Сергій Бадрітдінов, CEO Intertop: Комісія за послуги еквайрингу має бути обмежена

Сергій Бадрітдінов, CEO Intertop: Комісія за послуги еквайрингу має бути обмежена

09.03.2021 07:30
  2157
Микола Маранчак

Генеральний директор найбільшого гравця українського фешн-ринку Intertop Ukraine Сергій Бадрітдінов про необхідність поступового обмеження плати за еквайринг.

Цей текст доступний також російською мовою

Комісія за безготівкові транзакції в Україні є однією з найвищих в Європі та довгий час ніяк не регулювалася. Витрати на еквайринг наразі складають 2-3% від суми транзакції для малого і середнього бізнесу та 1,7% для великих підприємств. Високі комісії мотивують рітейлерів використовувати готівку, адже інкасація коштує в десятки разів менше. 

Найбільшою складовою загальної комісії є інтерчейндж (близько 70%), його розмір встановлюється безпосередньо платіжними системами. Серед них найпоширенішими є MasterCard та Visa, чиє монопольне становище дозволяє їм завищувати ставки. Щоб врегулювати ситуацію, Євросоюз ще у 2015 році обмежив інтерчейндж до 0,3% від суми транзакції. В США, до прикладу, комісія взагалі фіксована і складає 20 центів від суми чека.

У 2020 році у Верховній Раді України були зареєстровані законопроєкти № 4178 та 4178-1, в яких пропонується поступово обмежити розмір інтерчейнджу та загальної комісії за безготівкові транзакції. Ключова різниця між законопроєктами полягає у розмірі ставок. Їхній розгляд постійно відкладається, в той час як щомісячні втрати бізнесу через грабіжницькі тарифи сягають сотень мільйонів гривень. Для середнього та малого бізнесу комісія за обслуговування безготівкових операцій є критично високою. Тому такі умови призводять до розвитку тіньової економіки.

Незабаром в Раді планується розгляд законопроєкту №4364 про платіжні послуги. В цьому контексті нагальною потребою є внесення правок про поступове обмеження плати за еквайринг.

Від таких змін безперечно виграє і бізнес, і держава, і споживачі. Для держави зростання частки безготівкових розрахунків — це гарантії прозорості та розширеного контролю за грошовими потоками, для споживачів — швидкість, зручність та надійність обслуговування. Ритейл своєю чергою сподівається на зменшення абсолютно невигідної комісії, яку зараз змушений компенсувати коштом збільшеної вартості товарів. В Україні ціна товару для покупця залишається незмінною незалежно від способу оплати, відповідно додаткові витрати ритейлера відбиваються на загальному рівні цін».

Очевидно, що проти обмеження комісійної винагороди за послуги еквайрингу активно виступають фінансові установи. Втім, запропонована ставка не є радикально низькою. Це дозволить банкам зберегти рентабельність платіжних карток, до того ж гарантуватиме прибуток і збільшення кількості транзакцій. НБУ наполягає на ринковому регулюванні тарифів, однак світовий досвід чітко демонструє, що єдино правильним рішенням є законодавче закріплення прийнятних лімітів.

Щоб мінімізувати тіньові схеми та у довгостроковій перспективі знизити загальний рівень цін для населення, держава має закріпити сприятливі умови для ритейлерів.

Читайте також

RAU GR: Регулювання вартості еквайрингу – європейський шлях підтримки державою своїх підприємців


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку