Рекорди і нові обличчя: рейтинг найбагатших рітейлерів світу 2023 року за версією Forbes

Рекорди і нові обличчя: рейтинг найбагатших рітейлерів світу 2023 року за версією Forbes

14.04.2023 09:00
  3307
Микола Маранчак

Як змінилися статки найбагатших рітейлерів у світі, хто вибув зі списку а хто навпаки – приєднався, і що відбулося в їх житті та їх рітейл-імперіях за останній рік.

За даними Forbes, цього року в топ-100 найбагатших людей світу увійшло 12 рітейлерів. Через зменшення статків з рейтингу вибули син засновника H&M Стефан Перссон (104-й у списку), нащадки засновника мережі магазинів-дискаунтерів Aldi Карл Альбрехт-молодший і Беате Гайстер (108) та власник DMart Радхакішан Дамані (114). Проте не обійшовся список й без свіжих облич. 36-річний Лукас Волтон – онук засновника Walmart, який має частку в компанії, зайняв 74 позицію.

Значною подію 37-го щорічного рейтингу мільярдерів стало й те, що вперше список очолив керівник групи LVMH (Christian Dior, Louis Vuitton, Moet & Chandon та інші) Бернар Арно, потіснивши лідера торішнього рейтингу Ілона Маска. За даними Forbes, статки Арно та його родини становлять $211 млрд, що зробило французького бізнесмена третьої людиною в історії, чиї статки перевищили $200 млрд. Цього року він єдиний у рейтингу, хто подолав цю позначку, адже більшість рітейлерів минулого року частіше втрачали статки, інколи на десятки мільярдів. Падіння акцій, поранені “єдинороги” та зростання відсоткових ставок призвели до того, що рік для найбагатших людей світу став не найкращим.

Загалом статки мільярдерів планети зараз становлять $12,2 трлн, що на $500 млрд менше, ніж у березні у 2022 році. США, як і раніше, можуть похвалитися найбільшою кількістю мільярдерів, друге місце посідає Китай (включаючи Гонконг і Макао), за ним слідує Індія. Для розрахунку чистих статків Forbes використав ціни на акції та курси валют станом на 10 березня 2023 року. Серед інших бізнесменів, які мають частку в роздрібному бізнесі, до топ-10 потрапив також Джеф Безос (Amazon).

Бернард Арно

бернард арно .jpg

Власність в рітейлі: Louis Vuitton
Місце в рейтингу: 1
Статки: $210 млрд
Зміни в статках за рік: +$53 млрд
Вік: 74
Країна: Франція

Імперія LVMH Бернара Арно складається з 75 брендів моди та косметики, серед яких Louis Vuitton і Sephora. У січні 2021 року рітейлер придбав американського ювеліра Tiffany & Co за $15,8 млрд, що вважається найбільшим придбанням luxury-бренду в історії. Холдингова компанія Арно Agache підтримує венчурну фірму Aglaé Ventures, яка має інвестиції в  материнській компанії TikTok ByteDance, а також в Netflix. П’ятеро дітей Арно працюють у LVMH; у липні 2022 року він запропонував реорганізувати свою холдингову компанію Agache, щоб дати їм рівні частки.

louis vitton

Джефф Безос

Власність в рітейлі: Amazon
Місце в рейтингу: 3
Статки: $142.2 млрд
Зміни в статках за рік: -$28,2 млрд
Вік: 59
Країна: США

Другий рік поспіль Джефф Безос не найбагатша людина світу: минулого року засновника Amazon потіснив Ілон Маск, а в 2023-му вперед вирвався Бернар Арно. За рік статки Безоса зменшилися на $28,2 млрд. Фінансові “проблеми” у підприємця почалися після того, як у липні 2021 року він залишив посаду генерального директора Amazon. Зараз йому належить трохи менше 10% компанії. У 2022-му Безос пожертвував неприбутковим організаціям акції на суму понад $400 млн. В інтерв’ю CNN у листопаді 2022 року він заявив, що планує роздати більшу частину своїх статків за життя. Серед власності Безоса залишається газета The Washington Post і аерокосмічна компанія Blue Origin, яка розробляє ракети; у липні 2021 року він здійснив короткий політ у космос на одній з них. 
amazon

Омансіо Ортега

Власність в рітейлі: Inditex
Місце в рейтингу: 13
Статки: $77,3 млрд
Зміни в статках за рік: +$21,1 млрд
Вік: 87
Країна: Іспанія

Оманісіо Ортега належить близько 60% акцій компанії Inditex, що має вісім брендів, включаючи Zara, Massimo Dutti і Pull & Bear, і 7500 магазинів по всьому світу. Щороку Ортега отримує понад $400 млн дивідендів. Свої дивіденди він інвестує переважно в нерухомість у Мадриді, Барселоні, Лондоні, Чикаго, Маямі та Нью-Йорку. У квітні 2022 року Inditex очолила дочка мільйардера – Марта Ортега Перес. Піонер швидкої моди заснував свою fashion-імперію разом із колишньою дружиною Розалією Мера у 1975 році. 

zara

Джим, Роб та Еліс Волтон

Власність в рітейлі: Walmart
Місце в рейтингу: 19, 20, 21
Статки: $58.4 – 59.5 млрд
Зміни в статках за рік: -$7,4-8,6 млрд
Вік: 74, 78, 73
Країна: США

Зважаючи на похилий вік, діти засновника Walmart Сема Волтона за останні роки відійшли від управління компанією, проте залишаються її найбільшими акціонерами. На всіх разом спадкоємців зараз приходиться приблизно половина акцій Walmart. Джим Волтон є головою сімейного банку Arvest Bank, активи якого перевищують $20 млрд. Еліс Волтон зосередилася на кураторстві мистецтва у власному музеї “Кришталеві мости”. У 2022 році Інститут холістичного здоров’я, який Еліс заснувала в Бентонвіллі роком раніше, перейменували на Медичну школу Еліс Л. Волтон. Щодо Роба, то він у червні 2022 року купив собі футбольну команду Denver Broncos Національної Ліги за рекордні $4,7 млрд. Наразі Walmart керує його зять – Грег Пеннер.

Філ Найт

філ найтВласність в рітейлі: Nike
Місце в рейтингу: 25
Статки: $45.1 млрд
Зміни в статках за рік: +$0,9 млрд
Вік: 85
Країна: США

85-річний засновник взуттєвого гіганта Nike пішов у відставку з поста голови компанії ще у червні 2016 року, після 52 років роботи в компанії. У 2022 році Nike представили CryptoKicks – кросівки для метавсесвіту на Ethereum. Щодо Найта, то він активно займається благодійністю, зокрема, пообіцяв пожертвувати понад $500 млн Орегонському університету та Стенфордській вищій школі бізнесу.

Дітер Шварц

Власність в рітейлі: Schwarz Group (мережі Lidl і Kaufland)
Місце в рейтингу: 27
Статки: $42.9 млрд
Зміни в статках за рік: -$4,2 млрд
Вік: 83
Країна: Німеччина

Schwarz Group Дітера Шварца з доходом понад $140 млрд складається з дисконтних супермаркетів Kaufland та Lidl. Дітер успадкував компанію від свого батька Йозефа, який у 1930 році став партнером компанії Suedfruechte Grosshandel Lidl & Co – оптового продавця фруктів. З моменту відкриття першого магазину Lidl у 1973 році Шварц перетворив Schwarz Group на найбільшу в Європі роздрібну імперію з 500 000 співробітників. У 2017 році Lidl вийшла на американський ринок. Технічно Schwarz Group належить фонду, проте навіть у свої 83 роки Дітер зберігає повний контроль над компанією і є фактичним власником.

Тадаші Янай

Власність в рітейлі: Fast Retailing (Uniqlo)
Місце в рейтингу: 39
Статки: $32.6 млрд
Зміни в статках за рік: +$6,5 млрд
Вік: 74
Країна: Японія

Тадаші Янаї є творцем і керівником fashion-рітейл імперії Fast Retailing, яка є материнською компанією Uniqlo. Серед брендів Fast Retailing також Theory, Helmut Lang, J Brand і GU. За минулий рік компанія отримала чистий прибуток у розмірі $1,2 млрд при доході в $17 млрд за фінансовий рік. Флагманський бренд Uniqlo має понад 2400 магазинів у 25 країнах. Янай хоче, щоб його компанія стала найбільшим роздрібним продавцем у світі, а це означає, що вона повинна перевершити Inditex і H&M.

Джек Ма

Alibaba GroupВласність в рітейлі: Alibaba Group
Місце в рейтингу: 63
Статки: $23.5 млрд
Зміни в статках за рік: +$0,8 млрд
Вік: 58
Країна: Китай

Після приблизно року перебування за кордоном, Джек Ма повернувся до Китаю в березні 2023 року – саме тоді, коли Alibaba оприлюднила план поділу на шість бізнесів. Цей рік колишній голова компанії подорожував Японією, Таїландом та Європою, за чим уважно слідкували ЗМІ. Відійти від справ його змусили китайські урядові регулятори, які звинувачують Alibaba Group у порушенні антимонопольних правил. 

Лукас Волтон

Власність в рітейлі: Walmart
Місце в рейтингу: 74
Статки: $21.2 млрд
Зміни в статках за рік: +$4,7 млрд
Вік: 36
Країна: США

Нове обличчя топ-100 мільярдерів Forbes – онук засновника Walmart Сема Волтона. Лукас Волтон займається інвестиціями у бізнеси, які вирішують екологічні та соціальні проблеми. Підприємець успадкував статок, коли його батько Джон Уолтон загинув в авіакатастрофі 2005 року. Наразі він володіє частками в Walmart, First Solar і Arvest Bank, хоча не працює в цих компаніях. Уолтон пожертвував щонайменше $150 млн однойменному фонду своєї сім’ї, де він очолює програмний комітет з охорони навколишнього середовища. Таким чином, у топ-100 Forbes потрапило чотири представника родини Уолтонів, що є рекордом для однієї сім’ї.

Тео Альбрехт-молодший

Власність в рітейлі: Aldi
Місце в рейтингу: 85
Статки: $17.6 млрд
Зміни в статках за рік: -$1,2 млрд
Вік: 73

Країна: Німеччина

Тео Альбрехт-молодший – спадкоємець мережі магазинів-дискаунтерів Aldi. Після Другої Світової війни Тео-старший і його брат Карл-старший взяли в управління продуктовий магазин своєї сім’ї в Ессені в Німеччині й побудували мережу супермаркетів Aldi. У 1961 році брати розділили власність: Тео отримав магазини Aldi в північній Німеччині і решті Європи. У 1971 році також купив американську мережу продуктових магазинів joe’s.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку