Заява Асоціації рітейлерів України щодо регулювання роздрібної націнки на харчові продукти

Заява Асоціації рітейлерів України щодо регулювання роздрібної націнки на харчові продукти

13.01.2022 02:00
  2149
rau

Підтримуючи зусилля уряду щодо стабілізації цін на соціально значущі продукти харчування, Асоціація рітейлерів України висловлює своє занепокоєння ситуацією з введенням додаткового регулювання діяльності суб’єктів роздрібної торгівлі.

12 січня 2022 року уряд прийняв постанову КМУ «Про внесення змін до пункту 41-4 постанови Кабінету міністрів України від 09 грудня 2020 року №1236», якою на період дії карантину пропонується обмежити граничний рівень торгівельної надбавки на окремі соціально значущі продукти харчування в розмірі не більше 10% від оптово-відпускної ціни з урахуванням рекламних, маркетингових, логістичних послуг, послуг з підготовки, обробки, пакування, інших послуг, пов’язаних з реалізацією кінцевому споживачу.

Як відомо, наразі зростання цін на продукти харчування обумовлено не підвищенням рівня торгівельних надбавок, а зростанням відпускних цін з боку виробників, які, в свою чергу, вимушені підвищувати ціни у зв’язку із зростанням цін на енергоносії (газ), а також інших чинників, що є складовими під час формування собівартості продукції.

Прийняття ж урядом змін, які матимуть безпосередній вплив на діяльність галузі рітейлу (адже їх реалізація вимагатиме необхідності адаптування внутрішніх процесів, внесення змін до договорів з постачальниками, налаштування інших процесів з метою подальшого безперебійного забезпечення споживачів соціально значущими товарами),  не супроводжувалось обговоренням з профільними асоціаціями та бізнесом, а сам проект постанови не був опублікований для громадського обговорення.

При цьому проект постанови не передбачає перехідного періоду для його впровадження, що надало би можливість галузі рітейлу підготуватись до змін у регулюванні, а також надати свої пропозиції представникам влади. Звертаємо увагу, що процес прийняття попередньої постанови Кабінету міністрів України від 30.12.2021 року №1432, яка була опублікована ввечері 31 грудня, а набула чинності 1 січня 2022 року, вже спричинив кризову ситуацію у сфері роздрібної торгівлі, адже суб’єкти господарювання  не мали жодної можливості заздалегідь підготуватись до таких змін, а також отримати додаткові роз’яснення щодо порядку ціноутворення на такі продукти як батон та олія соняшникова.

Розширення ж даного переліку товарів ще на дев’ять видів продуктів харчування, що може загалом становити до декількох сотен позицій таких товарів в магазині, може призвести до призупинення реалізації зазначених продуктів харчування до моменту налагодження всіх процесів та чіткого розуміння порядку їх ціноутворення. Зокрема, потребує додаткового роз’яснення визначення «оптово-відпускної ціни на товар» та конкретизація переліку товарів, які підпадають під дане регулювання.

Отже, враховуючи критичність ситуації, Асоціація рітейлерів України закликає Уряд відкласти введення в дію таких змін у зв’язку з відсутністю достатнього часу їх впровадження та нерозумінням бізнесу чіткого механізму ціноутворення. Також просимо представників уряду провести нараду з представниками роздрібного ринку харчових продуктів для обговорення ефективності такого регулювання.

Читайте також –

Яка вартість пластикових пакетів має бути в магазинах та аптеках


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку