fozzy Group, вийшла на ринок України у 2017 році, мала амбітні плани потіснити Нова пошта та відкривалася у всіх маркетах Сільпо та Фора.

Новий гравець намагався зайняти нішу «Забирати посилки дорогою додому»: увечері клієнт заходив до супермаркету по продукти й одночасно міг забрати посилку, яку напередодні замовив в інтернет-магазині. Однак Justin не вдалося отримати всіх бажаних локацій у мережі Сільпо, а ціни на оренду в наявних місцях були високі. Із приблизно 540 відділень лише близько 220 містилися в торгових точках Fozzy Group. Також не вдалося обʼєднати логістику Сільпо і Justin.

Крім того, виявилося, що українцям було ближче і зручніше забирати посилки з Нова пошта. Мережа торгових точок Fozzy Group була приблизно в 35 разів менша, ніж мережа відділень і поштоматів Нова пошта. Останньою краплею стало відкрите вторгнення росії 24 лютого цього року. Ринок інтернет-торгівлі обвалився, кількість замовлень та доставок знизилася до нуля. Це стало вироком для Justin: компанія фактично перестала існувати.

У підсумки, провалилася базова гіпотеза бізнес-моделі Justin про те, що споживачам буде зручно забирати посилки після шопінгу в супермаркеті.

У березні цього року закрився ще один проєкт від власників Сільпо — мережа магазинів гаджетів ringoo. У Fozzy Group головною причиною згортання роботи мережі назвали неактуальність регіональних офлайн-магазинів через стрімкий розвиток онлайн-торгівлі, а також падіння продажів через негативний вплив загальної ситуації в країні.

Офіційне оголошення про закриття мережі електроніки ringoo, яка входить у Fozzy Group Володимира Костельмана, відбулось 20 березня, а до 31 березня тривав «перехідний період» для виконання зобовʼязань ringoo перед партнерами та покупцями. Мережа налічувала 76 торгових точок у більш ніж 50 містах України, як у великих містах, так і у районних центрах. Її локації вже займає велика регіональна мережа Кібернетики.

У лютому цього року припинили свою діяльність дитячі інтернет-магазини pampik.com та panama.ua. Ймовірними причинами закриття діяльності магазинів називаються труднощі роботи в умовах військового стану, падіння ринку та спадаюча динаміка народжуваності в країні. З огляду на це, інвестори прийняли рішення припинити діяльність pampik.com та panama.ua як окремих проєктів. Клієнтам, які співпрацювали з цими інтернет-проєктами, запропонували перейти на обслуговування на платформу одного з маркетплейсів.

Нагадаємо, що співзасновниками інтернет-магазину Pampik у 2010 році стали Шахін Мусаєв та Олег Шапоренко. Через 10 років вони продали ресурс інвесткомпанії Dragon Capital. А у червні 2022 року найбільший гравець на ринку парфумерії та косметики в Україні MakeUp Сергій Волобуєв отримав в управління від Dragon Capital інтернет-магазин parfums.ua, натомість передав йому свій інтернет-магазин із дитячими товарами panama.ua. За словами Волобуєва, обʼєдналися лише доставки Pampik та Panama.

На межі закриття

Минулого року скоротила більшу частину своєї мережі ресторанів L’Kafa Group. Станом на липень 2023 року функціонувало менш як десять закладів із трьох десятків ресторанів та кафе різного формату, які входили до L’Kafa Group. Головний сайт групи не працює, а інформація в соціальних мережах не оновлюється з травня 2023 року. На Facebook-сторінці L’Kafa, вказані адреси лише чотирьох закладів, які працювали на момент 23 лютого 2022 року, але у 2023-му згадувався лише заклад у ТЦ Україна.

Усама Кафа, який заснував ресторанну компанію у 1998 році, підтвердив журналістам, що у зв’язку з військовим становищем у країні та обмеженнями комендантської години в компанії змушені були тимчасово заморозити роботу деяких об’єктів, а решту переформатували на денні. Загалом за 15 років свого існування компанія відкрила 67 ресторанів, але одночасно працюючих завжди було не більше 30-40. Зокрема, компанія L’Kafa Group розвивала ресторани у декількох форматах, серед яких мережі «Захади, Дарагой», «Чайхона Базар», Just Beer Bar, L’Kafa та ресторан Silvio D’Italia. Сумарно перед великою війною мережа нараховувала 30 закладів. 

Проте проблеми у мережі почались ще до початку великої війни. Зокрема, у соціальних мережах, під постами ресторанної компанії, можна знайти відгуки її екс-працівників, які вказують на заборгованість по зарплаті, податках та навіть платі за оренду.

Варто також зазначити, що компанія часто намагалася експериментувати, витрачаючи ресурси на нові проекти. Наприклад, весною 2018-го були плани запустити мережу продовольчих маркетів Bazar Express. Планувалося відкрити мережу із 30-40 торгових точок у форматі магазин біля дому. Дійшло до відкриття однієї точки на Чоколівському бульварі в Києві. Також на відвідуваність мережі могли вплинути репутаційні скандали, зокрема з відкриттям восени 2015 року в Будинку Профспілок ресторану мережі L’kafa, коли активісти виступили проти розміщення розважального закладу в будівлі, з якою пов’язані трагічні події часів Революції Гідності. В будь-якому разі помітно, що конкуренції не витримують різні заклади ресторанної групи. 

Удвічі скоротив мережу Хлібний і відмовився від майже всіх своїх немережевих ресторанів у Києві ресторатори Дмитро Заходякін та Аліна Косічкіна. За час великої війни в мережі Хлібний із 18 закладів залишилось лише дев’ять. Окрім того, зачинились й інші ресторани — Редкая птица, на місці якого зараз працює Жар і м’ясо інших власників, та Agatha. Партнери також відмовились відкривати заклад Bird milk, який мав з’явитись у лютому 2022-го.

Мережа Хлібний була заснована рестораторами у 2018 році. Пізніше були відкриті заклади Редкая птица, Agatha та готувався до відкриття Bird milk. Після початку повномасштабного російського вторгнення ситуація змінилась. Тож Заходякін почав закривати заклади. Окрім немережевих закладів, він закрив дев’ять закладів Хлібний – половину мережі. 

Окрім складнощів роботи в воєнний час “підкосити” заклади рестораторів могли й неодноразові скадали, пов’язані з неналежним сервісом, невиплатою заробітної плати співробітникам та неоднозначними постами у соціальних мережах з цього приводи Аліни Косічкіної, на яку після цього вилилась хвиля обурених відгуків від користувачів і в результаті їй довелось зробити свої сторінки непублічними. 

Зараз відомо, що Заходякін планує відкрити ресторани в Лондоні. Однак розвивати успішний бізнес у двох країнах одночасно майже неможливо, впевнений співвласник мережі Mafia та ресторану BAO Тарас Середюк. Тож, за ситуації, яка склалась, Заходякін може закрити свій український бізнес.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку