Торгівля краденим: що можуть зробити міжнародні бренди в захисті своїх прав, коли росія вкрала інтелектуальну власність

Торгівля краденим: що можуть зробити міжнародні бренди в захисті своїх прав, коли росія вкрала інтелектуальну власність

07.04.2022 09:00
  2519
Костянтин Симоненко

З моменту повномасштабного вторгнення російської армії в Україну понад 400 компаній повністю вийшли з ринку росії. Країна-агресор намагається замінити товари цих компаній продукцією під вкраденими торговими марками.

Легалізація вкраденого

Через санкції та вихід іноземних компаній зі свого ринку, в рф вирішили просто вкрасти інтелектуальну власність близько півсотні міжнародних брендів. За повідомленнями російського РБК, тамтешній бізнес та підприємці подали понад 50 заявок на реєстрацію відомих міжнародних товарних знаків, власники яких припинили роботу в росії через вторгення в Україну. Серед цих брендів: Durex, Coca-Cola, Apple, Mastercard, BMW, Audi, Chanel, McDonald’s, Levi’s, Nike та Christian Dior – компанії, які частково чи повністю вийшли з російського ринку.

«Підприємці» з росії мають намір продавати під відомими марками товари власного виробництва. Більшість заявок повністю відповідають оригінальним назвам брендів або повторюють айдентику оригіналів, як от копія McDonald’s (під логотипом «Дядя Ваня»), хоча є й такі оригінальні знахідки як «Идея» та «Идея Мебельная Фабрика» замість IKEA. Але тут так само використовують візуально схожу стилістику та колірні рішення логотипу шведського меблевого гіганта IKEA. У деяких випадках зустрічаються переробки відомої торгової марки або копіювання фірмового стилю. Скажімо, Nezpresso замість бренда Nespresso (належить Nestle) в торговій марці S замінили на Z.

Щонайменше 37 таких заявок, у тому числі на торгові знаки Facebook та Instagram, подали косметична компанія «Смарт Бьюті» та фармацевтична компанія «Біотекфарм-М», акціонерами яких виступають бізнесмени Вадим Рябченко та Олександр Герштейн.

У разі схвалення звернень “підприємці” хочуть не тільки продавати свою продукцію під чужими брендами (мовляв, а хто нам завадить?), але й готові «видавати» дозволи на використання товарного знаку оригінальним власникам, якщо ті повернуться в росію, продати бренд або передати державі у разі «націоналізації заводів іноземних компаній».

Так само 29 березня російські ЗМІ опублікували заяву топ-менеджера російського підрозділу німецької мережі господарських магазинів OBI Максима Суравегіна, який заявив, що німецька мережа OBI начебто відновить роботу в росії «спочатку у Москві, потім у Петербурзі та у всій країні». OBI Group, яка припинила роботу в рф ще 8 березня, вимушена була знову заявити, що всі російські магазини залишаться закритими.

Схожа історія у мережі американських закусочних Burger King, яка не може вийти з російського ринку через дії свого партнера в росії Олександра Колобова, який відмовився закривати 800 ресторанів в рф. Анулювати угоду в односторонньому порядку Burger King не може. Для цього йому була б потрібна допомога російської влади на місцях, та як кажуть в компанії “ми знаємо, що це не відбудеться найближчим часом”.

Юридична оцінка інтелектуального мародерства

Цікаво, що більшість компаній, які збираються вкрасти чужу інтелектуальну власність не консультувалися з юристами, а просто вирішили взяти те, що погано лежить. Проте навіть російські правознавці сумніваються у законності можливої реєстрації нових «власників» відомих брендів. Як наголошує керуючий партнер компанії «Зуйков та партнери» Сергій Зуйков, зареєструвати подібний знак за наявності вже зареєстрованого неможливо. Так, підставою для відмови може стати авторське право або критерій «подібності до ступеня змішування», погоджується патентний повірений за товарними знаками Анастасія Спільник. А для спроби анулювання реєстрації товарного знаку у зв’язку з його невикористанням має пройти три роки.

Поки іноземний бренд не припинив свого існування, його товарний знак під правовою охороною. Тобто і в разі ліквідації російських «дочок» міжнародних компаній. Як зазначає керуючий партнер юридичної компанії Enterprise Legal Solutions Юрій Федюкін, навіть коли видані патенти у росії припинять свою дію за рішенням правовласника або просто після закінчення термінів їх дії, майже напевно матимуть значення правовстановлюючі документи, видані органами реєстрації інших країн, визнані на території рф через дії міжнародних угод у сфері охорони інтелектуальної власності.

Так, в Росії діє міжнародна Мадридська система реєстрації товарних знаків – власники товарних знаків отримують можливість охорони брендів, що належать їм, в декількох країнах – членах Мадридського союзу. Також є угода СОТ щодо торговельних аспектів прав інтелектуальної власності, документ регулює базові стандарти охорони інтелектуальної власності.

Російські правники бачать єдиний шлях реєстрації крадених брендів: якщо уряд рф прийме рішення анулювати всю інтелектуальну власність “недружніх країн”. І хоча вони вважають такий розвиток подій фантастичним, росія може піти на будь які кроки.

Поради іноземців

Міжнародна юридична спільнота менш оптимістична у своїх оцінках. По-перше, відомство США з патентів та товарних знаків (USPTO) оголосило про розрив зв’язків із відомствами інтелектуальної власності росії та білорусі та Євразійською патентною організацією. Про це йдеться у заяві, опублікованій 4 березня 2022 року і уточненій 8 березня. За декілька днів до цього Європейське патентне відомство аналогічним чином оголосило про припинення співпраці з цими трьома відомствами. З 11 березня 2022 року патентні заявки, подані в Росії, більше не розглядатимуться USPTO в США в рамках Глобальної системи патентного діловодства (GPPH), тобто за прискореною процедурою. Як повідомляє міжнародне юридичне об’єднання Eversheds Sutherland, у відповідь росія дозволила використання деяких іноземних патентів без компенсації чи ліцензії (тобто плати за ставкою 0% або без дозволу правовласника): рішенням уряду рф від 6 березня 2022 року дозволено використання патентів на винаходи, промислові зразки та корисні моделі, що походять з 23 «недружніх» країн. В цьому переліку США, Канада, Великобританія, країни ЄС, Сінгапур, Швеція, Тайвань, Україна та ряд інших. Ця політика застосовується до власників патентів, які є громадянами або ведуть бізнес в одній із зазначених країн.

По-друге, вже є прецеденти порушення прав інтелектуальної власності, закріплені судом рф. Так судом Кіровської області було відхилено позов британської компанії Hasbro Inc. стосовно порушення прав на два товарні знаки «Свинка Пеппа» та «Папа Свин» російським підприємцем.

Крім того, в рф є плани прийняти закон, що дозволяє примусове ліцензування програмного забезпечення та схемних технологій, що походять із країн, що накладають санкції на росію. Це, своєю чергою призведе до фактичної легалізації порушення авторських прав. А також є ризик прийняття рішення уряду рф стосовно товарних знаків по аналогії з дозволом безкоштовно красти патенти.

Тому іноземні юристи вважають, що ці ризики можуть призвести до втрати цінних активів інтелектуальної власності без будь-яких засобів правового захисту, доступних для правовласників.

Можливі засоби захисту

Враховуючи, що кремль фактично усунув причини позову про порушення патентних прав у росії, патентовласникам доведеться шукати засоби правового захисту в інших країнах, і це, ймовірно, викличе питання про юрисдикцію. В якості рекомендацій іноземні правники радять міжнародним брендам використовувати всі наявні можливості для захисту своїх активів інтелектуальної власності та зменшення шкоди, заподіяної новою російською політикою.

Контролювати імпорт товарів. Оскільки власники товарних знаків можуть бути не в змозі боротися з порушенням своїх прав у межах Росії, компанії можуть хоча б контролювати вихід контрафактних товарів на інші зарубіжні ринки. Багато країн дозволяють власникам реєструвати свої товарні знаки та авторські права у митних органах. Це дозволяє працівникам митниці затримувати, конфіскувати або виключати товари, які порушують зареєстрований товарний знак або авторські права. Подавши відповідну заявку на реєстрацію в митному органі можна обмежити попадання таких товарів на інші ринки. До речі так само можна зупиняти в разі необхідності паралельний імпорт легально виробленої продукції.

Подати заявку на додатковий захист інтелектуальної власності. Фізичні та юридичні особи можуть додатково зареєструвати свої патенти, товарні знаки та авторські права у країнах, що межують з росією або є важливими торговими партнерами рф. Це також може пом’якшити наслідки переміщення контрафактної продукції з росії на інші зарубіжні ринки.

Можливість припинення плати за патенти в рф. Власники патенту повинні будуть зважити, чи продовжувати платити мита за підтримання чинності своїх патентів в надії, що росія скасує постанову уряду, або прийняти  рішення відмовитися від них, враховуючи невизначеність ситуації.

Запровадження санкції через механізми СОТ. Як відмічають науковці з британських вузів, на державному рівні країни можуть подати на росію до суду СОТ і вимагати запровадження додаткових санкцій. Але якщо росію виключать із клубу СОТ, як це було вже запропоновано, це якраз ізолює її від глобальних викликів у галузі інтелектуальної власності. Жодна країна не зможе залучити росію до суду організації, членом якої вона не є.

Загалом майбутнє прав інтелектуальної власності в рф залишається невизначеним. Втрати і загрози яку ці заходи становлять для відомих брендів та цінних технологій, ще належить визначити.

Тіньові стежки поставок

Проте й ці заходи можуть виявитися малоефективними. Слідом за спробою реєстрації в рф по суті вкрадених півсотні іноземних брендів держава-агресор намагається легалізувати сірий імпорт майже всіх можливих товарів. Згідно з повідомленнями у ЗМІ, паралельний, або сірий, імпорт в Росії легалізували 30 березня. Тепер до країни можна ввозити потрібні товари іноземного виробництва без згоди правовласників. Раніше це могли робити тільки офіційні дилери або самі виробники. Тобто ввезення на територію росії оригінальних товарів, куплених в інших країнах, без прямого дозволу власників брендів, майже всієї можливої продукції окрім сільськогосподарської. Усього в підготовленому списку 72 позиції, що охоплюють максимально широкі групи товарів – від мінеральної сировини до споживчих товарів, обладнання й транспортних засобів. Список продукції, яку можна буде ввозити до РФ без дозволу, затверджуватиме Мінпромторг рф за пропозиціями галузей. Нагадаємо, у березні імпорт до Росії через санкції й інші обмеження зменшився на 30%.

Нарешті, як повідомляє Головне управління розвідки Міністерства оборони України, росія намагається створити канал контрабанди підсанкційних товарів через Грузію. Оскільки через міжнародні санкції Росія не може самостійно імпортувати велику номенклатуру товарів військового, подвійного й цивільного призначення. За даними української розвідки, представники грузинських спецслужб отримали вказівку від політичного керівництва не перешкоджати діяльності контрабандистів. Іншим каналом постачання до Росії товарів техніки, електроніки й оптичних приладів може бути Східна Азія.

І хоча Грузія вже назвала “безпідставними і безглуздими” звинувачення ГУР у пособництві РФ імовірність налагодження контрабандних поставок різними шляхами зберігається. Тому вкрай важливим стає біль прискіпливий контроль за відвантаженням партій товару у регіони, що межують з рф. І тут іноземні компанії можуть докласти додаткових зусиль за контролем своїх відвантажень.

Нажаль, окрім мінімізації шкоди інших легальних шляхів відстояти своє право на інтелектуальну власність немає. В цьому сенсі також цікаво побачити результати судового розгляду за вже реально втрачені матеріальні цінності. Мається на увазі кейс про те, як найбільша лізингова компанія у світі AerCap подала позов у $3,5 млрд проти рф за літаки, які росія вкрала через санкції після вторгнення в Україну.

Читайте також –

Zнак фашиZму: як компанії відмовляються від нової Zвастики на своїх лого та що буде далі


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку