Після карантину в Україні можуть не відкритися до 30% магазинів – Colliers

Після карантину в Україні можуть не відкритися до 30% магазинів – Colliers

16.04.2020 11:52
  145
Виктор Нагорский

Великі українські рітейл-оператори допускають, що при найгіршому сценарії та неготовності деяких орендодавців істотно переглядати умови оренди, до 30% магазинів можуть не відкритися після карантину.

Цей матеріал доступний російською мовою

Про це йдеться в огляді ринку торговельної нерухомості та рітейлу, який підготували аналітики консалтингової компанії Colliers International.

Як зазначають у компанії, в результаті впливу пандемії на бізнес, європейські рітейлери скорочують витрати. Не маючи можливості здійснювати торгівлю офлайн, багато з них активізують свою діяльність в інтернеті. Для деяких це невідомий напрямок, який створює певний комплекс додаткових витрат: обслуговування, маркетинг і постачання/логістика. При цьому багато бізнес-моделей просто не можуть здійснити перехід за такий короткий період.

Наприклад, Primark завжди робив акцент виключно на продаж «в магазинах», а відсутність фізичної торгівлі в найближчому майбутньому означає, що продажі зазнають серйозного удару.

Такий вид моделі бізнесу онлайн не працює для невеликих і незалежних рітейлерів через операційні витрати та їх присутність на цьому ринку. Проте, для багатьох операторів F&B, які можуть здійснювати свою діяльність, використовуючи такі канали e-commerce, як UberEats, Glovo, а також свої соціальні мережі, онлайн виявився тимчасовим рятівним каналом збуту.

Деякі рітейлери почали переобладнання своїх ліній для виробництва медичних засобів (масок)/спецодягу. Такі компанії, як Inditex і Kering (володіє брендом Balenciaga) оголосили про те, що вони будуть виробляти маски та халати. LVMH, конгломерат елітних брендів, перейшов від виробництва парфумерії до виробництва антисептиків для рук. Brewdog, Ford, Rolls Royce, Dyson і Tesla також розглядають перспективи того, як вони можуть допомогти у виробництві медичного обладнання.

Ще до пандемії найбільші зміни в поведінці споживачів відбулися в торгівлі у зв’язку з переходом на цифрові технології. Однак продуктова індустрія все ще перебувала в стадії становлення.

Зважаючи на нинішні заходи з ізоляції, необхідність підтримки споживачів у режимі онлайн призведе до довгострокового збільшення частки роздрібної онлайн-торгівлі продуктами.

У перспективі, незважаючи на великі знижки з боку орендодавців, цілком можливо, що вакантність на центральних вулицях і в торговельних центрах буде збільшуватися в міру того, як найбільш вразливі рітейлери почнуть закривати свої магазини.

Терміни оренди, швидше за все, будуть скорочені, оскільки орендарі уникають підписання довгострокових угод на фоні невизначеності майбутнього (економічного та ринкового). Тоді як деякі торговельні об’єкти будуть відчувати зниження орендних ставок, інші – зокрема, супермаркети або рітейл-парки, закріплені за супермаркетами – швидше за все, помітять зростання показника.

Україна

В Україні, як зазначають в Colliers International, багато рітейлерів зараз займають позицію спостерігача. Частина проектів продовжує будівельні роботи. Проте терміни відкриття безумовно будуть скориговані з урахуванням дії загальних обмежувальних заходів.

Рітейлери сконцентровані на переговорах з орендодавцями щодо умов оренди на період карантину та здійснення оплати тільки зниженого ОРЕХ та комунальних платежів.

В Colliers також прогнозують значне зниження орендних ставок після скасування карантину як мінімум на шість місяців, з метою збереження бізнесу орендарів. У той же час низка великих рітейл-операторів допускає, що при найгіршому сценарії та неготовності деяких орендодавців істотно переглядати умови оренди на користь орендарів, до 30% магазинів можуть не відкритися після карантину.

Німеччина

Деякі бренди відмовляються від сплати оренди, а інший бізнес продовжує розширюватися. Зокрема мережі дискаунтерів Lidl і Aldi, як і раніше зацікавлені в розвитку бізнесу в регіонах. Вони прагнуть повною мірою скористатися ситуацією та активізацією споживчого попиту на продукти харчування.

Уряд вживає заходи для підтримки підприємств, які зіткнулися зі складнощами у продажах. Зараз державна підтримка охоплює спрощений доступ до кредитів для малого та середнього бізнесу, а також кредити для більших компаній, податкові пільги та обговорення фінансування 67% зарплат протягом наступних 12 місяців.

Великобританія

Всі непродовольчі підприємства роздрібної торгівлі закриті. Уряд Великобританії передбачив фінансові пакети для підтримки економіки та захисту найуразливіших підприємств малого та середнього бізнесу. Наприклад, надав фінансову підтримку у вигляді бізнес-кредитів і грантів, звільнення від сплати ПДВ до кінця червня та пільги для рітейлерів на 12 місяців. Державна підтримка, зокрема, для самозайнятих у вигляді виплати 80% від заробітної плати та заморозка іпотечних платежів на три місяці, стане величезною підтримкою для роздрібної торгівлі. Проте, для багатьох цього виявилося недостатньо, тому багато магазинів відомих брендів змушені закритися на невизначений термін. Серед таких Carluccio’s, Laura Ashley і Jack Wills.

Нідерланди

Більшість орендодавців відмовляються від орендної плати та надають «орендні канікули», щоб забезпечити фінансову стійкість своїх орендарів і збереження вартості їх портфелів. Уряд Нідерландів розглядає можливість скасування деяких заходів щодо карантину наприкінці квітня.

Перспективний план полягає в тому, щоб спочатку знову відкрити школи, а незабаром після цього знову відкрити більшість роздрібних магазинів.

Поки діє карантин деякі рітейлери застосовують креативні стратегії продажів для підтримки грошових надходжень. Наприклад, у ресторані Loetje, де подають стейки, тестують подачу в форматі drive-thru/для водіїв – такий підхід виявився успішним, Loetje продав понад 400 страв за п’ять годин.

Австрія

Більшість орендодавців не отримали орендну плату за останні кілька тижнів, і все більше орендарів повідомляють про неготовність здійснювати оплату. Орендодавці, які не одержують дохід, обговорюють з банками свої кредитні зобов’язання та своє фінансове становище. В умовах скорочення грошових потоків багато компаній стають банкрутами, скорочують персонал або переводять співробітників на скорочений робочий день для того, щоб утримати робочі місця. Уряд покриває виплати частини зарплат (для найбільш вразливих підприємств) – близько 80% в залежності від рівня доходів. На щастя, в Австрії стабілізується кількість випадків Covid-19, в результаті чого уряд поступово знімає обмеження для роботи деяких непродовольчих магазинів.

Польща

Уряд ввів у дію нову постанову, згідно з якою з 13 березня «тимчасово припиняється» дія всіх договорів оренди, укладених на площі форматом від 2000 кв. м в торговельних центрах. Це означає, що всі договірні зобов’язання є недійсними, а орендарі не повинні платити орендну плату або плату за послуги до закінчення карантину. Умови, які потім вступають в силу, є досить жорсткими. Уряд обгрунтовує це спробою стимулювати вітчизняну економіку. Можна також відзначити, що в результаті пандемії багато орендодавців звертаються за послугами оцінки своїх об’єктів нерухомості, з метою зрозуміти, як вплинув спалах пандемії на вартість їх активів.

Франція

Більшість орендарів у Франції інформують своїх орендодавців про неможливість виконання договірних зобов’язань з оренди в найближчі місяці. Великий орендодавець роздрібної торгівлі Unibail-Rodamco-Westfield наполягає на продовженні здійснення орендних платежів, але з узгодженою відстрочкою. Ринок сфокусований на майбутньому.

Настрої у французів на користь відновлення сегменту F&B після закінчення карантину, через сильне бажання людей спілкуватися та вийти за межі власних квартир або будинків.

Однак, поки немає впевненості в короткостроковому відновленні сектору роздрібної торгівлі ready to wear, враховуючи економію та зниження витрат покупців на одяг.

Прибалтика

Більшість орендодавців розподіляють своїх орендарів за різними групами, тому що у кожного рітейлера є свої власні унікальні бізнес-моделі, труднощі, потреби, та приймають рішення щодо окремої групи в індивідуальному порядку. На жаль, орендодавці розривають договори оренди з дрібними орендарями, які, на їхню думку, не пройдуть випробування сьогодення. З якірними орендарями ведуться переговори про зменшення орендної плати з метою збереження орендних відносин, а у майбутньому орендних доходів. Сьогодні лише один торговельний центр знаходиться на стадії будівництва, об’єкт не припиняє роботу, всі підрядники працюють на місці. Цілком ймовірно, що дата введення об’єкта в експлуатацію буде відкладена, оскільки уряд ввів режим скороченого робочого часу.

Читайте також –

Nielsen: топ-5 світових трендів споживання після COVID-19


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку