Ритейл іде у наступ: оборот торговельних мереж України перевищив 1,5 трлн грн (інфографіка)

Ритейл іде у наступ: оборот торговельних мереж України перевищив 1,5 трлн грн (інфографіка)

12.06.2024 10:00
  1476
Єрмакова Яна
Костянтин Симоненко

Дослідження ринку роздрібної торгівлі України, представлене в ході RAU Expo – 2024 показало, що у другий рік повномасштабної війни ритейлери збільшили виторг майже на 380 млрд грн порівняно із 2022-м та продовжують підтримувати функціонування економіки країни.

Асоціація ритейлерів України ексклюзивно з компанією YouControl (продукт YС.Market), яка виступає інформаційним аналітичним партнером, на основі даних офіційної податкової звітності компаній сфери роздрібної торгівлі провела дослідження: який оборот отримали торговельні мережі у 2023 році – другому році великої війни. Його результати учасникам RAU Expo – 2024 представила керівник відділу аналітики Асоціації ритейлерів України Яна Єрмакова та доктор економічних наук, фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк.

Ритейл набирає обертів

На відміну від 2022-го, коли дохід компаній відчутно скоротився через окупацію значних територій, мародерство, обстріли мирних міст, постійні повітряні тривоги та блекаути, минулого року українські ритейлери зуміли не тільки пристосуватися до нових умов роботи, але й відновити свій розвиток. Аби забезпечити споживачів всім необхідним, при першій же нагоді на звільнених територіях відкривалися магазини, пункти видачі товарів, аптеки тощо. Попри надскладні умови український ритейл не тільки вистояв, відновив свої обороти, але й зміг перевершити довоєнні показники. Так, статистика свідчить, що в 2021 році виторг мереж складав 1,44 трлн грн, в 2022-му впав до 1,16 трлн грн.

Проте в 2023 році цей показник досяг відмітки у 1,54 трлн грн, тобто на 30% більше, ніж у 2022-му та на 100 млрд грн перевершив довоєнні обороти галузі. Враховуючи, що офіційний рівень інфляції у 2023 році склав лише 5,1%, можна сказати, що український ритейл став на шлях активного розвитку.

Варто відмітити, що майже дві третини, або 62% загального товарообігу торговельних мереж – забезпечили компанії-члени Асоціації ритейлерів України. В абсолютних цифрах їх виручка склала близько 960 млрд грн, що на 28% більше за показник 2022 року. Примітно, що з цієї суми 694,5 млрд грн, або 45% забезпечили всього 38 компаній двох галузей – продуктового та паливного ритейлу. Аби краще зрозуміти масштаб внеску в економіку України цих компаній варто зазначити, що мова йде про 5376 продовольчих магазинів та 1441 АЗК.

Природньо, що продуктовий ритейл у 2023 році згенерував найбільші обороти. Оскільки від покупок одежі та побутової техніки споживачі ще могли утриматися, а от продукти харчування вони купували стабільно. Так само і паливо необхідне для щоденних поїздок та комерційних перевезень. Якщо FMCG оператори загалом отримали 491,5 млрд грн доходу, то АЗС в два з половиною раза менше – 203 млрд грн.

Втім, представники цього сегменту заробили втричі більше, ніж магазини DIY, які наторгували майже на 73,8 млрд грн, що забезпечило їм трете місце. В інших секторах спостерігається схожа картина. Так, магазини техніки та електроніки отримали 68,2 млрд грн, а непродуктові оператори наторгували на 63,4 млрд грн. Аптечні мережі змогли отримати 41 млрд грн, мережі одягу та взуття – 16,8 млрд грн, інші ритейлери – 850 млн грн. На рівень продажів, безумовно, впливало як падіння платоспроможного попиту та і те, що багато потенційних покупців залишили країну.

Топ-20 кращих

Якщо слідувати принципу Парето та виокремити топ-20 компаній-членів RAU, які забезпечують 82% обороту 100 членів Асоціації, можна побачити, що це здебільшого добре всім відомі мережі національного масштабу. Всього два десятки підприємств роздрібної торгівлі за минулий рік сформували 793,4 млрд грн, або 52% від загального обороту українського ритейлу.

Перші три місця за виторгом займають АТБ, Сільпо та Епіцентр. Власне, половина найбільших за оборотом компаній ритейлу (10 компаній) – це FMCG оператори, серед яких є як великі міжнародні гравці на кшталт Metro чи Auchan Україна, так і локальні гравці як Файно-маркет. В загальному списку також є представники паливного ритейлу (ОККО, WOG, UPG), мережі магазинів техніки та електроніки (Comfy, Фокстрот), аптечного ритейлу (Подорожник, АНЦ), магазини drogerie сегменту Eva, non-food ритейлу Аврора.

Податкова складова

Збільшення оборотів та розширення діяльності ритейлу прямо впливає на кількість сплачених компаніями податків та фінансову спроможність української держави. Нагадаємо, роботодавці утримують із зарплат працівників податки – 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та 1,5% військового збору (ВЗ). Відповідно, на руки співробітники отримують меншу суму. Крім зарплати, роботодавець за працівника сплачує 22% єдиного соціального внеску (ЄСВ) за рахунок власних коштів. Якщо взяти середню заробітну плату (дохід), яку регулярно розраховує Пенсійний фонд України для нарахування пенсій на основі даних Державної податкової служби, то за 2023 рік вона становила 14 308 грн. Відповідно можна підрахувати, скільки ПДФО та військового збору сплатили учасники дослідження RAU за 393 000 своїх співробітників за 12 місяців минулого року – 13,2 млрд грн. Окрім зарплати, роботодавець за працівника сплачує 22% єдиного соціального внеску (ЄСВ) за рахунок власних коштів, – і ця сума, згідно аналогічного розрахунку, виходить за 12 місяців на рівні 14,8 млрд грн. Тобто разом більше сотні ритейлерів сплатили минулого року до бюджетів усіх рівнів 28 млрд грн податків лише у вигляді нарахувань на оплату праці.

Якщо ж врахувати всі інші податки, побачимо наступну картину. Разом 75 компаній зі 105 опитаних, які є членами RAU, сплатили минулого року понад 131 млрд грн. Майже 40% цієї суми сплатили 25 продовольчих мереж. Ще 26% припадає на п’ять представників паливного ритейлу, а решта – 36% суми було перераховано до бюджету 45-ма операторами різних сегментів роздрібної торгівлі.

Тут так само три чверті податків, або понад 100 млрд грн, було сплачено двома десятками компаній-членів. Хоча перша трійка виглядає трохи інакше. На першому місці традиційно мережа АТБ, до якої доєдналися мережі АЗК ОККО та WOG. А в загальний перелік додалася мережа KLO та Fozzy Group.

Гуманітарна допомога

Асоціація ритейлерів України також підрахувала загальну кількість гуманітарної допомоги, що була надана вітчизняним ритейлом за 24 місяці війни. Загалом за два роки війни українські ритейлери зібрали та передали допомоги на суму 8,6 млрд грн. Зокрема, на потреби армії та територіальної оборони було передано продовольчої продукції на суму 861 млн грн та непродовольчої продукції на суму понад 1,6 млрд грн. Населенню було надано продовольчої гуманітарної допомоги на суму 891 млн грн та непродовольчої гуманітарної допомоги на суму понад 1,36 млрд грн. Крім того, ритейлерами було зібрано майже 3,64 млрд грн фінансової допомоги на придбання транспортних засобів та передано медикаментів на суму 244 млн грн.

      

Гуманітарна діяльність вітчизняних ритейлерів є важливим внеском у спільну перемогу України над росією. До допомоги армії та населенню долучились ритейлери з різних сегментів – FMCG, drogerie, техніка та електроніка, fashion, фармацевтика та інші. Примітно, що компанії, які найбільше сплачують податків так само на перших місцях по допомозі армії та цивільним. Так, компанія АТБ, яка стабільно входить до переліку топ-10 платників податків країни, надала гуманітарної допомоги більш ніж на 1,5 млрд грн і ця сума продовжує стрімко зростати.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку